[Çözüldü] Disk Dolu Hatası

Başlatan burakozarslan, 06 Eylül 2015 - 13:03:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burakozarslan

Merhaba arkadaşlar. Dün SSD'de 30 GB yer ayırarak Ubuntu 14.04 LTS yüklemiştim ve güncellemeler ve Kubuntu yüklemesiyle birlikte toplamda 23 GB gibi alan kalmıştı. Gece yatmadan önce Android SDK paketini web sitesinden indirerek terminal ile kurulumunu başlattım fakat sabah uyandığımda diskin tamamen dolu olduğunu gördüm. Toplamda 900 MB olan bir indirmenin bu kadar yer kaplayacağını sanmıyorum ki 23 GB büyüklüğünde bir indirmeyi gerçekleştirebilecek internet bağlantım yok.

Kısaca şu an hafıza dolu olduğu için sistem açılmıyor. SDK dosyalarını kaldırmak istiyorum fakat nereye yüklendiğiyle ilgili hiçbir fikrim yok. Elimde Live Usb mevcut, bu durumu nasıl çözebilirim?

Belki bir fikir verebilir:

ubuntu@ubuntu:~$ df -h
df: '/var/lib/polkit-1/localauthority/90-mandatory.d': Permission denied
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/cow            1.9G   52M  1.9G   3% /
udev            1.9G  4.0K  1.9G   1% /dev
tmpfs           386M  1.3M  385M   1% /run
/dev/sdb        996M  996M     0 100% /cdrom
/dev/loop0      953M  953M     0 100% /rofs
none            4.0K     0  4.0K   0% /sys/fs/cgroup
tmpfs           1.9G  1.1M  1.9G   1% /tmp
none            5.0M  4.0K  5.0M   1% /run/lock
none            1.9G   80K  1.9G   1% /run/shm
none            100M   72K  100M   1% /run/user
/dev/sda3        29G   29G     0 100% /media/ubuntu/d7e212df-4db6-47b6-8e39-fe07917efc1e

heartsmagic

Uçbirimden kurulumu nasıl başlattın? En azından sistemin açılması için Ubuntu kurulu bölümden elle silebileceğin bir şeyler var mı? Bunu kolaylık olması açısından söylüyorum. Öteki türlü dolaylı yollardan Canlı CD üzerinden de bir şeyler sildirmemiz mümkün.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burakozarslan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Eylül 2015 - 13:37:23
Uçbirimden kurulumu nasıl başlattın? En azından sistemin açılması için Ubuntu kurulu bölümden elle silebileceğin bir şeyler var mı? Bunu kolaylık olması açısından söylüyorum. Öteki türlü dolaylı yollardan Canlı CD üzerinden de bir şeyler sildirmemiz mümkün.

"Instructions" dosyasında yazdığı şekliyle ".../İndirilenler/klasör/tools" klasörü içine girip "sudo ./android --no-ui" komutunu verdim ilk olarak. User Interface olmadan indirim gerçekleşirken internet bağlantım gitti ve indirme durdu. Daha sonrasında yükleme çubuğunu görebilmek amacıyla "sudo ./android" komutuyla kaldığım yerden tekrar başlattım client üzerinden, sanırım tezatlık burada oldu emin değilim.

Sistemi henüz yeni kurduğum için maalesef silebileceğim herhangi bir dosya vb. şey yok. Hafıza tamamen bu yükleme ile dolmuş durumda.

heartsmagic

Ubuntu kurulu bölüme girdiğinde Android'e ait bir şey görüyor musun? Ev dizinindedir muhtemelen. Gizli dizin de olabilir, onun için ctrl+h kısayolunu kullanabilirsin.
Canlı CD'de Ubuntu kurulu bölüme şuradan ulaşabilirsin bildiğin üzere: /media/ubuntu/d7e212df-4db6-47b6-8e39-fe07917efc1e

burakozarslan

Diske Nautilus ile ulaşınca indirdiğim 300 mb'lık kurulum dosyasının 23 gb olduğunu gördüm. Hemen sildim fakat disk kullanımında bir değişme olmadı. Çöp kutusuna mı attı acaba anlamadım. Son çare olarak çöp kutusuna ulaşma imkanım var mı? Gerekli izinler olmadığı için erişim reddediliyor.

Bu da olmazsa temiz kurulum yaparım sanırım.

heartsmagic

Yönetimsel izin mevzunu aşmak için uçbirimden şunu yürüt:
sudo -H nautilus

Sonra Ubuntu kurulu dizine gidebilirsin /media tarafından. Gizli dizinleri göster yine ctrl+h ile. Bakacağın dizin şu:
.local/share/Trash

Burada yoksa ve sildiğinden eminsen sistemi bir yeniden başlat. Belki Canlı CD ile açılan sistem hemen algılayamıyordur.

burakozarslan

.local/share dizininde Trash mevcut fakat asıl bashi gecen .Trash0'a denk geldim tesadufen diskin hemen ilk dizininde. Sildigim SDK klasoru buradaydı ama burdan sildikce donusum kutusuna tekrar geri geliyordu :) "sudo rm -r directory" komutuyla sonunda tamamen kurtuldum ve 23 gb yer acıldı.

Yardımlarınız ve sabrınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

İkinci bir dizini oluşturması da garip olmuş. Rica ederim tabi ama nihayetinde kendin çözmüşsün ne güzel :)
Çözülen başlıklarımız için şöyle bir uygulamamız mevcut: cozuldukonusu