/home dizinini değiştirdikten sonra sisteme girememek.

Başlatan iceboy, 10 Mart 2015 - 22:10:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iceboy

Archlinux kullanıyorum,* her şey bu akşama kadar iyi ve güzeldi  :)

Bu akşam kurulumu yaparken bir hata yapıp /home yi ayrı bağlamadığımı 40GB Lik /dev/sda2 yi hem /mnt hem /home olarak kullandığımı fark ettim.Halbuki /dev/sda3'ü 415GB Olarak ayırıp,biçimlendirip home için düzenlemiştim.

Daha sonra

blkid
/dev/sda1: PARTUUID="0270c2aa-0afc-495d-b5f1-30d4289d6aa1"
/dev/sda2: UUID="265123ef-ff9a-4530-9b8a-d6f2de4f1862" TYPE="ext4" PARTUUID="89172c4b-fd96-41f8-8fcc-31919aa21a1e"
/dev/sda3: UUID="cb9f1588-a8a6-44d4-8f8e-3dd8c47ecf00" TYPE="ext4" PARTUUID="3fa9c620-9a16-4e08-bcca-60f958c8bc84"

ile /dev/sda3'ün UUID sini öğrenip /etc/fstab'ı düzenledim.

mkdir /mnt/home
mount /dev/sda3 /mnt/home
nano /etc/fstab
'ı açıp aşağıdaki hale getirdim ;

#
# /etc/fstab: static file system information
#
# <file system> <dir> <type> <options> <dump> <pass>
# /dev/sda2
UUID=265123ef-ff9a-4530-9b8a-d6f2de4f1862 /          ext4      rw,relatime,data=ordered 0 1

<file system> <dir> <type> <options> <dump> <pass>
# /dev/sda3
UUID=cb9f1588-a8a6-44d4-8f8e-3dd8c47ecf00       /home           ext4            defaults                        0 1
.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarı yeniden başlattım,fakat şimdi root hariç hiçbir kullanıcı ile sisteme giriş yapamıyorum.

Normal kullanıcı ile sisteme giriş yapmayı denediğimde ;

-- reshi : /home/reshi: change directory failed: No such file or directory
Logging in with home= "/"
diyor. Ama bu sadece konsol ekranına ctrl + alt + f2 ile geçip oraya normal kullanıcı ile giriş yaparken oluyor.

Slim ile girmeye çalıştığımda hiçbirşey olmuyor,sisteme girmeyip tekrar tekrar kullanıcı-adı şifre istiyor.

Buda şu anki lsblk çıktısı ;

NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 465.8G  0 disk
├─sda1   8:1    0     5M  0 part
├─sda2   8:2    0    50G  0 part /
└─sda3   8:3    0   415G  0 part /home
sr0     11:0    1  1024M  0 rom

Bu hatayı ilk aldığımda root olarak ta giremiyordum,fakat ~/xinitrc yi düzenleyip oraya tekrar exec openbox-session ekleyince girebilir oldum.

Ama ~/.xinitrc normal kullancı için neredeydi unuttum ve araştırmalarımdan da sonuç alamadım.İşe yarar mı onu da bilmiyorum.

Güncelleme : Yeni bir kullanıcı oluşturdum ve yeni kullanıcının .xinitrc dosyasını düzenledikten sonra sisteme giriş yapabiliyorum.

Fakat bu /home dizinini değiştirdiğim sırada sisteme giriş yapmış olduğum kullanıcının hiçbir dosyasına ulaşamıyorum,kullanıcıyı sildi sistem sanırım /home dizinini değiştirirken.O Kullanıcının dosyalarına ulaşma imkanım varmıdır,yoksa hepsi gitti mi ?[/b]
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

heartsmagic

Giriş yapamama sebebin belli, artık /home olarak bölümde reshi diye bir dizin yok zira sen kullanıcı dizinini yeni oluşturduğun bölüme taşımamışsın. Ayrıca, ya biraz karışık anlattın ya da ben tam anlayamadım ancak lsblk çıktısına baktığımızda sda2'nin kök bölüm olarak bağlandığı görülüyor? Orası eski /home bölümü değil miydi? Eğer öyleyse ve kök bölüm olarak bağlanıyorsa sistem nasıl açılıyor? root olarak açılması normal olabilir zira root kullanıcısının ev dizini /home altında değil malum olduğu üzere, /root dizinidir.

Şimdi, bize önce bölümlerinin ilk durumdaki yapısını aktar lütfen. Eğer eskiden kullandığın bölümü biçimlemediysen kullanıcı verilerin duruyordur diyeceğim ama sda2 denen bölüm kök bölüm olarak bağlanmış. Ortada garip bir durum var yani.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iceboy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mart 2015 - 16:58:41
Giriş yapamama sebebin belli, artık /home olarak bölümde reshi diye bir dizin yok zira sen kullanıcı dizinini yeni oluşturduğun bölüme taşımamışsın. Ayrıca, ya biraz karışık anlattın ya da ben tam anlayamadım ancak lsblk çıktısına baktığımızda sda2'nin kök bölüm olarak bağlandığı görülüyor? Orası eski /home bölümü değil miydi? Eğer öyleyse ve kök bölüm olarak bağlanıyorsa sistem nasıl açılıyor? root olarak açılması normal olabilir zira root kullanıcısının ev dizini /home altında değil malum olduğu üzere, /root dizinidir.

Şimdi, bize önce bölümlerinin ilk durumdaki yapısını aktar lütfen. Eğer eskiden kullandığın bölümü biçimlemediysen kullanıcı verilerin duruyordur diyeceğim ama sda2 denen bölüm kök bölüm olarak bağlanmış. Ortada garip bir durum var yani.

Hemen açıklık getireyim duruma,eski disk yapılandırmamda lsblk çıktım böyleydi ;

NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 465.8G  0 disk
├─sda1   8:1    0     5M  0 part
├─sda2   8:2    0    50G  0 part /
└─sda3   8:3    0   415G  0 part
sr0     11:0    1  1024M  0 rom
  Yani 415GB lik bölüm hiçbir şekilde bağlanmamıştı, /dev/sda2 yani 50GB Lik / ise hem / hemde /home olarak kullanılıyordu çünki ayrı olarak bağlanmıl bir /home bölümüne sahip değildim.

Daha sonra aşağıdaki komutlarla zaten kurulumda biçimlendirmiş olduğum /dev/sda3'ü /home olarak bağladım ve sahip olmadığım /home dizinini oluşturdum.

mkdir /mnt/home
mount /dev/sda3 /mnt/home

Bu adımdan sonra da /etc/fstab dosyasını düzenleyip yeni bölümün UUID kaydını ekledim ve yeniden başlattım.

Yeni kullanıcı yok oldu ve sisteme giremez oldum tabi :) Bende yeni bir kullanıcı oluşturup onunla girebildim sisteme.

Vede şu anda /root bölümünün 23GB si kullanılıyor... Ben dosyaların orada durduğundan eminim,yedeklerle neredeyse hepsini kurtardım fakat boşuna yer kaplıyorlar şu an,keşke silebilmenin bir yolu olsaydı.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

heartsmagic

sda3 girdisini kaldırıp, sda2 ile tekrar sistemi açmaya çalıştığında ne oluyor? (Eski /home dizini olacak şekilde yani) Zira yeni bağlanan dizin eskisini eziyor şu an.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.