[Çözüldü] openSUSE 13.2 kapanma sorunu

Başlatan burak öztürk, 05 Aralık 2014 - 19:00:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burak öztürk

Merhaba,
openSUSE 13.2 64bit KDE sistemi bilgisayarımda kurulu ancak sistemi kapatamıyorum.
Normal şekilde kapatmaya çalıştığımda plymouth ekranı gösteriliyor ancak cihaz elektriği kesemiyor ve güç düğmesinden kapatabiliyorum.
Kapatmayı komutla yani;
sudo halt
sudo shutdown -h now
sudo poweroff

denediğimde herhangi bir değişiklik görülmüyor.
Forumda biraz bakındığımda
Çekirdeği
acpi=force parametresiyle başlattım ve tam tersi yine aynı şekilde
acpi_off  noacpi nolapic acpi=off parametreleri ile de tek tek başlattığımda da bir değişme olmadı.

Sistem kapanırken ctrl+alt+F1 ile tty ekranında neler döndüğünü de göremedim. Bunu nasıl görebilirim bilemiyorum.

cat /sys/bus/usb/devices/*/power/level
auto
on
auto
auto
auto
auto
auto
auto
auto
auto

inxi -F
Resuming in non X mode: xdpyinfo not found. For package install advice run: inxi --recommends
System:    Host: linux-uezg.site Kernel: 3.16.6-2-desktop x86_64 (64 bit)
           Desktop KDE 4.14.3 Distro: /etc/SuSE-release corrupted, use -% to override
Machine:   System: Acer (portable) product: Aspire 5739G
           Mobo: Acer model: JM50-MV Bios: Phoenix version: V1.3311 date: 12/21/2009
CPU:       Dual core Intel Core2 Duo CPU P7450 (-MCP-) cache: 3072 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 ssse3)
           Clock Speeds: 1: 2133.00 MHz 2: 2133.00 MHz
Graphics:  Card: NVIDIA GT216M [GeForce GT 240M]
           X.org: 1.16.1 drivers: nvidia (unloaded: fbdev,nv,vesa,nouveau) Resolution: 134x36
Audio:     Card-1: NVIDIA GT216 HDMI Audio Controller driver: snd_hda_intel Sound: ALSA ver: k3.16.6-2-desktop
           Card-2: Intel 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller driver: snd_hda_intel
Network:   Card-1: Intel WiFi Link 5100 driver: iwlwifi
           IF: wlp5s0 state: up mac: 00:1e:65:ad:93:ca
           Card-2: Qualcomm Atheros AR8131 Gigabit Ethernet driver: atl1c
           IF: enp9s0 state: down speed: 4294967295 Mbps duplex: unknown mac: 00:26:9e:34:de:15
Drives:    HDD Total Size: 320.1GB (48.4% used) 1: /dev/sda WDC_WD3200BEVT 320.1GB
Partition: ID: / size: 21G used: 8.5G (43%) fs: btrfs ID: /tmp size: 21G used: 8.5G (43%) fs: btrfs
           ID: /home size: 21G used: 8.5G (43%) fs: btrfs
Sensors:   System Temperatures: cpu: 50.0C mobo: N/A gpu: 45C
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 177 Uptime: 0:02 Memory: 505.9/3926.5MB Runlevel: 5 Client: Shell inxi: 1.7.24

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

heartsmagic

Grafik kartı sürücüleri kurulu mu? Kuruluysa, kurulmadan önce sorun var mıydı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burak öztürk

heartsmagic merhaba abi.

plymouth'u kaldırdığımda kapanma sırasında akan yazıları gördüm;
"a stop job is running for user managaer UID 1000" işleminde takılıp kalıyordu.
Biraz bakındım sorunun systemd'de olduğunu öğrendim.
Sonrasında bir depo ekleyerek systemd'i bir güncel sürümüne yükselttim.

Eğer 13.2 sürümü kullanıyorsanız;
uç birim açın ve su komutuyla yetkiyi alın;
zypper addrepo -f http://download.opensuse.org/repositories/Base:/System/openSUSE_13.2/
ardından
zypper dist-upgrade -r http://download.opensuse.org/repositories/Base:/System/openSUSE_13.2/
ile sistemi güncelleyin. Bu güncellemede sadece systemd'i güncelleyecek. Sonrasında yeniden başlatırsınız.
Sıkıntı olmazsa sorun kalkacaktır. Çok olmasada systemd'de sıkıntılar çıkıyor. Ubuntu ve Debian bu yönden avantajlı.

heartsmagic

Hem sorunu çözdüğün için tebrik hem de geri bildirim için teşekkür ederim. Etiketleyelim mi konuyu bir de :)
Ubuntu tarafında da systemd konusu çok sıkıntısız değil gibi sanki, 14.04 - 14.10 yükseltmesinden sonra ben de benzer bir sorun yaşamıştım. upstart/systemd geçişi sorunu nedeniyle oluyordu, tabi sıfır kurulumlarda muhtemelen yoktur bu sorun.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.