açılışta otomatik mount

Başlatan bfetests, 20 Mart 2015 - 04:11:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bfetests

Merhaba makinemde birden çok sabit disk bulunuyor. Ubuntu açılışında istediklerimin otomatik olarak mount edilmesini istiyorum. Eskiden storage device manager diye bişey ile yapabiliyordum. Ancak 14.04 x64 versiyonunda bu yazılımı bulamadım.

İstediğim bölümleri açılışta otomatik olarak nasıl bağlarım?

grayloop

NTFS yapılandırma aracı depoda var, işinizi görür.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

-DıLgEş-

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

osmantemiz01

arkadaşlar bi yardım etseniz ubuntu kurdum wifi problemi oldu wifi ve flasplayer herkese mesaj yazdım kimsede cevaplamadı yahu lutfen yeniyim sizin kadar bilgim yok bu konuda

bfetests

cevap veren herkese teşekkürederim, auto mount işi halloldu.  Aslında disks üzerinden ayarlanabildiğini biliyordum fakat pathin değişikliğe uğradığnı farketmemişim, yazılımlar hata verdiği için işe yaramadığını düşünüyordum.

Şimdi başka bir sorun oluştu. Disks üzerinden ayarları yaptım fakat virtualboxtaki ayarları yapmayı beceremedim.
- Otomatik mount olduğunda virtualboxtaki ayarlar aktif olmuyor.
- Eski haline getirince bu seferde vbox'tan /mnt/blabla/ pathine gittiğimde diskin içeriği tamamen boş gözüküyor. Haliyle göremediğim için değişikliği yapamıyorum.

Bu konuda yapılabilecek bişeyler var mıdır?

heartsmagic

Virtualbox'daki ayarlar nedir? Eskiden nasıldı, şimdi diskleri nasıl ve nereye bağlıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Sanırsam eskiden diskler /media dizinindeydi şimdi ise /mnt dizininde bu ayar disks üzerinden yapılabilir mi bilemiyorum.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

neynefes

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 21 Mart 2015 - 15:48:19
Sanırsam eskiden diskler /media dizinindeydi şimdi ise /mnt dizininde bu ayar disks üzerinden yapılabilir mi bilemiyorum.

Başlangıçta diskleri bağlamak için /mnt dizinine çekmeli zaten. Mesajınızda değinmiştim bu duruma.

heartsmagic

/media altında da olur, sorun değil de buradaki mevzu Virtualbox'da eskiden nasıldı, şimdi diskler nereye bağlı?

neynefes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Mart 2015 - 00:42:16
/media altında da olur, sorun değil de buradaki mevzu Virtualbox'da eskiden nasıldı, şimdi diskler nereye bağlı?

/media dizini başlangıçta bağlıyor mu? /mnt altına çekmesi gerekmiyor mu? Yanlış biliyorsam ve yönlendirmişsem özür diliyorum.

heartsmagic

Bağlar, yanlış yönlendirmelik de pek bir şey yok, /mnt altındakiler de bağlanır yeter ki fstab üzerinde girdisi olsun :)

Bu /mnt ve /media olayı da karışık. Zira kimine göre /mnt altında kimine göre /media altında olmalı bu şekilde bağlanan dizinler. /media olmamalı diyenler, burasının çıkarılabilir medyalar için (CD, USB, harici disk gibi) olduğunu, bu nedenle bir karışıklık yaşanmaması için /mnt'nin kullanılması gerektiğini söylüyorlar. /mnt olmaz diyenler ise FHS'ye göre [1] bu dizinin geçici bağlamalar için olduğunu bu nedenle kullanılmaması gerektiğini belirtiyorlar. Ben /media tarafını tercih edenlerdenim, fakat bu tamamen bir tercih meselesi.

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Filesystem_Hierarchy_Standard

neynefes

@heartsmagic teşekkür ederim bilgilendirme için.