[Çözüldü] FFMPEG kurulumu ve betik olarak klavye kısayolu atamak

Başlatan Kanguru, 12 Ağustos 2014 - 18:33:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kanguru

Selamün Aleyküm Arkadaşlar.

FFMPEG adlı eklenti ile sanırım kaliteli ekran videosu çekilebiliyormuş. Benim sorum ise internette aramama rağmen ffmpeg adlı eklenti Ubuntu üzerine nasıl sorunsuz bir şekilde kurulur, tam olarak bulamadım. Ben kurmaya çalışmıştım fakat video çekme komutları çalışmamıştı ve yazılımın eksik veya yanlış yüklendiğini fark etmiştim. Acaba nasıl yüklendiğini anlatabilir misiniz?

Teşekkürler!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ağustos 2014 - 23:41:01

Kurulumu şu video sayesinde yaptım:

http://www.youtube.com/watch?v=MRrGNIuLJ40

Ekran videosunu da şu kodla hallettim:

ffmpeg -f alsa -ac 2 -i pulse -f x11grab -r 30 -s 1366x768 -i :0.0 -acodec pcm_s16le -vcodec libx264 -preset ultrafast -crf 0 -threads 0 output.mkv

Bilindik üzere bunları yapmak için terminalden yazmamız gerekiyor, aynı şekilde Q ile de terminalden durdurabiliyoruz.
Bunu aynı vokoscreen, recordmydesktop, kazam vb. programlarda olduğu gibi kısa tuşları atayabilir miyiz? Mesela başlatmak için F6 durdurmak için F7 gibi.

heartsmagic

Hani yine cevapsız bırakmayalım ama zahmetine değmez bence. Vokoscreen falan işini görmedi mi? Eğer görmedi diyorsan Simple Screen Recorder isimli uygulamaya da bakabilirsin, forumda beğenenler vardı.

İstediğin şey.

1. Kayıt uygulaması:
sudo -H gedit /usr/local/bin/kaydet
ile dosyayı aç, şunu işle:

gnome-terminal -e "ffmpeg -f alsa -ac 2 -i pulse -f x11grab -r 30 -s 1366x768 -i :0.0 -acodec pcm_s16le -vcodec libx264 -preset ultrafast -crf 0 -threads 0 /home/kullanıcı_adın/output.mkv"

kullanıcı_adın kısmını kendi kullanıcı adınla değiştir. Ardından:

sudo chmod +x /usr/local/bin/kaydet

2. Durdurmak için:
sudo -H gedit /usr/local/bin/durdur
İçine şunu işle:
killall ffmpeg
Ardından:
sudo chmod +x /usr/local/bin/durdur

Kısayollar için Klavye uygulaması, Kısayollar sekmesi, Özel Kısayollar bölümü. Ekleme işi kolay, komut olarak kaydet ve durdur'u kullanacaksın. Ekledikten sonra da sağdan istediğin klavye tuşunu ayarlayacaksın. Kayıt ev dizinine yapılacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kanguru

Cevap için teşekkür ederim. Çok işime yaradı. Sağol.

Vokoscreen güzel bir yazılım, evet ama nedense bende sesi belli bir saniyeden sonra kaydetmedi. Tekrar kurup bir daha deneyeceğim.

Simple Screen Recorder i hiç kullanmadım ona da bakacağım sağol yardımın için.

Bir de videoları çekerken dvdrip avi olarak kaydetmek mümkün müdür? Aslında ffmpeg kullanmamın bir sebebi de bu gibi işler. Neredeyse tüm formatlarda video çekebiliyorsun.

heartsmagic

Dvdrip avi derken normal avi biçiminden mi bahsediyoruz? ffmpeg esasında artık bırakıldı, zaten sistem seni uyarıyordur. Artık avconv üzerine temelleniyor birçok şey. Örneğin ben ek işlem yapmazsam şu an senin kullandığın betiği kullanamam, çalışmıyor bende.

Kanguru

Video çekince video biraz bulanıyor hani. Yani biraz görüntü bozuluyor. Filmler gibi olsun istedim. Onlarda görüntü net. Aslında istediğim şey görüntü net gözüksün.

Avconv ' u da araştıracağım. Daha kullanılışlı bir yazılım galiba.

heartsmagic

Bulanıklık kısmı için bir şey diyemeyeceğim, kullanılan uygulama ve onun seçenekleri ile ilgili olabilir.

Kanguru

Çok teşekkür ederim.

Vokoscreen güzel bir yazılım fakat ses kaydetmede çok cızırtı yapıyordu (sesi pcm_s16le şeklinde kaydedemiyordum. Sanırım bu cızırtı oluşturdu). Senin dediğin gibi Simple Screen Recorder 'ı indirdim çok ayrıntılı ve güzel bir yazılım tam istediğim gibi.