[Çözüldü] Linux versiyonları ile ilgili merak ettiklerim

Başlatan eronis, 19 Eylül 2014 - 14:41:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Linuxta kernel diye bir yazılım olduğunu biliyordum, sanıyorum ki donanım tanımaya yarıyor.

Ancak merak ettiğim şey şu;

Ubuntu 12.04 ile 14.04 arasında elbette kernel versiyonları değişik olacak. Misal ben yeni bir makineye 12.04 kurarsam (örnek) donanım sorunu yaşarmıyım ?

14.04 ün kerneli ile 12.04 ün kerneli arasında çalıştırabilecek cihaz sayısı anlamında bir fark varmı ?

Sanırım bu kernel versiyonundan başka bir de Linux versiyonu diye de bir şey varmış. Bu linux versiyonunun çok önemi var mı ?

Yine sanıyorum ki 12.04 ile 14.04 grafik kartı driverları'da farklı. Ben 12.04'te linux oyunlarından başka bir şey oynayamazken 14.04 te neredeyse bütün windows oyunlarını oynuyorum ???

Kısacası, versiyonu en son kararlı olarak mı kullanmak lazım (şu an 14.04) yoksa en son sürüm mü ?

Yakında 14.10 çıkacak diyorlar. 14.04'ü kullanmaya devam edersem sıkıntı yaşarmıyım ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ersinkandemir

Kavram kargaşası yaşıyorsunuz bence, zamanla yerine oturacaktır isimler. :)

Öncelikle Linux zaten bir kernelin (çekirdek) ismidir. Özgür, açık kaynak kodlu bir çekirdek. Bu çekirdekler dediğiniz gibi genel bir ifadeyle donanım ve işletim sistemi arasındaki köprüdür. Girişleri, çıkışları, hafıza yönetimlerini denetler ve yönetirler. Ubuntu'nun sürümüne göre yazılmazlar zira çekirdekler işletim sisteminden bağımsız olarak geliştirilir. Bugün derlenen bir çekirdeği büyük ihtimalle 12.04'te kullanabilirsiniz.

Yeni çıkan bir bilgisayar da nasıl XP'yi hatta Win95'i çalıştırabilirse Ubuntu'nun eski sürümlerini de çalıştırabilir. Sonuçta sıfırdan yeni bir teknoloji ile yapılmıyorlar. Belli standartları, belli teknolojileri takip ediyorlar. Fakat işletim sistemlerinin yeni sürümlerinin avantajı daha çok donanımın sürücülerini içermesi ve desteklemesidir. Yani bu yeni yazılan sürücüler eski sürümlerin kurulumuyla birlikte gelemeyeceği için doğrudan desteklemesi beklenemez belki ama aynı şekilde sürücüleri eski sürümde derler ve kurarsanız aynı sonucu (tamamen aynı olamaz tabii) elde edebilirsiniz.

14.04 Canonical şirketinin sürüm politikalarına göre LTS (Long Term Support) olarak isimlendiriliyor. Yani "uzun süreli destek" sürümü. 4 yılda bir (diye hatırlıyorum) LTS sürümler çıkar ve bir sonraki LTS'ye kadar bu sürümler için güncellemeler ve iyileştirmeler yapılır. Bu demek değildir ki 4 yılın dolduğu gün sistem kapanıyor -hayır, sadece yeni güncelleştirmeler gelmiyor ve bu anlamda şirket desteğini kesmiş oluyor.

Umarım yanlış bir bilgi vermemişimdir. ^^
Where there's a shell, there's a way.

eronis

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

meda

Her sistem ilk çıktığında beraberinde uyumsuzluklarıda getirir ama zamanla bu aşılır. 14.10 içinde geçerli. Çekirdek ya da temel, bütün sistemlerde mevcut Windows öğretici olmadığı için bilmiyoruz. Linux ile de bir şekilde yolumuz kesişip öyle öğreniriz. 

Çekirdeğin kullanımı  sisteme göre değişir. Yani sistemin yapılandırılma şekliyle bağlantılı bir konu. Mesela 14.04 ile 3.16.3 Utopic çekirdeğini kullanabiliyorum. Çekirdek değişimi çok yeni bir donanım sahibi olursunuz bilgisayarın bazı özellikleri çalışmaz şansınızı yeni çekirdek ile denersiniz. Bazen sürücü diğer değişle modül çekirdeğe dahil edilmez kullanıcı çekirdeği kendi derler.

Kısaca anlatmaya çalıştım ancak kazdıkçada dibi gelmeyecek bir konu onun için pek kafa yormasanız daha iyi olur sizin açınızdan.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Kavram kargaşasını azıcık azaltmak için:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29598.5

Bu arada ufacık bir düzeltme, LTS sürümler beş sene destekleniyorlar :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.