Hangisini seçmeliyim ?

Başlatan FearLeasTR, 18 Haziran 2015 - 08:59:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FearLeasTR

İlk olarak herkese merhaba;

Şuanda kali linux kullanıyorum içinde ubuntudan daha fazla yazılım bulundurduğu için beni profesyonel biri sanmayın şimdiden internette gezerken acaba kali linuxunda ubuntu gibi büyük bir forumu varmıdır diye araştırırken sitesinde bir belge buldum biraz inceledim en azından anladığım kali linux penetrasyon testleri için kullanılmaktaymış tamam devam edelim sonra kali linux kullanmalımıyım diye bir başlık gördüm merak edim açtım normal olarak sonra söyle bir yazı gördüm

Kali profesyonel penetrasyon testleri ve güvenlik denetimleri için donatılmış bir Linux dağıtımıdır, bununla birlikte Linux'e aşina olmayan kişilere önerilen bir dağıtım DEĞİLDİR.

diye bir yazı gördüm sonra altındada eğer linux temellerini öğrenmek istiyorsanız farklı linux dağıtımı kullanmalısınız bunun yerine ubuntu veya debian ile başlamak isteyebilirsiniz benimde aklıma hemen ubuntu geldi en azından uzktanda olsa kurup incelediğim bir sistem ama herhangi bir temel atamadım inceledim bu nerde bu ne işe yarıyor hepsini tek tek aça aça denedim..

Şimdi size gelen sorum şu

Kali linuxdan çıkıp ubuntuyu mu kurayim yoksa kali linuxda kalıp devam mı edeyim?
Edit:Ubuntuyu kurdum

İkinci sorumda şu Benim klavyemde felç var desem doğru olur bazı tuşlar çalışmıyor kabaca listesi şunlar; 2,q,w,alt,altGr ve bazı f tuşları f7 mesala bu bana sıkıntı yaratırmı ubuntuyu kullanmakta?

Diğer bir sorumda @heartsmagic bilindik bir isim bilmeyen yoktur kendisi gibi unubuntuyu öğrenmem ne kadar zamanımı alır ?

Kali linuxda ekran klavyesi var ben şimdilik ordan idare ediyorum sıkıntı yaratmadı bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

mhmtkrktr

@FearLeasTR, üç tane soru sormuşsunuz, ikisine cevap vermek için deneyimli değil, falcı olmak gerekir.  :)
Klavye tuşlarına gelince, 2,q,w,alt,altGr ve f7 tuşunu kullanmak isterseniz sıkıntı olur, kullanmazsanız sıkıntı olmaz. Fakat bu Ubuntu kullanmakla değil, diğerleriyle de alakalı bi durum. Sormak istediğiniz, "Ubuntu 'da ekran klavyesi var mı?" sorusu ise, evet vardır.

FearLeasTR

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 18 Haziran 2015 - 10:11:20
@FearLeasTR, üç tane soru sormuşsunuz, ikisine cevap vermek için deneyimli değil, falcı olmak gerekir.  :)
Klavye tuşlarına gelince, 2,q,w,alt,altGr ve f7 tuşunu kullanmak isterseniz sıkıntı olur, kullanmazsanız sıkıntı olmaz. Fakat bu Ubuntu kullanmakla değil, diğerleriyle de alakalı bi durum. Sormak istediğiniz, "Ubuntu 'da ekran klavyesi var mı?" sorusu ise, evet vardır.

Tamam teşekkürler peki ekran klavyesine nereden ulaşabilirim ulaşınca sol taraftaki menüye nasıl kaydedebilirim ?

turkerataturk

uygulamalardan ekran klavyesini bul sonra onu kenar bara sürükle bırak.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Scipio

Kali Linux'ta siz direk root kullanıcı oluyorsunuz. Herhangi bir işlem yaparken yetki vermeniz gerekmiyor. Bu da güvenlik açısından risk oluşturuyor.

Diğer dağıtımlarda yazılım ekleme/kaldırma ve diğer önemli meselelerde ayrıca yetki vermeniz gerekiyor.

heartsmagic

Kali kullanmanı gerektirecek hiçbir özel durum yok anladığım kadarıyla. Bu nedenle, Türkçe topluluğu olan, çok daha yaygın olarak kullanılan ve deposu da Kali kadar zengin olan Ubuntu'yu kullanabilirsin rahatlıkla. Kali, Ubuntu'dan daha fazla yazılım barındırır mı? Muhtemelen hayır. Hadi güvenlik uygulamalarından bazıları diyelim ki kendi depolarında, ne kadar fazla olabilir? Kendisi Debian temelli, Ubuntu da öyle. Kısacası aynı yerden besleniyorlar.

Benim kadar Linux ve Ubuntu öğrenmek atla deve değil :) Zamanın ve isteğin varsa, bu işe vakit ayırıp bol bol okuma yapacaksan kısa sürede tecrübeli bir kullanıcı olursun.

Not: Başlığın ismini bence "Kali Linux'ta kalmamı gerektiren bir durum var mı?" diye değiştirebiliriz bence. Konuyu da taşıyalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.