Sahte disk kalıbı oluşturma (MAC OS X için)

Başlatan kaansef, 01 Ocak 2015 - 19:42:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaansef

Arkadaşlar merhaba. Mac OS X Yosemite'nin CD kalıbını oluşturmak istiyorum. Normalde flash diske yazmak için programı var kendisinin. Yani flash diski direk kurulum medyası olarak kullanabiliyorsunuz.

Örnek komut:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app

--Volume olarak verdiğimiz parametredeki diskin içine kurulum dosyaları yükleniyor. Ben bunu CD imajı verecek şekilde düzenlemek istiyorum. Aklıma boş bir dosya oluşturup (8GB'lık) dd ile içine 0 yazarak doldurmak. Fakat Mac OS X'te mkfs komutu yok. Zaten olsada bu dosyayı bir aygıt gibi mount edebileceğini sanmıyorum. Sizce bu istediğimi yapmak için en kısa yol nedir? Birde oluşturduğum sahte sürücü sadece aldığı veri kadar genişleyebilir mi? (Mesela ben 8GB'lık dosya oluşturdum. Diyelim ki kurulum 6GB tuttu. 2 GB boşuna 0 olacak dosyada. Yani istediğim şey ben ne kadar veri yazarsam o kadar alması ve bittiğindede bir ISO dosyası oluşması.

Düzenleme:

Arkadaşlar bir yöntem buldum. Mac OS X üzerindeki Disk Utility programı ile boş disk kalıbı oluşturabiliyorum. Bu dosyayı otomatik mount etti, fakat program unmount etmemi söyledi. Unmount edince aygıt olarak gözükmüyor maalesef. Bu dosyayı nasıl aygıt gibi gösterebilirim?
# 28065