Termometre Patladı - FreeBSD vakfı

Başlatan Felâsife, 01 Ocak 2013 - 14:06:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

FreeBSD vakfı sayfası nda bağışların durumu gösteren bir termometre var.
Bu termometre (Daha doğrusu bağışmetre) gelen bağışlar sonucunda patlamış durumda

Yıl başında konan hedef $500.000 iken yıl sonunda $884.905 $684.905 olmuş ve neredeyse 2 katına yaklaşmış.
2013 'ün ilk güzel haberini böylece paylaşmak istedim.
Bağışta bulunan sponsorlar ve kişi ve kurumlar listesine buradan bakabilirsiniz.
$250K + üzeri bir bağışı gizli olarak artık kim yaptıysa meçhul ama katkıda bulunanların herkesin kesesine bereket   ;)

Neticede adamlar sevinmekte de haklılar; yeeeeeeeeha, happy new year, FreeBSD

Düzenleme sebebi: resim linki güncelledi.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

xavier

Alıntı yapılan: Felâsife - 01 Ocak 2013 - 14:06:36
...Yıl başında konan hedef $500.000 iken yıl sonunda $884.905 olmuş ve neredeyse 2 katına yaklaşmış....

Hayırlı olsun hocam. BSD'yi denemiş, ancak uygulamalarda her defasında bağılları da yeniden indirmesinden dolayı ana sistem olarak pek kullanamamıştım.
@Felâsife hocam, resimde $684.905 görünüyor. Resimdeki rakam güncelliğini mi yitirmiş acaba? freebsdfoundation.org sayfasına da giremiyorum. Yığılma var herhalde.  :)
What would Gordon Freeman do?

Felâsife

Alıntı yapılan: xavier - 01 Ocak 2013 - 16:33:29
[..] @Felâsife hocam, resimde $684.905 görünüyor. Resimdeki rakam güncelliğini mi yitirmiş acaba? freebsdfoundation.org sayfasına da giremiyorum. Yığılma var herhalde.  :)
Yo rakam güncelde ben yanlış görmüşüm 6'ı 8 diye görmüşüm,  ??? hatırlatma için teşekkürler düzelteyim hemen.
Bağılları da yeniden indirmesine gelince tam sorunu anlamadım ama BSD bu noktada hakikaten karışık gelebilir, eğer PCBSD de PBI paket kurmaktan bahsediyorsanız, ondaki olay tamamen farklıdır.
Onda her uygulama kendi bağımlılıklarıyla birlikte gelir, dediğiniz doğrudur paket boyutları büyüktür filan.
Normalde bizler bir paket kurduğumuzda bu sisteme dağılır, PBI yapıda ise sisteme kurulmaz direk PBI sistemi kendi içinde kurar sistemi, ilginç bir şeydir yani.
PBI da kurulan uygulama istede sistemi bozamaz çünkü sisteme kurulmaz aslında. :D

krwlng

Bu tip konular için "Beğen" butonu istiyoruz :D
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

xavier

Alıntı yapılan: Felâsife - 01 Ocak 2013 - 17:41:10

..Bağılları da yeniden indirmesine gelince tam sorunu anlamadım ama BSD bu noktada hakikaten karışık gelebilir, eğer PCBSD de PBI paket kurmaktan bahsediyorsanız, ondaki olay tamamen farklıdır....

Port kullandım hocam. Oradan oldukça uzun sürüyor. İkili depoyu kastetmiştim. En basit uygulamaların (Gimp, Scribus gibi) paketleri bile 400 MB veri indiriyordu. Ha bir de oyun meselesi var tabi. Desura, Steam gibi. :D

heartsmagic

Cidden güzel bir haber bu. Bağış yapan "babalar" her ne kadar ne ekersen onu biçersin tarzında bir yaklaşımla bağış yapmış olsalar da, yapmayanlar düşünüldüğünde tebriği sonuna kadar hak ediyorlar :) Diğer bağışçıları zaten gönülden kutlamak lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Alıntı yapılan: xavier - 02 Ocak 2013 - 10:05:11
Port kullandım hocam. Oradan oldukça uzun sürüyor. İkili depoyu kastetmiştim. En basit uygulamaların (Gimp, Scribus gibi) paketleri bile 400 MB veri indiriyordu. Ha bir de oyun meselesi var tabi. Desura, Steam gibi. :D

Portlar malum kaynak dosyasından kurduğu için boyutlar fazla olabilir, örn. FF nin source paketi 80-90MB, oysa .deb .rpm .pkg gibi paketlenince boyutu bu kadar olmuyor mesela.

