Slackware GCC

Başlatan ahmetkanar54, 19 Aralık 2014 - 15:46:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetkanar54

Merhaba arkadaşlar.Bende slackware tabanlı i586 mimarisinde bir dağıtım var.Ben bu dağıtıma virtualbox ın 64 bit versiyonunu kurdğum zaman.Direk açılmıyor.Derleme yap diyor.Bende derleme yaparken kerneli baştan derlemen gerekiyor diyordu.Bende çekirdeği derlerken 64 bit desteğini kapatıp derleyip çalıştırdığım zaman hiçbir sorun olmadan çalışıyor.Fakat 32 bit te 2 işlemci ve ram fazla veremediğim için yetersiz kalıyor sistem.Bende 64 bit çekirdek kurdum.Tekrardan çekirdeği derlemem gerekiyordu.Derlerken 64 bit desteğini açtım.Fakat sistemdeki gcc i586 mimarisinde olduğu için derliyemiyorum diyor.Konsola gcc -v yazınca http://pastebin.com/5KZHLkhC şöyle bir çıktı veriyor.Bende bu gcc yi kaldırıp gcc x86_64 versiyonunu kuruyorum.Bu sefer gcc -v yazdığım zaman gcc yok diyor.Sembolik link vererek derleme yapmam mümkünmü.

heartsmagic

Yeni gcc'yi nasıl kuruyorsun? Netice olarak nereye kuruluysa oradan bir sembolik bağ vermen mümkün geliyor uzaktan bakınca.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Aralık 2014 - 14:25:06
Yeni gcc'yi nasıl kuruyorsun? Netice olarak nereye kuruluysa oradan bir sembolik bağ vermen mümkün geliyor uzaktan bakınca.

http://pkgs.org sitesinden gcc nin slackware 14.0 paketindeki x86_64 paketini manuel indiriyorum.Sonra dizindeyken installpkg gcc-x64-64.pkg dosyasını kuruyorum.Kurulumda sıkıntı yok ya gcc yok diyor sistemde

heartsmagic

Senin olay bana çok karışık geliyor her seferinde :) Sistem mimarisi farklı, çekirdek mimarisi farklı? O değil de 32bit'lik mimarideki sisteme nasıl 64bit'lik çekirdek kurulabiliyor?

GCC yok diyor, yolla alakalı bir sorun mu? GCC ikilikleri nereye kurulmuş durumda hiç baktın mı?

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Aralık 2014 - 01:54:04
Senin olay bana çok karışık geliyor her seferinde :) Sistem mimarisi farklı, çekirdek mimarisi farklı? O değil de 32bit'lik mimarideki sisteme nasıl 64bit'lik çekirdek kurulabiliyor?

GCC yok diyor, yolla alakalı bir sorun mu? GCC ikilikleri nereye kurulmuş durumda hiç baktın mı?

abi mimari 32 bit değil i586

heartsmagic

İşte, diyorum ya senin kafan cidden karışık :) i586 dediğimiz şey 32bit'lik işlemcidir, haliyle senin sistem de 32bit olarak kurulmuştur. Neden 64bit üzerine eğiliyorsun anlamış değilim. İşlemciler konusunda da eğer cidden bana güvenmiyorsan:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_microprocessors
http://en.wikipedia.org/wiki/P5_%28microarchitecture%29

Hoş, donanım tarafım iyi değildir ancak i586 dediğimiz şey Pentium serisinin başlangıcı. Geçtim 64bit'i daha Pentium serisinin başı kendisi :)

ahmetkanar54

abi orjinal i586 da virtualbox ın 32 bit kurulmuyor 64 bit i kuruluyor oda derlenmiyor yani :) ben anlatamıyorum gerçekten derdimi :D ben 64 bit virtualbox ta 2 işlemci ve çok ram a ihtiyacım olduğu için istiyorum

heartsmagic

Ben de diyorum ki makine 32bit, 64bit neden? :) Virtualbox neden kurulmaz bilemiyorum ancak i586 dediğin şey 32bit'tir. Hani zorlama yöntemle Virtualbox 64bit'lik sürüm nasıl kurulur onu  da bilmiyorum. Çekirdeği 64bit'e göre nasıl derledin onu da anlayamıyorum. "cross-compile" işlemi mi yaptın? Diyelim ki derledin, onu nerede kullanıyorsun?

ahmetkanar54

Abi benim dağıtım i586 ama 8 gb ram destekliyor.İlk önce virtualbox ın 32 bit versiyonunu denedim yok bu olmuyor 64 bit ini kur dedi bende kurdum kurduktan sonra /etc/rc.d/vboxdrv setup yap dedi bende yaptım bana hata çıktısı gönderdi.Ben başka konuda açtım bu sorunu zaten.Sonra bende log dosyasından çekirdeğin tekrardan derlenmesi gerektiğini gördüm.Neyse derleme yaparken bana derliyemiyorum dedi.Bende hatayı araştırdım.Sıkıntı sistemdeki gcc i586 olduğu içinmiş.Sonra ben menu xconfig diyerek kernel derlerken 64 bit support tu kaldırıp derledim.Sorunsuz derlendi.Bu sefer virtualbox dediki bana i386 olanı kur bende 64 bit olanı kaldırıp i386 olanı kurdum sorunsuz çalıştı.Çalışmasında çalışıyor ama bende 8 çekirdekli işlemci var.Kernel 32 e döndüğü için ram in 3.7 ini kullanabiliyorum ve sanal makinaya sadece 1 tane işlemci verebiliyorum.

heartsmagic

Dağıtım 32bit olup 8Gb belleği nasıldestekliyor? Bizim tarafta sanırım PAE mevcut da Slackware tarafında nasıl oluyor bu iş?
Slackware'e mecbur musun? Mecbursan neden 64bit'lik sürümü kurmuyorsun doğrudan?

ahmetkanar54

Abi dagıtım nxd adında diskless te kullandığım bir sıstem bende anlamadım nasıl gördüğünü ama kendınden gelen cekırdekte sonra dan kurduğum cekırdektete sorun olmuyor ram.isın içine Virtual box girince durumlar karısıyor :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ocak 2015 - 12:11:53

Adamlar 64 bit olanını cıkarmıyorlar abi ondan kullanamıyorum

heartsmagic

Hatırladım şimdi olayı. Olay iyice karışık gibi geliyor bana. Şu durumda mevcut gcc ile devam etmek istiyorsan ikilik dosyalar neredeymiş diye bir bulmaya bak sistemde.

ahmetkanar54

Abi çinlinin biri ubuntu 14.04 üzerinde çalıştırmayı başarmış nxd dediğim programı.Kurtuldum sonunda sanallaştırmadan da slacware dende :)

heartsmagic

Geçmiş olsun diyelim :) Gerçi Slackware'e değil sözümüz, bu karmaşık yapıya olsun.
Bir de, etiketi kaldıralım zira sorunu çözemedik gibi, ancak konuyu kapatalım ne de olsa bir daha dönmeyeceğiz.