Netbook'a Ubuntu kurulumunda sorun yaşar mıyım?

Başlatan ngn57, 25 Ocak 2015 - 15:41:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ngn57

merhaba arkadaşlar
laptop umu üni ye giden kardeşime vereceğim ve ben de bir netbook alıp tamamen linux a yönelmeyi planlıyorum
acaba netbooklarda bir sorun yaşarmıyım
not almayı palnladığım netbook
http://www.teknosa.com/urunler/125032829/asus-t100taf-dk001b-notebook?utm_source=akakce.com&utm_medium=comparison&utm_campaign=standart&cm_mmc=akakce.com-_-Comparison-_-Listing-_-Standart&v=1.9.5

plazma

Dokunmatikte olabilir almadan araştırın bu model nasılmış linux cephesinde yada dokunmatikli uyumlu modeller hangileri diye

serkanburda

İstediğiniz model sıkıntılı bir model linux açısından, bir ara araştırmıştım. Dokunmatik şart değilse tavsiyem şöyle bir model olur size: http://www.vatanbilgisayar.com/acer-e3-celeron-n2830-216ghz-4gb-320gb-116-intel-w81-tasinabilir-bilgisayar.html Hem ciddi bir sıkıntı yaşamazsınız hem de şık bir netbook modeli.

ngn57

plazma

143 tl fark var 9 taksite bölsen 16tl gelir aylık fark,  bence Atom işlemci almayın zaten herşeyden önce genede sizin takdiriniz, sabit disk 32gb büyük ihtimalle nand flashtır oda sizin seçtiğiniz modelde bunlarada dikkat edin

ngn57

aslında bende atom yada arm işlemcili almak istemiyorum benim asıl isteğim en ufak ekranlı bir dizüstü

ginraj

Hocam netbook alacaksanız arkadaşın tavsiyesi uygun atom işlemciden uzak durun pişmanım aldığım için.

serkanburda

http://forum.donanimhaber.com/m_98969765/tm.htm
Linkte yazılanlara bakılırsa hd filmlerde sıkıntı yaratmamış. Ancak dikkat edin sabit diski ssd değil eMMC. Yani yükseltme imkanı yok diye biliyorum ben. Dolayısıyla alan sıkıntı yaratır bir süre sonra. 28 kullanılabilir olsa, 10'unu işletim sistemi alsa size en fazla 18 gb civarı alan kalır. Hd film izlemek isteyen birisi için oldukça düşük kapasite. Hani izler izler silerim derseniz, sıkıntı olmaz. Ama 3-5 film atayım diske derseniz, hemen dolar.
Ayrıca ram de 2 gb ki kısa süre içerisinde az gelmeye başlayacaktır.

Bu eksikliklerinin farkında olunarak alınacaksa, bütçeyi sarsmayacak ucuz bir alet. İş görür elbette.

ngn57

debian yada ubuntu için 2 gb ram az mi yani sıkıntı yaratırmı 3 5 gün sonra

kötükurt

2 Gb ram iyi. Ben 1 Gb ram ile kullanıyorum(İnternette gezmek, film, müzik ve Gimp), yükseltmeyi hiç düşünmedim. Kurarken 4 Gb takas(swap) alanı ayır.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

Cuaresma45

Alıntı yapılan: kötükurt - 31 Ocak 2015 - 12:42:28
2 Gb ram iyi. Ben 1 Gb ram ile kullanıyorum(İnternette gezmek, film, müzik ve Gimp), yükseltmeyi hiç düşünmedim. Kurarken 4 Gb takas(swap) alanı ayır.
Sisteminin özelliklerini verirmisin. Birde ubuntu kaç kullanıyorsun?
2.5 gb ddr2 ram
İntel pentium D 3 ghz
Amd radeon hd6570
Masaüstü pcim var. Ama 11 yıllık olduğu için kaldırırmı bilmiyorum. Kardeşim minecraft gta sa ve kraloyun gibi sitelerde oyun oynuyor. Bunlar sorun olurmu acaba.

kötükurt

Alıntı yapılan: Cuaresma45 - 31 Ocak 2015 - 13:10:49
Alıntı yapılan: kötükurt - 31 Ocak 2015 - 12:42:28
Sisteminin özelliklerini verirmisin. Birde ubuntu kaç kullanıyorsun?
2.5 gb ddr2 ram
İntel pentium D 3 ghz
Amd radeon hd6570
Masaüstü pcim var. Ama 11 yıllık olduğu için kaldırırmı bilmiyorum. Kardeşim minecraft gta sa ve kraloyun gibi sitelerde oyun oynuyor. Bunlar sorun olurmu acaba.
Senin kullanımına bağlı ama Windows ile şöyle karşılaştıra bilirsin. Kde kullansan bile Windows 7 kadar sistem kullanımı olmaz(Kendi tecrümden söylüyorum), Windows'daki gibi zaman geçtikçe yavaşlama sorunu yok. Hatta Xp den daha rahat kullanıyorum ama Windows'un yavaşlamasından kaynaklanıyor olabilir benim ki.
Toshiba Satellite A210-199
İşlemci: Amd Athlon 64 X2 TK-57 (1.9Ghz)
Bellek: 1000 MB-DDR2
Ekran Kartı: Ati Radeon x1200 (RS690)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2015 - 15:22:25

@Cuaresma45 daha karar veremedin mi? Öbür konuda yazmıştım ama yine söyleyeyim eğer Unity kullanmak istemezsen Yazılım Merkezinden daha hafif olan masaüstüleri format atmadan raharlıkla kurabilirsin, bu kadar düşünme :D .
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

ngn57