Yükseltme sonrası güncel kerneller için siyah ekran sorunu

Başlatan kursadoguz, 29 Kasım 2014 - 00:47:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kursadoguz

Merhaba
Daha önce başka bir konu içinde yazmıştım ama konunun çatallanmasını istemedikleri için yeni konu açmamı istediler. Casper Nirvana Intel® Core™ i7-2720QM CPU @ 2.20GHz × 8 işlemcili dizüstü bilgisayarım var üzerinde hibrit (ati + intel) ekran kartı var. şu anda windows yanında 64 bit ubuntu 14.04 kurulu. ancak açılışta kernel 3.2 den sonraki hiçbir kernelde bilgisayar açılmıyor ve siyah ekranda kalıyor. Sürekli ubuntu için gelişmiş secenekler kısmına girip yüklü kernellerin en altına yani 3.2.09'u secmek zorunda kalıyorum. şu anda kernel 3.3 den 3.13' a kadar hiçbir kernel açılmadı. Her güncellemede yeni bir kernel geliyor ama hepside siyah ekran veriyor. bununla birlikte bu kernel ile görsel program ve kamera gibi özellikleri kullanamıyorum. molekül çizim programı, webcam vb. kullanmak istediğimde aşağıdaki çıktıyı alıyorum. yardımcı olursanız sevinirim ubuntu isyanı noktasındayım.
Şimdiden teşekkürler.

Gen6+ requires Kernel 3.6 or later.
cheese: ../../../../src/mesa/main/context.c:1549: _mesa_make_current: Assertion `newCtx->Version > 0' failed.
İptal edildi (çekirdek döküldü)

ekran kartı ile ilgili çıktılar aşağıda,

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Whistler [Radeon HD 6730M/6770M/7690M XT]

glxinfo | grep render

glxinfo: ../../../../src/mesa/main/context.c:1549: _mesa_make_current: Assertion `newCtx->Version > 0' failed.

lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b5)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Whistler [Radeon HD 6730M/6770M/7690M XT]
02:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] (rev 34)
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)

xrandr

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

heartsmagic

Grafik kartı sürücüleri kurulu mu?
En son hangi çekirdek görünüyor listede? Sürümü ne yani?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kursadoguz

Ubuntu 14.04 yükseltmesi yapana kadar ekran kartlarınıda yükleyemiyordum ama yükseltmeden sonra kendiliğinden kuruldu.

Şu anda çalışan kernel 3.2.0-9-generic ancak en son yüklü olan yani siyah ekran veren 3.13.0-40-generic.

meda

ATI ile ilgili bilgim yok ama şu şekilde bir yol izleyebilirsiniz: Sistemi sorun yaşamadığınız çekirdek ile açın daha sonra ekran kartı kurulumu yapın yeni çekirdek ile hata vermeye devam ediyorsa sürücüyü tamamen kaldırıp tekrar kurmayı deneyebilirsiniz. Bu işlemler için forum içerisinde ilgili bölümde yeterince başlık var tabii forumda aratmayıda deneyebilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Sürücüyü kaldırdığında da aynı sorun oluşuyor mu peki?

kursadoguz

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
14.04 yükseltmesi yapmadan önce grafik kartı yüklü değildi aynı şekilde diğer kerneller çalışmıyordu. 3.2.09 ile açıyordum ama youtube bile izleyemiyordum en azından simdi film seyredebiliyorum. bundan önce defalarca grafik kartını kaldırıp kurupmaya çalıştım her kaldırdığımda tekrar girebilmek için günlerce uğraştım. Bu yüzden ekran kartının kaldırılması çözüm olmuyor.

heartsmagic

Merak ettiğim şey şu, sürücüler kurulu değilken bu sorun var mıydı?
Sürücüleri basit bir şekilde kaldırıp, yeni çekirdekle sistemi açıp kurmayı deneyebiliriz.

kursadoguz

Öncelikle geç cevap yazdığım için özür dilerim. Pirince giderken evdeki bulgurdan olmaktan korkuyorum. daha önce grafik kartıyla her uğraşmamda uzunca bir süre siyah ekrandan kurtulmak için uğraştım ve her seferinde pişman oldum. Şimdi ekranım 13.10 sürümüne göre daha parlak ve video seyredebiliyorum ancak eskiden görsel program kullanabiliyorken şimdi bunu yapamıyorum. bir kaç gündür forumları geziyorum bu konuyu anlayabilmek için.

Ben sürücünün kurulu olduğuna inanıyorum ancak bir çok forumda okuduğum kadarıyla kurulu olmayabilirde. şöyle ki
sudo aticonfig --initial
sudo: aticonfig: command not found

amdcccle: komut bulunamadı

cıktıları alıyorum buda sanırım kurulu olmadığını gösteriyor.
Bu konudaki cahilliğiden sorunuza tam cevap veremiyorum.

heartsmagic

sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render
fglrxinfo

ne diyor?

kursadoguz

sudo apt-get install mesa-utils
mesa-utils zaten en yeni sürümde.
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  libpostproc52 linux-headers-3.13.0-39 linux-headers-3.13.0-39-generic
  linux-image-3.13.0-39-generic linux-image-extra-3.13.0-39-generic
  python3-dirspec
Bu paketleri kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.

glxinfo | grep render
glxinfo: ../../../../src/mesa/main/context.c:1549: _mesa_make_current: Assertion `newCtx->Version > 0' failed.

fglrxinfo
fglrxinfo: komut bulunamadı

heartsmagic

kursadoguz

dpkg -l | grep fglrx
rc  fglrx                                                 2:13.101-0ubuntu3                                   amd64        Video driver for the AMD graphics accelerators
rc  fglrx-pxpress                                         0.4                                                 all          Tools to enable AMD's PowerXpress
rc  fglrx-updates                                         2:9.012-0ubuntu1                                    amd64        Video driver for the AMD graphics accelerators

heartsmagic

Şu an nasıl sorunsuz kullanıyorum diyorsun bilmiyorum ancak ATI sahipli sürücüleri kurulu görünmüyor, kaldırılmışlar ancak yapılandırma dosyaları duruyor ki hiçbir etkisi olmaz sisteme. Açık kaynak sürücülerle devam ediyorsundur yoluna şu an. Denenebilir sürücü kurulumu, tabi sorun çıkarsa ATI bölümündeki açık kaynak sürücülere dönüş başlığındaki adımları bir kenara not etmende fayda var.