[Çözüldü] Eski Ubuntu'yu Silme

Başlatan ozang, 08 Eylül 2014 - 12:31:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozang

4-5 ay önce windows 7 ultimate'nin yanına kurduğum ubuntu 12.04 giriş problemi yapmaya başladığı için ubuntu 12.04'u kaldırıp ubuntu 14.04 kurdum. Bir yerlerde hata yapmış olmalıyım ki, bilgisayar açıldıktan sonra ilk olarak "ubuntu, ubuntu generic, ubuntu recovery mode, memory test, windows 7" seçenekleri çıkıyor.
İlk sorunum, buradaki sıralamayı değiştirebilmek.
Bunun için forumu ve çeşitli yerleri araştırdım, son olarak Bilgisayar/boot/grub/grub.cfg dosyasındaki sıralamayı değiştirmeyi denedim fakat izin vermedi.

Ayrıca bu ekranda windows 7'yi seçtiğim zaman asıl sorun başlıyor. Tekrardan karşıma "windows7, ubuntu" seçenekleri geliyor. Burada windows 7 sorunsuz fakat ubuntu eski ubuntu.
İkinci sorunum, ikinci seçenek ekranındaki ubuntuyu, yani ikinci seçenek ekranını kaldırabilmek.
Bunun için de bayağı bakındım ve windows'ta oturum açıkken ayarları yapmam gerektiğini buldum fakat aşağıda göreceğiniz gibi bu da olmuyor, ya sistem özelliklerinde kaldırma seçeneği yok ya da ubuntu sistem yapılandırmasında gözükmüyor...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mehmet3582

Adını  tam hatırlamıyorum Yazılım Merkezinden Grub Customizer i kur oradan sıralama, bekleme süresini... ayarlaya bilirsin.
Yanlış yazdıysam bildirirsin.

ozang

Teşekkür ederim, tam istediğim şeyi karşıladı.
İkinci sorunum için hala bir çözüm yolu bulamadım.

bigbang

Windows üzerinde normal bir program gibi kaldıramazsın Ubuntu'yu. Eğer tamamen sileceksin önce "MBR Fix" adında bi program var onu Windows da çalıştırıp önyükleyiciyi değiştireceksin. Daha sonra denetim masası ayarlarından ilgili bölümü silip yada biçimlendirerek kaldırabilirsin. Sonrasında istersen Ubuntu 14.04 icin temiz kurulum yapabilirsin. Ben böyle biliyorum ama daha tecrübeli arkadaşlarda  yardımcı olabilirler.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

ozang

Eski Ubuntu'ya dair bilgisayarda hiç bir dosya bulamadım, ama MbrFix programını deneyeceğim, teşekkürler.

Mitsukuni

Grub'dan Windows 7'yi seçtikten sonra tekrar iki seçeneğin çıkması bana ilk kurulumun Wubi ile yapıldığı izlenimini verdi.  Eğer öyleyse bizzat Windows'un program kaldırma yerinden kaldırılabiliyor olması lazım.

ozang

Evet wubi ile yapmıştım, ubuntuyu kaldırmaya çalışırken önce tüm dosyalarını sildim ondan sonra denetim masasından ubuntuyu kaldırdım, sorun buradan kaynaklanıyor olabilir, ubuntuya uninstall yapmadım.

Mitsukuni

Muhtemelen normal yoldan kaldırmadığın için Windows'un MBR kaydında kalmış Ubuntu. Peki halen Windows'un program ekle/kaldır'ında görünüyor mu? Eğer görünüyorsa kaldırmayı dene.

Yoksa işin @bigbang'in dediği gibi Windows tarafında MBR düzeltmeye gidiyor bir şekilde.

ozang

MbrFix programını çalıştırdım fakat yeni yüklediğim ubuntu versiyonuna giriş sayfası kayboldu, direkt 2. giriş sayfasından başlıyor ve oradaki eski ubuntu seçeneği hala duruyor...

Yeni bir sorunum var, yeni yüklediğim ubuntuya girebileceğim grub'u nasıl geri getirebilirim?..

Mitsukuni

Grubun yeniden kurulması gerekiyor. Bunun için de şu sayfaya yönlendireyim:

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0

ozang

Teşekkürler grubu tekrardan getirdim.

Tek sorun kaldı, 2. kere işletim sistemi sayfasının karşıma hala geliyor olması...

Mitsukuni

Rica ederim.

O sorun Windows tarafına ait olsa da yardımcı olmaya çalışayım. Şu bağlantıda Windows'un kendi işletim sistemi seçme listesinin nasıl düzeltilebileceği anlatılmış.

ozang

Teşekkür ederim, anlatılan şeyi denemiştim fakat ubuntu işletim sistemi gözükmediği için o yolu kullanamıyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mehmet3582

Windows ön yükleme sayfasını kapatamıyor musun?

ozang

EasyBCD adlı bir uygulama sayesinde Ubuntu'yu silmeyi başardım. Artık yeni bir Ubuntu'm ve sorunsuz açılan bir Windows'um var, yardım eden herkese çok teşekkür ederim. :)

mehmet3582