[Çözüldü] Gnome Shell üzerinde İngilizce klavye sorunu

Başlatan eronis, 26 Eylül 2014 - 15:43:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Arkadaşlar, ben gnome kullanmak istedim, kurdum bilgisayarıma. Ancak bilgisayarı yeniden başlattığımda klavye dili ingilizce oldu. Türkçe yaptım yeniden açtığımda yine ingilizce. Her açılışta klavye dili ile uğraşmak istemiyorum. Bunu nasıl ayarlarım ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

gokhanyildiz

Klavye ayarları kısmında veya dil ayarları kısmında sisteminde yüklü olan dilleri gösteren bir liste olacaktı. Yanlış hatırlamıyorsam orada sıralamayı değiştirebiliyordun. Aynı sorun bende de olmuştu daha önceden. Eğer Türkçe dilini İngilizce dilinin üstüne taşırsan açılışta klavye türkçe seçili olarak gelecektir.

eronis

Neyse arkadaşlar, sanırım sistemi ingiizce kullandığım için oldu. Türkçe olarak düzelttim, ama sanki ingilizce Ubuntu daha iyi gibi. (hata rapotları ve internette gördüğümüz anlatımlar açısından)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Eylül 2014 - 18:47:03

Sanırım Gnome 3'ün sayısız bug'undan birisi bu. Neyse Linux Mint 17 XFCE 32 bit'e temelli geçiş yaptım. internette arattım, gnome için çok buglu olduğunu söylüyorlar. Şimdilik XFCE, KDE gibi daha oturmuş sistemleri tercih edeceğim. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

"Bug" yerine böcek veya hata diyebiliriz bence. Ayrıca her uygulamanın hataları olabilir. Gnome Shell'in kararlı sürümlerini kullanan birçok arkadaş var forumda, göz ardı etmemek lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.