[Çözüldü] Son Güncel Sürüm ve Uzun Süreli Destekli Sürüm arasındaki farklar?

Başlatan ernuynk, 18 Aralık 2014 - 21:45:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ernuynk

Merhaba arkadaşlar, şuan ubuntu 14.04 LTS sürümünü kullanmaktayım. Bu iki sürüm arasındaki temel farklar nelerdir? (download sayfasında yazan şeyler dışında :) ),
mesela şuan 14.04 LTS sürümünde bazı sorunlarım var. örneğin, cihazın uyku moduna geçmemesi, sadece 3 4 sekme ile nette gezerken yoğun bir şekilde fan sesi çıkarması. sizce bunlar LTS sürümünden kaynaklanıyor olabilir mi?

Teşekkürler.

sezmen

LTS sürümünde daha kararlı ve güvenilir paketler ile donatılmış bir sistem var. Ben de 14.04 kullanıyorum, hiçbir sorunum yok. Hatta bu sürüm ile sadece ubuntu kullanır olduk evde. Uyku modunu aktif olarak kullanıyorum ve sorun yaşamadım hiçbir şekilde. Sırf uyku modu sorunundan dolayı çok istememe rağmen KDE'li bir dağıtım kullanamıyorum ev bilgisayarımda (deb tabanlı KDE dağıtımları). 10 ve daha fazla sekmeli kullandığım çok oluyor internet tarayıcıyı ama hiç bir şekilde kasma falan yok. Sizin sorununuz donanımsal olabilir, zira 14.04 LTS çok iyi performans sergiliyor bende.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

ernuynk

Alıntı yapılan: sezmen - 18 Aralık 2014 - 22:08:36
LTS sürümünde daha kararlı ve güvenilir paketler ile donatılmış bir sistem var. Ben de 14.04 kullanıyorum, hiçbir sorunum yok. Hatta bu sürüm ile sadece ubuntu kullanır olduk evde. Uyku modunu aktif olarak kullanıyorum ve sorun yaşamadım hiçbir şekilde. Sırf uyku modu sorunundan dolayı çok istememe rağmen KDE'li bir dağıtım kullanamıyorum ev bilgisayarımda (deb tabanlı KDE dağıtımları). 10 ve daha fazla sekmeli kullandığım çok oluyor internet tarayıcıyı ama hiç bir şekilde kasma falan yok. Sizin sorununuz donanımsal olabilir, zira 14.04 LTS çok iyi performans sergiliyor bende.

Ben laptop'umda ubuntu kullanıyorum. Özellikleri de şöyle,

İşlemci: i5-2450M 2.5GHz
Ram: 6 GB 1333 MHz
GPU: GT 635 M

ve ek olarakta w7 için SSD, ubuntu için 5400 rpm'lik hdd kullanıyorum. Sürekli bir çalışma halinde. Sürekli fan sesleri oluyor. Ubuntu'yu daha çözemedim şahsen :) Linux mint'da özellikle uyku, touchpad v.b. sıkıntılar yoktu. Fakat onda da aşırı bir ses vardı.

meda

Güç yönetimi için TLP uygulamasını deneyebilirsin /etc/default/tlp dosyasındaki enerji tasarrufu için doyurucu boyutta seçenek var. Bu ayarlamayı yaptıktan benim gibi Windows 8.1'den daha sessiz bir sistem elde edersin. cpufrequtils intel-microcode mesa-utils paketlerini kurmayı unutma. Ubuntu SSD üzerinde olsaydı.  8)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

siberoloji

@ernuynk;
Ekran kartı problemine benziyor ifade ettikleriniz. Forumda donanım bölümününü araştırabilirsiniz.

ernuynk

Cevaplar için teşekkür ederim  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Aralık 2014 - 15:56:27

Alıntı yapılan: meda - 18 Aralık 2014 - 23:24:06
Güç yönetimi için TLP uygulamasını deneyebilirsin /etc/default/tlp dosyasındaki enerji tasarrufu için doyurucu boyutta seçenek var. Bu ayarlamayı yaptıktan benim gibi Windows 8.1'den daha sessiz bir sistem elde edersin. cpufrequtils intel-microcode mesa-utils paketlerini kurmayı unutma. Ubuntu SSD üzerinde olsaydı.  8)

HyperX 3K model SSD kullanıyorum. Bazı yerlerde bu SSD'nin Linux desteklemediğini duydum. SSD'nin Linux desteklememesi gibi bir şey olabilir mi? Bende riske atmak istemedim.

