Wayland/Weston ve Mir projelerinin son durumu

Başlatan Aequitas, 12 Mart 2015 - 11:35:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Öncelikle çok uzun bir aradan sonra herkese tekrar merhaba.
Uzun süredir işlerimden dolayı hem buraya hem de linux dağıtımlarına çok uzak kaldım, dolayısı ile son gelişmelerden de hiç haberim yok.

Başlık ile alakalı dün biraz araştırma yaptım ancak gördüğüm kadarı ile henüz kayda değer bir ilerleme söz konusu değil. Halen deneme amaçlı kullanımı dışında aktif olarak kullanabileceğimiz bir dağıtım pek yok gibi. Deneysel amaçlı yapılan bir "fan" dağıtımı olan RebeccaBlackOS ve Maui Project dışında yeni görüntü sunucularını aktif olarak kullanan dağıtım göremedim.

Aslında merakımı tetikleyen şey apple'ın X'i bırakarak kendi geliştirdiği görüntü sunucusunu kullanmaya başlaması oldu. Wayland/Weston projesinin örneklerinin de aslında görsel başarımının da yüksek olduğunu ortaya koyması aklıma şu soruyu getirdi.
Acaba tam manası ile bu projeler tamamlanırsa donanım olarak şu anki sistemler açısından görsel takılmalara sebep olan cihazlarda görsel performans artışı görür müyüz?
Daha da önemlisi, bu proje(ler) tamamlandığında, android işletim sisteminin de linux çekirdeği üzerine kurulu olduğunu da düşünürsek, apple/iOS taki görsel akıcılığa ulaşma veya daha iyi performans elde etme konusunda beklentilerimiz olmalı mı?
Çünkü çoğu iPhone modelinin, kıyaslanabilecek diğer android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar ile kıyaslandığında çoğu zaman donanımsal olarak aynı veya daha düşük seviyede olmasına rağmen görsel olarak çok daha iyi performans gösterdiğini düşünüyorum. Bunun altında yatan temel etmen acaba bu olabilir mi?

Ek olarak, Mir ile ilgili olarak, bazı sürümlerde varsayılan olarak kullanılması mı planlanmıştı yoksa deneysel amaçlı kullanımı mı planlandı bilmiyorum ama, Canonical gibi bir firmanın maddi olarak da destek verdiğini düşünürsek, işlerin biraz daha hızlanmasını beklememiz yanlış mı olur? Projelerin tamamlanması açısından öngörülerinizi merak ediyorum.
Biliyorum, tüm GTK+/QT'nin de bunlar ile uyumlu hale getirilmesi oldukça zahmetli bir iş ama, son kullanıcı olarak sabırsızlanıyorum işte (:

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Öngörü soruları için bir şey diyemem, ancak Mir bazı sürümlerde kullanılacak deniyordu ancak ertelendi. Bence doğru karar bu, zira kökten görüntü sunucusunu değiştiriyoruz burada, işler oturmadan geçiş yapmak facia olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.