[Çözüldü] Disk Birleştirme

Başlatan atesli, 07 Kasım 2015 - 21:12:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atesli

Arkadaşlar 2 soru sorucağım 1. si:
Ben bilgisayarımı formatlarken hem ubuntu hem mint kurmuştum.Ama öncedende olduğu gibi daha çok mintte zaman geçiriyorum.Ben bu diskleri bireştirip sadece mintte kullanabilirmiyim

2. soru:
Yukarda dediğim gibi disk 2 ye bölünmüş halde.Ben birde bu pc ye windows kurayım diye düşündüm.Bir mint cd si takıp ubuntuyu fat32 olarak formatladım.Fakat cd ile açtığımda 1. bölüm yani mint olan kısım biçimlendir sil gibi şeyler açıkken 2. kısım (mantıksal) eski ubuntunun şimdiki fat32 formatının olduğu kısımda biçimlendir vs.vs. yazmıyor.Ve siz uyarı veriyor(bu disk alanınına formatlanmaz uyarısı).Ben bu sorunu nasıl çözebilirim iyi forumlar.

meda

Yedek almayı unutmayın. :) Windows ve Mint için yüklenebilir USB hazırlamış olun.Mint USB ile sisstemi açınca Gparted ile Bölümlendirme tablosu MS-DOS yapıp HDD gerekli bölümlendirme büyüklüklerini ayarlayın. Mint yüklenecek bölümü Ext4 dosya sisteminde Windows için NTFS olarak ayarlama yapın. Sonra ilk Windows yüklerken NTFS bölümü silmeden biçimlendirme yaparsanız 100, 500 MB başka bir oluşmadan Windows yükleyip sonrasında Mint'i yüklersiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

atesli

sorunumu çözdüm elimde cd ler vardı mint yüklüydü hiç silmeden ubuntuyu silip windows yükledim sonra grub menüsünü ubuntu cd sinden onarıp yaptım fakat ben mesela windows tan sıkıldım(ki sıkılcağıma benziyor)ben windowsu yok edip bu bölümleri mint e aktarabilirmiyim veya windowsu 100 gb yapıp kalanları mint e aktaraiblirmiyim saygılır

Not:dediklerimin hiçbirini format atmadan yapmak istiyorum

meda

Hatırladığım kadarıyla Gparted uygulaması bahsettiğiniz şekilde birleştirme yapabiliyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ata1

lıve olarak açıp yapmanız gerekiyor olabilir .çalışan sistem bölünemiyor ama ekleme yapılabilir mi emin değilim . bu nedenle de sanıyorum ki kurulum dvd ile başlayıp lıve olarak yapmanız gerektiğini düşünüyorum

atesli

yanıtlarınız için teşekkür ederim çözüldü olarak işaretliyorum