Vatan Bilgisayarda çalışan arkadaş eğer buna linux kurarsan dosya formatı değişeceği için ömrünü kısaltır dedi. Acaba bu yüzden mi linux desteklemiyor deniyor?

Teşekkürler.

gnukarabatak

Alıntı Yap
HyperX 3K model SSD kullanıyorum. Bazı yerlerde bu SSD'nin Linux desteklemediğini duydum. SSD'nin Linux desteklememesi gibi bir şey olabilir mi? Bende riske atmak istemedim.

Vatan Bilgisayarda çalışan arkadaş eğer buna linux kurarsan dosya formatı değişeceği için ömrünü kısaltır dedi. Acaba bu yüzden mi linux desteklemiyor deniyor?
Eğer bu tevâtürler doğru olsa SSD üreticileri dünyada %92 si linux kullanan sunuculara satış yapamayacaklar demektir. :) Ki böyle * bir şey kesinlikle mantıklı olmaz. Kaldıki bu bir donanım. Biz şu an ms-dos ta çalışan bir sisteme hiçbir sürücü yüklemeden USB-diskleri takıp çalıştırıyorsak demekki bu iş BIOS kısmında hallediliyor demektir ki doğru olanda budur.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

ernuynk

Alıntı yapılan: gnukarabatak - 20 Aralık 2014 - 17:10:05
Alıntı Yap

Eğer bu tevâtürler doğru olsa SSD üreticileri dünyada %92 si linux kullanan sunuculara satış yapamayacaklar demektir. :) Ki böyle * bir şey kesinlikle mantıklı olmaz. Kaldıki bu bir donanım. Biz şu an ms-dos ta çalışan bir sisteme hiçbir sürücü yüklemeden USB-diskleri takıp çalıştırıyorsak demekki bu iş BIOS kısmında hallediliyor demektir ki doğru olanda budur.

Teşekkürler :)

dj_psk

Şimdi ubuntuda lts sürümleri kendisinden sonra çıkan ara geçiş sürümleri özelliklerini almaz(çok saçma ama öyle) ara geçişler bir deney sürümleridir fakat stabildir ara geçişler kendisinden sonra gelecek lts için yapılır eskisi için bir kaynak oluşturmaz. Örneğin lts sürümde bir yıldır ekran kartı problemi çeken kişi ara geçiş sürümünde bazen bu sorundan kurtulabiliyor ama lts kullanmaya devam ettiği sürece ondan faydalanması için bir sonraki ltsyi beklemek zorunda. Lts ler daha çok güvenlik ve yazılım güncellemeleri alırken ara geçişlerde özellik değişikliklerini ve kangren olmuş sorunların çözüldüğünü daha rahat görebiliyoruz.
İnadına değil daha iyi olduğu için Linux!

heartsmagic

@dj_psk, bazı çözümler geriye yönelik de işliyor. Tabi muazzam bağımlılık sorunları yoksa ki çözüm diyorsak birçoğunda yoktur. Fakat çok büyük özellik eklemeleri, sürüm atlamaları söylediğin gibi bir önceki LTS'ye yansımayabilir.
@ernuynk, bu konuyu ne yapalım? LTS konusu çözüme ulaşmıştır da SSD meselesi için ne durumdasın? Eğer tamam diyorsan etiketleyelim bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ernuynk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Aralık 2014 - 16:36:09
@dj_psk, bazı çözümler geriye yönelik de işliyor. Tabi muazzam bağımlılık sorunları yoksa ki çözüm diyorsak birçoğunda yoktur. Fakat çok büyük özellik eklemeleri, sürüm atlamaları söylediğin gibi bir önceki LTS'ye yansımayabilir.
@ernuynk, bu konuyu ne yapalım? LTS konusu çözüme ulaşmıştır da SSD meselesi için ne durumdasın? Eğer tamam diyorsan etiketleyelim bence.

Konu kitlenebilir cevabı aldım :)
SSD konusunda hala araştırıyorum bir kaç haftaya windows 7'yi HDD ye, linux'u ssd'ye kuracağım. Hız olarak şuan bile hızlı olan linux, ssd'de sanırım uçar :)

Yorumlar için ayrıca teşekkür ederim arkadaşlar.

heartsmagic

Biz konuyu kapatmadan önce sen etiketleyebilirsin diğer başlıkta da söylediğim üzere :)
cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.