Kurulum öncesi kafamda bazı sorular var

Başlatan volkantr, 05 Temmuz 2014 - 20:55:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

volkantr

Öncelikle tüm forum ahalisine merhaba,

ben 10 yıldır yoğun olarak windows bilgisayar kullanıyorum. Ancak son 1 yıldır iki sebebten ötürü ubuntu kullanmak istiyorum.

1. farklı bir deneyim yaşamak istiyorum. Açık kaynak yazılımın gücünü merak ediyorum.

2. Artık işyerim için her alacağım bilgisayarda yazılım için ekstra para harcamak istemiyorum. Tam uygun fiyatlı bir laptop buluyorum. Bakıyorum. Fredoss veya linux yazıyor.

Sorum: Linux veya firedos almanın farkı var mı? ve iyi bir internet kullanıcısı olarak ubuntu kurulumunu sizce rahatlıkla yapabilir miyim?

Sizce en kolay şekilde ilk adım olarak neler yapmam gerekiyor?

Teşekkürler.

neynefes

@volkantr, free DOS olayında işletim sistemi yok. Sizi boş bir DOS ekranı karşılar. Kurulumları siz yaparsınız. Lisans ücreti olmadığı için daha uygundur fiyatları. Ubuntu son kullanıcıya yönelik bir dağıtımdır. USB bellekten yeterli internet bağlantı hızıyla 20 dk gibi kısa bir süre de kurulur. Donanım tanıtma ihtiyacı genelde gerekmez.

Linux dağıtımları sabırlı olmayı gerektirir. Defalarca hata yapıp sonuca ulaşmaya, hergün yeni birşeyler öğrenmeye hazır olun. :-)

volkantr

Ben freedos yerine en azından linux yüklü bir laptop alsam daha iyi olacak.

Bahsettiğiniz 20 dakikalık bir kurulum sürecinde ileri ileri yapmaktan başka ne yapacağım? :)

bu esnada ne gibi sorunlar çıkabilir?

heartsmagic

Konu başlığın değiştirip, başlığı da daha uygun bir yere taşıyorum.

@volkantr, Freedos ile alırsan ve Ubuntu kuracaksan ileri-ileri demekten farklı şeyler yapmayacaksın. En fazla sana diskini şöyle böyle böl ki, kullanımın rahat olsun deriz. Örneğin "Ubuntu'yu 20GB'lık bir bölüme kur, yanında takas alanı olsun, bir de yedek bölüm ayır geriye.." deriz. Bu öneriler esasında forumda mevcut, Viki'mizde de kurulum maddeleri var.

Yok, Windows yüklü bir makine alırsan UEFI konusu devreye girer ki, o zaman kurulum biraz daha değişir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.