Localhost Hata Kodlarını Göstermiyor

Başlatan q0x, 07 Nisan 2015 - 03:58:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

q0x

Merhaba arkadaşlar,

Kali Linux kullanıyorum.

Localhost kurdum.

Veritabanı bağlantısı gerçekleştiriyorum. index.php'ye olmayan bir dosyayı include ediyorum ama herhangi bir hata vermiyor ?

Teşekkürler

alquirel

Merhaba,

PHP'de varsayılan kurulumda PHP'nin kendi ürettiği hatalar (uyarılar vs...) ekrana basılmaz. Sayfanda hataları görmek için PHP betiğinin başına şu satırı eklemen yeterli olacaktır.

<?php
ini_set
("display_errors"1);
?>

Diğer yandan şunu da belirteyim. include fonksiyonu eğer dosya yoksa sadece uyarı (warning) verir ve betik çalışmaya devam eder. Bunun yerine require kullanırsan eğer dosya yoksa ölümcül hata (fatal error) verir ve betik çalışmayı durdurur.

Hata takibi açısından "display_errors" seçeneğinden başka bir diğer seçeneğin de fonksiyon(parametreler) or die("hata") kalıbını kullanmak. Mesela:

<?php
mysql_connect
("localhost""kullanici""yanlis_sifre") or die("Yanlış şifre, bağlantı kurulamadı");
?>

q0x

Tekrardan merhabalar,

gerekli hatayı alıyorum yalnız şu an ise

Warning: mysql_connect(): Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /var/www/dizi/ayar.php on line 8
Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)

tarzında hata alıyorum include ettiğim sayfada

edit : hata kodunu almak için üst mesajda ki kodları denemedim. php.ini dosyasından display_errors kısmını on yaptım.

mesajda verdiğim hata kodunu ise

terminal'de

/etc/init.d/mysql stop

/etc/init.d/mysql start

komutuyla çözdüm

alquirel

Durumun include fonksiyonuyla alakası yok. MySQL kurulumu/yapılandırması ile ilgili.

Şöyle bir sayfa var işine yarayabilecek:
http://stackoverflow.com/questions/11990708/error-cant-connect-to-local-mysql-server-through-socket-var-run-mysqld-mysq