[Çözüldü] Virtualbox ubuntu ekran çöznürlüğü sorunu

Başlatan delete, 09 Aralık 2014 - 17:48:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

delete

İyi akşamlar. Ubunutu 14.10 sürümünü virtualbox kurulum yaptım. Fakat ekran çözünürlüğünü ayarladım sandım. Virtualbox ertesi gün başlatınca ubuntu tekrar kurulum ekranın ile karşı karşıya geliyor. Virtualbox kaldırdım ve tekrar kurdum. Ubuntuyu kurduğumda aynı işlemleri uyguladım. Çözünürlük 800x600 ve 640x480 ilk kurduğum gibi resimdeki gibi çözünürlük ayarları çıkmıyor. Çözünürlüğü nasıl yükseltebilirim ? Virtualbox windows 8.1 üzerine kurulu.

Kaynak videodaki işlemleri uyguladım. Video bana ait. Aslında eğitim (bilgi) amaçlı yapmıştım olmadı.

Video sayfası:

http://www.youtube.com/watch?v=wvlz2YCNBI4&feature=youtu.be

kaynak aldığım site:

http://www.linuxbsdos.com/2014/10/31/solutions-for-low-screen-resolution-in-ubuntu-14-0414-10-and-virtualbox

Not: Bilgisayarımda ubuntu 13.10 sürümünden 14.10 yükseltme yapaçağım. Tekrardan yine online olaçağım.

neynefes

Ekran çözünürlüğü olayı ubuntu'dan kaynaklanmıyor sanırım. Sanal makine tarafında bir eklenti kurularak düzeltilebiliyor diye hatırlıyorum. Hangi eklenti olduğunu hatırlamıyorum ama.

delete

neynefes

delete

bunu denemiştim olmadı.
tekrar kurup tekrar eklentiyi bir çalıştırsam?!
zamanın bol.

siberoloji

Virtualbox Dosya Menüsü Seçenekler içerisinde Görüntü ayarlarında maksimum ekran çözünürlüğü ayarlarına baktınız değil mi?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

delete

baktım olmuyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Aralık 2014 - 20:42:03

bu sistemde v.box ubnutuyu çok defa kaldırdım.
aynı anda iki tane kurdum.
bu ayarları sıkıntı yapmış da olabilir.
anca sistemi format atınca belki ilk ayarlae elde edilebilr.
ama videodaki gibi durum oldu.
başka cihazımda ubnuntuyu kurcam.
bilgi vereceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Aralık 2014 - 21:49:03

Farkıl makinede (dizüstü bilgisayar) olmadı.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

delete

Tekrardan merhabalar.Kısa bir süre önce virtualboxa (windows yüklü sistem) kurduğum ubnutu 14.10 dağıtımında ekran çözünürlüğünün düşük olduğuna dair ve bunun sorunun nasıl düzeleceği hakkında destek almıştım.  Destekte aldığım sonuçları bir adım öne getirerek, pes etmedim . Sonunda sorunu  çözerek, aşağıdaki çektiğim videoda sizlerle paylaşıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=AG7WL6YFF48

neynefes

Keşke başlığınızın altına yazsaydınız ama güzel olmuş elinize sağlık :)

delete

Teşekürler. Aslında konunun altından yazaçaktım. Çözüldü etiketini ekleyince konunun altına bir şey yazamam diye düşündüm. Yeni konu açtım.

burk

@delete ilgili konu kilitli değil ayrıca olsa bile konuyu açtırabilirsin, konuları birleştireceğim.

delete