[Çözüldü] php- dosya kopyalama sorunu (Ubuntu 14.04)

Başlatan Arslan, 12 Aralık 2014 - 18:30:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arslan

Arkadaşlar , ilk defa linux kullanmaya başladım. Kullandığım linux dağıtımı Ubuntu 14.04

/var/www/html dizini için sanırım bir izin problemi yaşıyorum. İzin için sudo chmod -R 777 /var/www/* komutunu kullandım. Daha önceden çalıştığım php dosyalarını bu dizine atabiliyorum. Fakat bu dosyalara localhost üzerinden ulaşmaya çalıştığımda tarayıcıda boş bir sayfa gözüküyor. İlginç olan /var/www/html dizininde yeni bir php dosyası oluşturup içerisine aynı kodları yapıştırdığımda tarayıcı sayfayı sorunsuz bir şekilde gösteriyor. Sadece dosyayı kopyaladığımda bu problemle karşılaşıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Aralık 2014 - 18:40:48

Denemelerim sonucunda sudo chmod 777 /var/www/ -R komutu ile ihtiyacım olan izni vermeyi başardım. Fakat küçük bir problem kaldı. Herhangi bir dosyayı bu dizine kopyaladığımda bu komutu çalıştırdıktan sonra apache üzerinden php dosyalarını açabiliyorum. Fakat her kopyalama işleminde bu komutu tekrar yazmam gerekiyor. Bunun kalıcı bir yöntemi yok mu ?

ersinkandemir

PHP dosyalarını Windows üzerinde düzenleyip öyle kopyaladıysanız muhtemelen satır sonu karakteri uyumsuzluğu olduğu için sağlıklı bir şekilde parse edemiyordur Linux üzerindeki PHP. Default olarak hata gösterimi kapalı olduğu için boş sayfa görüyorsunuzdur. 
Where there's a shell, there's a way.

Arslan

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Az önce sorunu çözdüm. apache'i restart etmeye çalıştığımda AH00558: hatasını alıyordum. Problem tamamen bundan kaynaklanıyormuş. Çözümü ise /etc/apache2/apache2.conf dosyasında en sona ServerName localhost satırını eklemek. Bunu yaptıktan sonra herhangi bir php dosyasını kopyalayarak sorunsuz olarak açabildim.

ersinkandemir

Rica ederim. Geçmiş olsun. Başlığı "[Çözüldü] " şeklinde etiketleyebilir misiniz? :)
Where there's a shell, there's a way.