Pil gösterge sorunu

Başlatan mertasa, 12 Şubat 2015 - 18:11:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mertasa

Merhaba arkadaşlar,

Daha geçenlerde elementary os yükledim bilgisayarıma sonra ubuntu 14.04.1'e geçiş yaptım fakat pil göstergesi ile ilgili bir sorun yaşıyorum.Sorunum ise şu,elementary os 'de %100 olarak gösterilen pil yüzdesi ubuntu'ya geçildiğinde ve tüm güncellemeler yapılmasına rağmen %70'de takılı kalıyor.Bunun herhangi bir çözümü nasıl olabilir acaba ?Aynı durum 14.10'da da kendini göstermişti.

Teşekkürler.

meda

Çekirdeği güncellemeyi deneyebilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Makinenin marka ve modeli nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mertasa

Alıntı yapılan: meda - 12 Şubat 2015 - 18:56:58
Çekirdeği güncellemeyi deneyebilirsiniz.

çekirdek güncellemesini nereden yapacağım yardımcı olur musunuz acaba ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Şubat 2015 - 20:32:11

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Şubat 2015 - 19:25:05
Makinenin marka ve modeli nedir?

ASUS N550JV-CN127H

meda

Yanlış anlamayın ama sağ yukarda arama çubuğundan faydalanabilirdiniz ya da http://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/kernel-3-19-nasil-yuklenir.html
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

mertasa

Alıntı yapılan: meda - 12 Şubat 2015 - 20:43:17
Yanlış anlamayın ama sağ yukarda arama çubuğundan faydalanabilirdiniz ya da http://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/kernel-3-19-nasil-yuklenir.html

Yanlış anlamadım tabi ki zaten için ehli olsam buraya yardım amaçlı yazmazdım değil mi : ) Fakat dediklerinizi yapmama rağmen pil seviyem %52'de takılı kalıyor sarj'da olmasına rağmen artmıyor.Fakat size bir önceki cevabı yazmadan önce pil seviyesi bir anda %70'e çıktı fakat gene bir ilerleme kaydetmedi şarzda olmasına rağmen.Başka ne önerirsiniz acaba ?

meda

Başka bir dağıtım ile deneme yapabilirsiniz Live olarak yani kurmadan deneyebileceğiniz: Manjaro, Fedora, OpenSuse ... gibi dağıtımlar var. Başka dağıtımlar ile de durum aynı ise BİOS ayarlarını sıfırlamayı varsa bilgisayarınızın BİOS sürümünü yükseltin.

mertasa

Alıntı yapılan: meda - 12 Şubat 2015 - 21:23:29
Başka bir dağıtım ile deneme yapabilirsiniz Live olarak yani kurmadan deneyebileceğiniz: Manjaro, Fedora, OpenSuse ... gibi dağıtımlar var. Başka dağıtımlar ile de durum aynı ise BİOS ayarlarını sıfırlamayı varsa bilgisayarınızın BİOS sürümünü yükseltin.

fedora ile deneyeceğim fakat bios'dan başka bir çözümü yok mudur bu işin ?

furkankalkan

Alıntı yapılan: mertasa - 12 Şubat 2015 - 21:24:31

acpi -i komutu sonucu doğru gösteriyor mu ?

Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

Şurada garip bir öneri var:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2176915&page=2

1. Pili sök. Kapakta vidalı bir yer var mı bilmiyorum ancak bir şekilde sökeceksin.
2. Güç kablosu ile makineyi aç, ardından kapat.
3. Pili takıp makineyi aç.

mertasa

Alıntı yapılan: dewilman - 13 Şubat 2015 - 00:19:57
Alıntı yapılan: mertasa - 12 Şubat 2015 - 21:24:31

yazdığınız kod parçası fedora için ise fedora ile ilgili bir şey yapmadım hala ubuntu üzerinden çözmeye çalışıyorum durumu çünkü live olarak mint'i çalıştırdığımda da pil yüzdesi dolmuyordu.
acpi -i komutu sonucu doğru gösteriyor mu ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2015 - 17:00:57

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Şubat 2015 - 01:26:24
Şurada garip bir öneri var:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2176915&page=2

1. Pili sök. Kapakta vidalı bir yer var mı bilmiyorum ancak bir şekilde sökeceksin.
2. Güç kablosu ile makineyi aç, ardından kapat.
3. Pili takıp makineyi aç.

Ben de buna benzer bir şey okudum fakat ben laptop'un kapağını sökemediğimden dolayı aklıma şöyle bir yöntem geldi.O da şu; laptopu şarj kablosundan ayırdım ve batarya kullanımına bıraktım.Tabi halilye %7'lerde olan şarj durumu bitti fakat bataryanın tamamını bitirmek adına bir adet usb bağladım güç kablosunu ayırdıktan sonra bilgisayardan.Sabaha kadar dokunmadım pc'ye sabah başka bir prizde şarza koydum ve turuncu ışık yanıp sönmemeye daha doğrusu tamamen yanık hale geçti.(Blinking durumu olmadı yani)Okuldan geldikten sonra pc'nin pil gösterge kısmı(pc gene kapalı olarak şarz edildi)yeşile dönmüştü bende pc'yi açtığımdan şarzı %100 gösterirken birden %93'e düştü.Fakat bu değerden sonra normal seyrinde pc'nin pilinde azalma oldu.Yani böyle bir çözüm geliştirdim fakat %100 için de bir şey düşünmek zorundayım fakat ne yapayım tam olarak bulamadım.

heartsmagic

İşte, orada vidaları açmaktan bahsetmiş kullanıcı. Açılabilecek vida görünmüyor mu?
Bir de hangi akla hizmet pil vidalı bir şeyin altına alınır ki.