Türk Patent Enstitüsü Çevrimiçi Evrak Sistemi'nde E-imza Kullanım Sorunu...

Başlatan okinux, 08 Şubat 2015 - 14:16:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okinux

Merhaba arkadaşlar;

Forumdaki e-imza ile ilgili bölümleri inceledim. Ama, genellikle e-imza için kart okuyucu kurulumları ya da sisteme girememe gibi sorunlar üzerinde yoğunlaşılmış. Benim sorunum biraz daha farklı. ben Akis kart kullanıyorum ve e-imzanın çalışması konusunda sorunum yok. Örneğin; turkiye.gov.tr'de kullanabiliyorum.

Ancak, Türk Patent Enstitüsü'nün çevrimiçi evrak sisteminde kullanabilmek için ilgili sayfaya girdiğimde, elektronik imza ile giriş yapabileceğim bölüm beyaz olarak görünüyor. Daha önce Ubuntu dışındaki Linux tabanlı işletim sistemlerinde veya firefox dışındaki tarayıcılarda da aynı sorunla karşılaşmıştım. Hatta, Java'nın farklı sürümlerinde de durum değişmedi. Sitenin erişim bağlantısı şu şekilde: https://online.turkpatent.gov.tr/CES/ Siz de girdiğinizde muhtemelen aynı sorunla karşılaşacaksınız.

Hem olması gereken ekran görüntüsünü hem de benim sistemimdeki ekran görüntüsünü aşağıya ekledim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Olması gereken ekran görüntüsü:

Hatalı ekran görüntüsü:

plazma

Java sürümlerini denedim dediniz ama java gibi duruyor sorun hangi sürümleri denediniz?

okinux

Merhaba Plazma;

Java'nın hem OpenJDK hem de Oracle Java sürümlerini kullandım. 6. ve 7. versiyonlarında aynı sorunla karşılaşmıştım. Şu anda OpenJDK 8 kurulu. Onda da sorun aynen devam ediyor. Bu arada, 64bit sürümlerini kullanıyorum.

meda

İcetea-web ile alakalı bir durum farklı makinelerden Mint ve Arch ile denedim benzer sorun bende de var. Belki sahipli Java sürümü işe yarabilir. Java elle kurulummu hakkında forumda anlatım olacaktı.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

okinux

Merhaba meda;

Sahipli java sürümü ile de sorun yaşıyorum  :(  Ama, araştırmaya devam ediyorum. İllaki bir çözüm yolu bulacağım  ;D

tefoski

- Çalışan da çalışmıyor,
- 64 bit ile alakalı da değil,
- 32 bit de çalışmıyor,
- 32 bit Debian ve Mint kurulu java çalışırken,
- şimdi çalışmıyorlar ...
- ben bilmem - bilen bilir ...
BirDost

okinux

Evet; 32bit ya da 64bit sorunu olduğunu zannetmiyorum. Çünkü; Virtualbox üzerinden 32bit Ubuntu da kurdum özellikle denemek için. Ama, henüz sonuç yok :( 

heartsmagic

Chrome'da Java ne sıkıntılıymış son zamanlarda, hiç denememişim demek ki. Çözemedim, şu saat itibarıyla da pek uğraşmayacağım sanırım.
Firefox ile Java çalışmasına rağmen burada çalışmıyor, bende de boş basıyor. Bence ilgili yere bir eposta göndermek gerekiyor, kendileri çalıştırıp biz çalıştıramıyorsak durum ayrı, ancak onların da çalıştırabildiğinden şüpheliyim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okinux

Merhaba heartsmagic;

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle uzun zamandır foruma bakamadım. Henüz gördüm. Teşekkür ederim ilgin için.

Türk Patent Enstitüsü'nün yazılım bölümüne birkaç defa yazdım bunun için; ama, zahmet edip oluyor ya da olmuyor şeklinde cevap bile vermediler. Malum işletim sisteminin karına ortaklar sanki! Sözde Linux tabanlı bir işletim sistemi geliştirip kamu kurumlarının buna geçişinin yapılmasını sağlamaya çalışıyorlar. Eğitim kurumları için hazırlanan projede bu işletim sistemi kullanılacak diyorlar. Bakıyorsunuz; bir başka devlet kurumunun projesinde Linux tabanlı işletim sistemlerinde web sayfası doğru düzgün görüntülenmiyor ve kurum tarafından da umursanmıyor bile. En çok yadırgadığım da; Türk Patent Enstitüsü gibi, pekçok yeniliğe veya ilerlemeye öncülük etmesi gereken bir kurumun bile bu durumu umursamaması. En azından, turkiye.gov.tr gibi eksik kütüphane vb. konusunda bir uyarı eklenebilir. Veya, çalıştırılabilmesi için gereklilikler konusunda bir açıklama yapılır ve biz de ona göre yapılandırabiliriz.   

tefoski

- Bu olayda,
- Web sitesinin, bir uyumsuzluğu yok,
- Ben, bir iki kere Linux ile giriş yaptım bahse konu sitede,
- şu an çalışmıyor " java ",
- Frifox ile de çalışmıyor,
- java ile ilgili bir değişme var ...
BirDost

heartsmagic

@okinux, haklısın söylediklerinde. Nice zamandır sıkıntılarımız ortada, ancak çözüm için adımlar çok cılız. Çok geriden takip ediyoruz dünyayı ne yazık ki. Yazılım tarafına değil de başka bir yere (daha genel) eposta göndermeyi deneyebilirsin belki.

