Sanirim mbrlar gitti

Başlatan ghost_168, 25 Kasım 2014 - 16:17:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ghost_168

merhaba arkadaslar
pcde ubuntu vardi dual boot olarak yapmak isterken ubuntu hasar gordu bende once windowsu kurayim sonra ubuntu kurarim dedim ancak windows kuruluyor ama boot olmuyor. mbr onarma ve benzeri basliklardakileri denedim ancak herhangi bir cozum bulamadim. ubuntu yuklenip aciliyor ancak windows yukleniyor ancak pxe diye bir hata ekrani loopa giriyor ve surekli o ekran donup donup geliyor. simdi yapmak istedgim su sifirdan win 7 kurup sonra ubuntuyu uzerine kurmak istiyorum yardimlarinizi bekliyorum.

meda

İlk Win. 7 USB ile MBR onarma yap. Daha sonrada Ubuntu ile Grub kurulumu dene bu işlemler Wiki sayfamızda var.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ghost_168

hocam peki sole bisey sorucam suan ubuntu kura biliyorum onu kursam sonra sizin yardimlariniz ile win 7 kursak cok mu zor olur

meda

Zor olan bir şey yok. Sonradan Win7 kurarsanız boot repair ile Grub'u yeniden kurarsınız. Elimizden geldiğince de ben ve forumdaki arkadaşlar yardımcı oluruz.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ghost_168

hocam simdi soyle yaptiklarimi yaziyim ubuntu kurdum kurarken hddnin bir kismini bicimlendirdim diger kismini bos biraktim.ubuntu acildi bir sorun yok. Sonra windowsu usb ye *önyükleme yaptım geri kalan hdd yi bicimlendirip oraya kurdum. ancak sole bir sorun var windows bir yerden sonra restart edip kuruluma devam etmesi gerekiyor. o noktada pc ubuntuyu goruyor ve onu aciyor. mbrfix ve grub kurduktan sonra windowsu goruyor ancak kuruluma devam etmiyor. hata veriyor. bu noktada tikandim  :'(

suan ubuntudan yaziyorum hersey normal bunun uzerine windows kurucam bootlu usb hazir. hdd bolum actim ntfs olarak simdi bundan sonra ne yapmam lazim

heartsmagic

Windows tarafında MBR'yi yeniden yazdır, Windows'u diskin başın kur, ardından Ubuntu kur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meda

Yeniden başlatırken USB çıkartma yeniden kurulum yapar gibi bir tuşa da basma. İllaki gözden kaçan bir nokta vardır. Belki de BİOS ayarlarında bir şeyler yanlıştır. Bu konuda net bir şey söyleyemem çünkü BIOS yapılandırmaları üreticilere göre çok farklı olabiliyor.
Yerinde olsam: Ubuntu USB ile sistemi açar yedek aldıktan sonra; Gparted ile HDD bölümlerdirme tablosunu (HDD sıfırlanır) msdos olarak ayarlar. HDD boyutlandırma ve yapılandırmamı da Gparted ile yapar daha sonra ilk Windows kurup gerekli güncelleştirme sürücü vs yapar arkasından da Ubuntu kurardım. Her iki sistemde sadece bölümleri kurmadan önce formatla kurulacağı bölümü seç devam et. 4 GB ve üstü RAM varsa takas alanı oluşturma.
Bahsettiğim yapılandırmanın avantajı: Windows ile bölümlendirme yapınca ekstradan 100 MB (7 sp1 ) veya 350 MB (8.1) yer ayırmıyor. İki sistemle bazen başlama sorunları oluyordu artık olmuyor. Unutmamak gerek ki HDD bölüm sayısı arttıkça performansına olumsuz etki eder.

ghost_168

dediklerinizi aynen yaparakta denedim. Usb ile ubuntu acitm ntfs olarak formatladim daha sonra windows kurdum kurulumuda yapiyor o da guzel ancak kurulumda belli bir yerden sonra yeniden baslatip devam etmesi gerekiyor. orda yeniden baslatiyor daha sonra pxe-mof diye bir hata verip duruyor surekli

meda

pxe sanırım internetten boot etmeyi sağlıyor. BIOS üzerinden pxe ile ilgili ayar olması gerek kapatarak deneyin.

ghost_168

onuda denedim bu seferde sadece siyah ekran geliyo surekli yeniden baslatiyor.

heartsmagic

Bu yeniden başlatıp devam etmeyen şey Windows mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.