[Çözüldü] firefox'ta seçilen metnin arkaplan rengi

Başlatan galenga, 18 Mayıs 2014 - 02:13:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

galenga

Arkadaşlar merhaba herkese , aranıza yeni katıldım daha önce linux kullanma çabalarım olmuştu ama bilgi eksikliği ve zaman olmamasından dolayı geçememiştim , geçenlerde bilgisayarıma giren virüsü hiçbir şekilde temizliyememem ve pc nin çökmesi beni benden aldı , windowsu geçtim ubuntuyu seçtim kısacası :) her neyse ,

windowstayken , internette baya ama baya araştırma yapar ve yazılar okurum çoğu zaman yazılar uzun olduğu için gözlerim yoruluyor bir ara beğendiğim yerleri mouse ile seçip kopyalarken bir metni seçtiğinizde arkaplan mavi yazı beyaz olur ya o anda yazıyı daha net okuduğumu farkettim , şimdi bende zaten göz bozukluğu olduğu için arkplan beyaz yazı siyah gözler iyice zorlanıyor hatta okuyamayıp yatıyorum , sonraları keşfettiğim bu yöntemle :)  paragraflarca yazıyı seçip çok rahat okuduğumu gödüm ve hep böyle devam ettim

en önemlisi gözlerime baskın olan arka plan rengi yazıları seçmemde zorluk çıkartmıyordu , şimdi daha iki gün oldu ubuntu kuralı * her şey çok güzel ama şu firefoxta yazıları seçince arkaplan malum turuncu oluyor , bu rengi nasıl istediğim renkte ayarlıyabilirim acaba ?

yazı uzun oldu ama kusura bakmayın artık ;)

muhametsafak

Bu dediginiz yeri siteler css ile de degistirebiliyor. Her zaman ayni olmaz, chromium'u deneyin.

kodadiirem

Burada anlatıldığı üzere /usr/share/themes/Ambiance/gtk-3.0/gtk.css
/usr/share/themes/Ambiance/gtk-3.0/settings.ini
/usr/share/themes/Ambiance/gtk-2.0/gtkrc
dosyaları üzerinde değişiklik yapılıp istediğiniz renk elde edilebiliyormuş. Yorumda belirtildiği üzere bir kişi #f07746 renk kodu olan Ubuntu turuncusunu #4f4f4f kodu ile gri renge çevirmiş.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

galenga

@kodadiirem kaynak siteye baktım yazılanlarıda yaptım fakat bir değişiklik yok , bu turuncu renk gördüğüm kadarıyla sistemin her yerinde kullanılmış yani galiba standart birşey , aslında bir yerden ayarlanabiliyor olması lazım yada browserın böyle bir ayara izin veriyor olması lazım ama yok malesef çok baktım , nasıl çözülür acaba ?

attila

Bu iş için belki Reader adlı firefox eklentisi işinize yarayabilir.

Eklenti sayfadaki metni istediğiniz şekilde okunabilir kılmayı sağlıyor; renkleri, yazı stilini ve boyutunu ayarlayabiliyorsunuz.

Örnek bir wiki sayfası  normalde böyle görünürken

Eklentinin butonuna bastığınızda böyle görünüyor

Sayfanın normal haline dönmek için kenardaki siyah alana tıklamanız yeterli.
Ekleni şurada https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/reader/

Aslında iReader adında bir eklenti daha var ve bence daha kullanışlı ama onda arka plan beyaz, yazılar siyah ve ne yazık ki renk değiştiremiyorsunuz.  İsterseniz her ikisini de deneyin, en azından birinin işinize yarayacağını umuyorum.

galenga

vaaaayyy hocam bu tam aradığım şey oldu hem gerçekten güzelmiş bir yazıyı yada paragrafı seçip simgeye tıkladığınızda büyük yazılarla karşınıza çıkarıyor , bu firefox harbiden iyiymiş yaa :)
hocam çok teşekkürler yardımlarınız için aradığımı buldum sağolun ;)

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

if