@tefoski, belki senin denediğin zaman sorun yoktu? Hani Java'nın farklı sürümleri ile deneniyor burada ama yine tık yok. Artık neyin değişip neyin değişmediğini karşı tarafın belirleyip, kullanıcısına buna göre bir dönüş yapması lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

furkankalkan

Aslında Java konsolu açılıp sorunun kaynağına inilmeye de çalışılabilir, ben bu sabah denedim fakat java konsolunu açmayı beceremediğimden olmadı.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

okinux

Alıntı yapılan: tefoski - 18 Şubat 2015 - 15:43:32
- Bu olayda,

@tefoski; bence web sitesinin bir uyumsuzluğu var. Çünkü; Java kullanan diğer web sitelerinde sorun yaşamıyorum; yaşamıyoruz. Java'da bir değişiklik olabilir. Varsa bile, sitenin buna göre güncellenmesi gerekir. Çok sayıda kullanıcıya hizmet veren web sitelerinde, sitenin kendisini genele açık gelişmelerden soyutlayarak, kullanıcıları siteye özel yapılanmalarını kullanmak zorunda bırakmamalı. Siteyi Java ile hazırlıyorsanız, Java konusundaki güncel gelişmeleri de takip edip ona ayak uydurmalısınız. Ayrıca, bence kamu kurumlarını özel kurumlardan ayrı tutmak gerek. Kamu kurumları artık tüm hizmetlerini çevrim içi sistemlere taşıyorlar ve bazı işlerde kuruma giderek işlem bile yapamıyorsunuz. Çevrim içi uygulamaları kullanmak zorundasınız. Siz kullanıcı olarak, her kamu kurumu için bilgisayarınıza özel yapılar (java versiyonları, ek programlar vb.) kuramazsınız ki! Birine göre ayarlasanız, bu sefer diğerinde kullanamazsınız.

Alıntı yapılan: dewilman - 19 Şubat 2015 - 01:56:12
Aslında Java konsolu açılıp sorunun kaynağına inilmeye de çalışılabilir, ben bu sabah denedim fakat java konsolunu açmayı beceremediğimden olmadı.

@devilman; bilgisayarımda şu anda IcedTea kurulu ve Java Consol'u açabiliyorum. Hatta, siteye girerken otomatik açılabileceği şekilde ayarladım çıktıları görebilmek için. Ama, Java konusunda derinlemesine teknik bilgim yok aslında. Yardımcı olabileceğinizi düşüyorsanız buraya çıktıları ekleyebilirim.

furkankalkan

Alıntı yapılan: okinux - 19 Şubat 2015 - 10:54:46
Alıntı yapılan: tefoski - 18 Şubat 2015 - 15:43:32
- Bu olayda,

@tefoski; bence web sitesinin bir uyumsuzluğu var. Çünkü; Java kullanan diğer web sitelerinde sorun yaşamıyorum; yaşamıyoruz. Java'da bir değişiklik olabilir. Varsa bile, sitenin buna göre güncellenmesi gerekir. Çok sayıda kullanıcıya hizmet veren web sitelerinde, sitenin kendisini genele açık gelişmelerden soyutlayarak, kullanıcıları siteye özel yapılanmalarını kullanmak zorunda bırakmamalı. Siteyi Java ile hazırlıyorsanız, Java konusundaki güncel gelişmeleri de takip edip ona ayak uydurmalısınız. Ayrıca, bence kamu kurumlarını özel kurumlardan ayrı tutmak gerek. Kamu kurumları artık tüm hizmetlerini çevrim içi sistemlere taşıyorlar ve bazı işlerde kuruma giderek işlem bile yapamıyorsunuz. Çevrim içi uygulamaları kullanmak zorundasınız. Siz kullanıcı olarak, her kamu kurumu için bilgisayarınıza özel yapılar (java versiyonları, ek programlar vb.) kuramazsınız ki! Birine göre ayarlasanız, bu sefer diğerinde kullanamazsınız.

Alıntı yapılan: dewilman - 19 Şubat 2015 - 01:56:12

@devilman; bilgisayarımda şu anda IcedTea kurulu ve Java Consol'u açabiliyorum. Hatta, siteye girerken otomatik açılabileceği şekilde ayarladım çıktıları görebilmek için. Ama, Java konusunda derinlemesine teknik bilgim yok aslında. Yardımcı olabileceğinizi düşüyorsanız buraya çıktıları ekleyebilirim.

Ben de javaya yeni başladım sayılır fakat çıktıları paylaşırsanız burada hiç değilse yorumlayabilecek kişiler bulunabilir.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1