En basit uygulamalar Gimp, Scribus gibi paketlerden derken, bildiğim bunlar hiç basit paketler değil  :) Gimp'in derlenerek kurulumu benim makinede 3 saat civarı, FF 2 saat, Scribus ta sanırım GTK o da epey sürer, hasılı GTK uygulamalarında ilk başlarda bayağı yükleme olabilir.
Oyun konusununda bilgim yok, bir şey diyemem. :)

xavier

Alıntı yapılan: Felâsife - 02 Ocak 2013 - 18:37:11

Portlar malum kaynak dosyasından kurduğu için boyutlar fazla olabilir, örn. FF nin source paketi 80-90MB, oysa .deb .rpm .pkg gibi paketlenince boyutu bu kadar olmuyor mesela.

En basit uygulamalar Gimp, Scribus gibi paketlerden derken, bildiğim bunlar hiç basit paketler değil  :) Gimp'in derlenerek kurulumu benim makinede 3 saat civarı, FF 2 saat, Scribus ta sanırım GTK o da epey sürer, hasılı GTK uygulamalarında ilk başlarda bayağı yükleme olabilir.
Oyun konusununda bilgim yok, bir şey diyemem. :)

Haklısınız. "Basit" kavramından, sistemi kurar kurmaz, yüklediğim temel paketleri kastetmiştim. Ancak oldukça yanlış bir tabir kullandım, düzeltir; özür dilerim.  :-[
Derlemenin uzun sürmesi normaldir. Ama ikili paketlerin boyutları çok büyük. Hatta aşırı diyebilirim. En azından en son kullandığım PCBSD9'da öyleydi.

Platform bağımsız olanlar derleme ile -hepsi olmasa da büyük çoğunluğu- BSD altında çalışıyor. Ama kapalı kod ya da ikili dosya olarak gelenlerinse ne yazık ki -hepsi olmasa da- büyük çoğunluğu çalışmıyor.

Ha, bir de ana bellek var. Çok fazla RAM kullanıyor. Ne kadar arayıp da çabaladıysam bir türlü aşağı çekemedim. Ancak, ayarlamalarımda da sorun olabilir elbette. Açılışta da Linux'a göre, biraz yavaş kalıyor. Yine de sistem genel hızı ve kararlılık konusunda güzeldi BSD.

Felâsife

Alıntı yapılan: xavier - 02 Ocak 2013 - 20:09:35
[...] Ancak oldukça yanlış bir tabir kullandım, düzeltir; özür dilerim.  :-[

Estagfurullah özür dilemenize gerek yok neticede bende çok bildiğimden öyle demedim, derlerken oldukça uzun sürdüğü için, basit değil dedim, birde derlerken bir sürü configurasyon pencereside çıkıyor ki illa onaylamak ya da seçimler yapmak durumunda kalıyorsunuz ki tabiri caizse breh breh diyorsunuz, bitmiyor çünkü :D hazır paket olunca bunların hiç biri olmuyor doğal olarak.
Bizim Appcafe ile kurulan paketlerin boyu büyüktür, Gimp mesela yalaşık 120MB
GTK uygulamaları genel olarak helede KDE seçilmişse daha sıkıntılı oluyor, o yüzden bende KDE nin suyuna gittim, :) Filezilla, Firefox gibi uygulamaları mümkün mertebe kullanmıyorum KDE de.
Örn. Filezilla yerine Dolphin de ftp işlerinde oldukça yetenekliymiş onu keşfettim mesela.

Her neyse RAM konusunda FreeBSD ile şöyle bir çalışmamda olmuştu, istenirse PCBSD ilede yapılabilir ama o BSD dünyasının Ubuntusu gibidir o full geldiği için öyledir.
Ama RAM konusuna çok takılmayın helede yeterli RAM varsa varsın sistem kullansın, mühim olan CPU kullanımıdır ki sistemi kastıran, ses yapan, HDD yoran, esasında o dur.
RAM dolsada netice yıpranmaz, yorulmaz.
Evet açılış biraz daha yavaştır bu tarafta ama sonrası iyidir.

xavier

Evet. Artık FVWM kullanıyor olsam da KDE'nin araçları üzerine tanımadım. Özellikle de Konqueror ve K3B.

yakusha

Ben uyurken 30.000$ bir fark oluşmuş.  :-X

Artık bu forumu kullanmıyor.

Felâsife

Devam ettiğine göre Amerika da 2013 daha gelmedi galiba  ;D

Felâsife

FreeBSD 'ye bu senede güzel bir haber geldi.

Sunucularında FreeBSD kullanan WhatsApp 'tan FreeBSD 'ye 1.000.000$ bağış geldi.

Teşekkürler WhatsApp
Teşekkürler Jan Koum (WhatsApp kurucu ve CEO)

Tabi burada irili ufaklı tüm bağışta bulunanları, katkı verenleri, destekleyenleri de unutmamak gerekir.

Teşekkürler herkese

BSD kalın...

Felâsife

BSD dünyasından güzel haberler gelmeye devam ediyor. :)

FreeBSD toplam bağış: AMOUNT RAISED: $2,060,364
FreeBSD Foundation

OpenBSD de 2014 bitmeden termometreyi patlatmış :D
OpenBSD Foundation

Ha gayret NetBSD :)
NetBSD Foundation