Dolphin; video ayrıntıları.

Başlatan burak öztürk, 27 Mayıs 2014 - 16:40:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burak öztürk

Merhabalar,
Dolphin dosya yöneticisinde herhangi bir video ya da müzik dosyası ön izlemelerini dosya yöneticisinin sağ tarafındaki "Bilgi Paneli"nden izleyebiliyoruz.
Bu dosyalara ait boyut, değiştirme tarihi, sahibi gibi özelliklerini göstermesine rağmen; ne yaptıysam video ve müzik dosyalarının uzunluk, kalite, yükseklik ve genişlik gibi bilgilerini bu panelde gösteremedim.
Öncesinde;
ffmpegthumnailer
ffmpegthumbs
kffmpegthumnailer
kde-audio-thumbnail
kde-video-thumbnail
moviethumbnail
gibi paketleri yükledim ve Dolphin'de ilgili ayarları yapmama rağmen bir türlü uzunluk,süre, genişlik ve yükseklik, kalite..vs gibi bilgileri gösteremedim.

if

Böyle bir özelliği var mı Dolphin'in?

burak öztürk

Merhaba @if,
Evet maalesef böyle bir özelliği var :)

if

KDE sürümü nedir? Nereden ulaşılıyor o bilgilere?

burak öztürk

KDE sürümüm 4.13.1
Dosya yöneticisi yani Dolphin üzerinde önce bilgi panelinin aktif edilmesi gerekiyor. Sağ kısımdaki bu panelde herhangi bir dosya hakkında bilgiler görülebiliyor.
Ayrıca Dolphin uygulamaını yapılandır ile açılan pencere üzerinde sol bölümde en altta Genel sekmesinde de ön izleme ile ilgili ayarlar mevcut. Yukarıdaki görüntü Netrunner üzerinden alındı. Ama openSUSE'de ben önceki iletide de bahsettiğim gibi bu özelliği ne yaptıysam aktif edemedim.

if

@burak öztürk, Dolphin'i uçbirimde başlatın. Yaptığınız ayarları geri alın, sonra tekrar atayın. Bakalım ne çıktı verecek.

burak öztürk

Maalesef bir değişme olmadı;

Uç birim üzerinden başlattığımda şu şekilde bir çıktı verdi;
dolphin
Object::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::DeviceAdded(QDBusObjectPath)
Object::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::DeviceRemoved(QDBusObjectPath)
QPixmap::scaled: Pixmap is a null pixmap
QLayout: Cannot add null widget to QVBoxLayout/
QLayout: Cannot add null widget to QVBoxLayout/
QLayout: Attempting to add QLayout "" to PreviewsSettingsPage "", which already has a layout
X Error: BadAtom (invalid Atom parameter) 5
  Major opcode: 18 (X_ChangeProperty)
  Resource id:  0x65726f46
X Error: BadAtom (invalid Atom parameter) 5
  Major opcode: 18 (X_ChangeProperty)
  Resource id:  0x65726f46
dolphin(1915) KWidgetItemDelegateEventListener::eventFilter: User of KWidgetItemDelegate should not delete widgets created by createItemWidgets!
dolphin(1915) KWidgetItemDelegateEventListener::eventFilter: User of KWidgetItemDelegate should not delete widgets created by createItemWidgets!

if

Ordan bir sonuç dönmedi.
dpkg -l | grep phonon-backed ne diyor?

burak öztürk

@if galiba phonon-backend demek istemişsiniz. Çünkü phonon-backed adlı bir paket bulamadım;
phonon-backend adlı bir paket kurulu görünüyor;
sudo zypper se phonon-backend
installed | phonon-backend-gstreamer-0_10 | Phonon Multimedia Platform Abstraction

if

Evet, phonon-backend. O da kuruluysa aklıma başka bir şey gelmiyor. Bu işi yapan eklenti nedir? Her video türün de mi göstermiyor?

burak öztürk

Normalde şu eklentilerden biri bu işi yapmalı;
ffmpegthumnailer
ffmpegthumbs
kffmpegthumnailer
kde-audio-thumbnail
kde-video-thumbnail
moviethumbnail

bu eklentileri tek tek ve hepsini birden olarak denedim. Hiç bir türde göstermiyor.
@if yardımların için teşekkür ederim. Konuyu şimdilik çözüldü olarak işaretlemiyorum. Hoşça kal.

if

Çözemedik ki:)
Eklenti derken, bunlar Dolphin için mi? Benim asıl sormak istediğim Dolphin dosya yöneticisinde bu işi yapan alt yapı nedirdi.

burak öztürk

Yukarıdaki paketler ön izleme sağlıyor. Bunları kapattığımda ön izleme görüntüsü ve dolphin üzerinden oynatma yapılamıyor.
Ancak bunu yapan daha başka ne/neler olabilir,  ben de bilemiyorum.
Aklıma nepomuk geliyor ancak o indeksleme işine bakıyordu; bu gibi başka görevleri de var mıdır bilemiyorum.