Çekirdek Sürümünü Düşürme

Başlatan hollowman, 01 Kasım 2014 - 14:41:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hollowman

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 senedir yaşadığım fan problemi sebebiyle LM 13 kullanıyordum fakat sistemde yaşadığım problemden dolayı tekrar ubuntuya geçme kararı aldım. Fakat fandaki sorunum hala devam ediyor. Fan bir süre hiç çalışmadan bekliyor. Bilgisayar alev alev yanmaya başladıktan sonra aniden en yüksek hıza ulaşıyor. Farklı konularda, farklı forumlarda her türlü yolu denedik ama malesef hiçbir çözüm bulamadım.

Aslında bu sorun sadece ubuntuda değil, yeni çıkan tüm dağıtımlarda mevcut. Benim en son kullandığım ubuntu sürümü 12,04 tü ve hiçbir sorun yaşamıyordum. Bundan dolayı sorunun çekirdek sürümünden kaynaklanabileceğini düşünüp ubuntu 12.04 lts kurdum ama buda varsayılan olarak 3.13 çekirdeğiyle geldi. 3.4 ve 3.2 sürümlerini kurmaya çalıştım ama 3.2 de  bilgisayarın grafikleri bozulup 3.4 te fare klavye ve ağ araçlarını sistem görmedi. Acaba nerede yanlış yapıyorum. Bana 3.4 sürümüne nasıl geri dönebileceğim hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

meda

14.04.1 LTS veya 14.10 ile deneme yapmış mıydınız ? Güncel olmak iyidir. Ayrıca sistem bilgileriniz neler ? Ekran kartı hibrid olabilir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

hollowman

14 sürümünü denemedim ama ubuntu 13.04, 13.10, elementary, linux mint, fedora, opensuse vs. birçok dağıtımı denedim hepsinde sorun aynıydı. bu dağıtımlardan hepsinin ortak noktası olarak aklıma sadece çekirdek sürümlerinin 12.04 e göre yeni olması geldi. o yüzden sürüm düşürmeyi denemek istiyorum.

01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS880M [Mobility Radeon HD 4225/4250]

if

@hollowman, sorunun kaynağı belki de ekran kartıdır:) Ya da işlemci için yapılacak ufak bir işlem sorunu giderecektir. 12.04 bile eski sürüm .12.04.4 güncel sürüm ki bu sürümde de "LTS Enablement Stacks" kullanıldığı için güncel paketler bulunur. Bence 14.04 kurulumu yapın, tüm güncellemeleri alın.

Ekran kartınıza Ati tarafından destek kesildiği için açık kaynak sürücüleri kullanmalıyız.

Bilgisayarın marka ve modelini buraya geçin.

lspci