[Çözüldü] Ubuntu 32-bit Sıkıntı Çıkarır mı?

Başlatan Scipio, 30 Mayıs 2014 - 14:00:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Scipio

Benim netbook'ta Ubuntu kasıyor. Ubuntucu bir arkadaş bugün 32 bit kur o kasmaz dedi şimdi indiriyorum ama indirmenin yanına "for machines with less than 2 GB Ram" yazmışlar.

2 GB'ın üstünde sıkıntı olmaz sanırım?

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Scipio

3.5-4 GB. Yani sistem 3.5 olarak görüyor.

sem

Yanlış anımsamıyorsam 32 bit sistemler 4 GB den büyük bellekleri adresleyemiyordu. Fakat 4 GB için bellek büyüklüğü ile alakalı bir sorun olacağını sanmıyorum.

Canlı CD ile denediğinizde performanstan memnun kaldınız mı?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Scipio

Henüz yeni indi denemedim yani birazdan deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mayıs 2014 - 14:52:36

Universal-USB-Installer ile USB'ye yazdırdım ama USB'den boot etmedi :S

gokhan09

Eğer bu da kasarsa,benim tecrübem kubuntu 14.04 32 bit dene,netbooklarda ubuntu kasıyor,kubuntu da performans daha iyi bence.

Scipio

Valla boot edebilsem anlayacağım ama boot edemedim  USB'yi bir türlü. :S

serkanburda

Kasmanın birçok sebebi olabilir. 64bit'de kastı 32bit'de kasma olmaz diye birşey yok. Cihaz 4gb olduğuna göre atom işlemcili değil. Aslında cihaz hakkında bilgi verirseniz daha sağlıklı olur. Marka model nedir? Ekran kartı nedir? Hatta kasma derken ne kastediyorsunuz? Grafiksel mi, programların geç açılması mı? Nedir kasma?

Ben mesela 2gb'lık bir netbook'ta 64bit kullanıyorum, ziyadesiyle de memnunum.

kindly34

Alıntı yapılan: Scipio - 30 Mayıs 2014 - 15:32:40
Valla boot edebilsem anlayacağım ama boot edemedim  USB'yi bir türlü. :S

Rufus ile iso dosyasını usb belleğe yazdırmayı deneyebilirsiniz.
http://rufus.akeo.ie/

Scipio

Denemediğim yol kalmadı olmuyor. Kubuntu 32 bit'i de indirdim onu denemeyi düşünüyorum.

kindly34

Alıntı yapılan: Scipio - 30 Mayıs 2014 - 18:10:45
Denemediğim yol kalmadı olmuyor. Kubuntu 32 bit'i de indirdim onu denemeyi düşünüyorum.

Bios ayarlarından önceliği usb belleğe veriyor musunuz?

Scipio

kindly34

Alıntı yapılan: Scipio - 30 Mayıs 2014 - 18:15:38
Evet.

Daha önce bu usb ile format atabildiniz mi?
Bazı usb disklerde sorun olabiliyor.Ultraiso denemediysen birde onu deneyin.

Scipio

USB'de sıkıntı yok daha önce defalarca denedim. Hatta az önce Ubuntu'yu yeniden yazdırmak suretiyle denedim. Ubuntu'da boot etti.

Kubuntu 14.04 denedim ve onu da açmayınca USB'den şüphelenip Ubuntu'ya baktım onu boot etti.

Son olarak Lubuntu deniyorum. Olmazsa Debian'a geçiş yapıcam.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mayıs 2014 - 18:41:49

Alıntı yapılan: serkanburda - 30 Mayıs 2014 - 17:27:37
Kasmanın birçok sebebi olabilir. 64bit'de kastı 32bit'de kasma olmaz diye * bir şey yok. Cihaz 4gb olduğuna göre atom işlemcili değil. Aslında cihaz hakkında bilgi verirseniz daha sağlıklı olur. Marka model nedir? Ekran kartı nedir? Hatta kasma derken ne kastediyorsunuz? Grafiksel mi, programların geç açılması mı? Nedir kasma?

Ben mesela 2gb'lık bir netbook'ta 64bit kullanıyorum, ziyadesiyle de memnunum.

Daha önceden açtığım bir konu var;

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43623.0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mayıs 2014 - 19:08:42

Sorunu anladım. 32-bit olanları boot etmiyor pc. Şimdi Kubuntu 64-bit indirmeyi düşünüyorum.

Bir de Xubuntu denedim gayet hızlı.

sabian

Geçen hafta arkadaşıma ait 1 GB ram'li laptop üzerine Ubuntu 14.04 (Unity) 32 Bit kurulumu yaptım. Herhangi bir şikayet gelmedi, gayet memnun. Boot edilebiliyor ve kurulumda bir problem yok. Belki de rahat kullanım için önerilen gereksinim 2 GB'tır.

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Scipio

Benim netbook bir şekilde 64-bit ayarlı sanırım görmedi iki 32-bitlik dağıtımı da.

sabian

Alıntı yapılan: Scipio - 30 Mayıs 2014 - 20:13:06
Benim netbook bir şekilde 64-bit ayarlı sanırım görmedi iki 32-bitlik dağıtımı da.

USB ile kuruyorsanız sistemi Unetbootin ile yazın belleğe, Ubuntu aracı bazen problem çıkarıyor. 64 bit kurarken benim de başıma geldi, Unetbootin ile yeniden yazdıktan sonra gördü.

sadece bir öneri, sebebi nedir bilmiyorum ama..
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Scipio

Unetbootin ile de denedim onda da görmemişti.

Kubuntu 64-bit denedim. Gayet hızlı. Açıkçası görünümü de daha bi' hoşuma gitti. Az sonra onu kurmaya başlıyorum bakalım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mayıs 2014 - 21:30:50

Kubuntu 64-bit kurdum. Gayet iyi şimdilik. İlgilenen herkese teşekkür ederim :)

gokhan09

Güzel güle güle kullan,kubuntu da masaüstü efektleri kapatırsan,sistem daha da hızlanır.