Aniden ortaya çıkan sorunlar

Başlatan turkasoft, 04 Temmuz 2014 - 14:32:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

turkasoft

Merhaba arkadaşlar, şuanda sistemimde çok büyük sorunlar var neredeyse kafayı yemek üzereyim forumda biraz bakındım bir kaç konu buldum

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=44026.0
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43960.0

aynı sorunlar buradaki çözümleride denedim malesef olmadı ben sırasıyla sorunlarımı sıralayayım.

1. "Salt-Okunur Dosya sistemi" - daha önce oluyordu fakat formattan sonra 3-4 ay hiç bir şekilde salt-okunur olmuyordu ama şuan tekrar bu sorun başıma bela oldu ve eskiden açılış ekranında "f - s" tuşlarına bastığımda normalde bilgisayarı yeniden başlatıp sistemi açıyordu ama şuan uid=..... diye bir uyarı daha veriyor sonra tekrar yeniden başlatıp sistemi açıyor.

2. sistem açıldığında bir sürü "Sistem programı sorunu saptandı" uyarısı alıyorum ve bazı şeylerde de bu raporu görüntülemek için yeterli izniniz yok gibi *bir şeyler diyor.

3. Kesinlikle güncelleme yapamıyorum...
sudo rm /var/lib/apt/lists/* -vf
sudo apt-get update

komutunu da denedim fakat yine sorun çözülmedi.

4. Sistem ayarlarından hep iki tane var. normalde bu şekilde mi hiç dikkat etmedim ama değildi sonradan çıktı bu olay ortaya.

+ Örneğin iki tane olan "Güvenlik ve Gizlilik" uygulamalarının özelliklerine baktığımda birinde "gnome-control-center activity-log-manager" diğerinde ise unity-control-center activity-log-manager yazıyor.

Sanırım bir güncelleme sonucu çoğu kişinin başına geldi bu olaylar. umarım biran önce çözebiliriz şimdiden teşekkür ederim.

heartsmagic

Bu olaylar çoğu kişinin başına gelmiyor. Hadi son iki sorun neyse de, sistemin salt okunur olması olacak bir şey değil normal bir sistemde. Diskinde sorun olmasın? fsck yürüttün mü hiç? Diğer sorunlar bu sorununun yanında devede kulak kalır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

turkasoft

doğrudur hocam. daha önce olmuyordu dediğim gibi bu sorunlar birden bire çıktı toplu bir şekilde. benim düşüncem şu ne kadar doğru bilemiyorum siz daha bilgilisiniz. acaba yetkilerle ilgili bir sıkıntı mı var sistemimde ? çünkü dediğim gibi bu raporu görüntülemek için yeterli izniniz yok diyor bazı raporlar için ve sadece sistem açılışında değil arada da çıkıyor bu raporlar.
güncelleme problemi de bugün oldu daha önce yoktu yada ben farketmedim.
nasıl kontrol edebiliriz bunları yardımcı olursanız sevinirim

sudo fsck -a
komutunu yürüttüm konsolda şöyle bir çıktı verdi;
util-linux 2.20.1 deki fsck
/dev/sda1 is mounted.
e2fsck: Devam edilemiyor. çıkılıyor.

şuan salt-okunur olmadığı için bağlı görünüyor fakat "e2fsck: Devam edilemiyor. çıkılıyor." diyor acaba normalmidir bu yoksa devam etmesi mi gerekiyordu ?

bytan

Bağlı bölüm üzerinde fsck çalışmak istemediği için oluyor. Yürüteceksen canlı cd gibi o bölümü bağlamadan kullanabileceğin yolları seçmelisin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

turkasoft

usb aygıtımda şuan ubuntu 14.04 yüklü durumda. canlı cd olarak çalıştırıp fsck /dev/sda1 -a komutunu vermem yeterli mi ?

plazma

Sistemde ubuntu kurulu diskiniz /sda1 deyse evet.

fsck /dev/sda1

eğer komtu çalıştırmaz ise

ubuntu forumlarında da :
ilk olarak
sudo su

sabit diskin etiketini bilmiyorsanızfdisk -l ile bakabilirsiniz.

fsck /dev/sda1

olarak sırası ile göserilmiş.