[Çözüldü] Linux Dağıtımları arasında ne fark var ?

Başlatan eronis, 08 Mayıs 2014 - 17:01:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Bunu araştırdım ancak kesin beni tatmin eden bir cevap bulamadım. Linux dağıtımları arasında ne fark var. Mesela Debian, Mandriva, Suse, Slackware, Gentoo, Red Hat... Araştırdım mesela her dağıtımda oyun oynamak mümkünmüş, her dağıtımda günlük işleri ve yazılım tasarımı mümkünmüş, Diğer dağıtımda yapıp bu dağıtımda yapamayacağın bir şey yok diyorlar.

- O zaman neden bu kadar çok linux dağıtımları var ?
- Sadece bu farklar apt-get, yum, urpm, pisi... gibi ufak tefek paket yöneticisi kelimelerinden mi oluşuyor ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

kodadiirem

- Hitap ettiği kullanıcı kategorileri de farklı. Kimisi son kullanıcı için uygunken kimisi tecrübeli kullanıcılara hitap ediyor.
- Bazısı yuvarlanan sürüme sahip, bir kere kuruyorsun sürekli güncelliyorsun. Diğerlerinde yeni sürümü sıfırdan kurmak öneriliyor.
- Geliştiricileri farklı. Kimisi sade ve hızlı olmayı, kimisi görünümü ön planda tutuyor.
- İçerdiği paketler farklı olduğu için farklı kullanıcılar için uygun. Mesela saldırı amaçlı yazılımları barındıran Kali Linux'u günlük kullanım için önermiyorlar.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

eronis

kali yi ben bi ara kullandım ama berbat bir sistem :)
bu arada bişi sormayı unuttum. Şu son kullanıcı nedir birde tecrübe ne işe yarıyor bir işletim sisteminde. Mesela benim bi arch linux kullanacak tecrübemin olup olmadığını yada yoksa nelere hazırlanmam gerektiğini nasıl anlarım ? birde dağıtımdan dağıtıma sanırım ayrı ayrı terminal bilgisi gerekiyor.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

kodadiirem

Alıntı yapılan: eronis - 08 Mayıs 2014 - 17:24:23
kali yi ben bi ara kullandım ama berbat bir sistem :)
bu arada bişi sormayı unuttum. Şu son kullanıcı nedir birde tecrübe ne işe yarıyor bir işletim sisteminde. Mesela benim bi arch linux kullanacak tecrübemin olup olmadığını yada yoksa nelere hazırlanmam gerektiğini nasıl anlarım ? birde dağıtımdan dağıtıma sanırım ayrı ayrı terminal bilgisi gerekiyor.

Önceden araştırma yapmalısınız. İlgili dağıtım hangi paket yöneticisi nasıl kullanılıyor, hangi platformları destekliyor, donanımlarımla uyumlu çalışıyor mu, kurulum grafik tabanlı mı yoksa konsol tabanlı mı sorularına cevap vermek gerektiğini düşünüyorum.

Herhangi bir dağıtımı kullanma yeterliliğinizi öncelikle sanal makine'de, sonra gerçek makinenizde denemenizi tavsiye ederim. Okumak, araştırmak bir yere kadar yeterli oluyor. Tecrübe edinmek için birebir uygulama yapmanız, o dağıtımı kurmanız gerekir.

Böylelikle bir bakmışsınız tecrübelisiniz. ;D

Şaka bir yana; biraz cesaret, biraz bilgi ve biraz da deneme-yanılma bir sürü şey öğretir insana.  ;)
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

eronis

Biraz göz korkutuyor bi linux. Ben özellikle arch, manjaro ve slackware kullanabilmek istiyorum çünkü bunları bilirsem linuxun en ince ayrıntısına kadar öğrenmiş olurum. Bir ara cent os kurmuştum ama telefonuma e kitap atacak ken telefonu tanımadı ??? ilk kez bir linux dağıtımında böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Onun için mesela çevremde diğer linux kullanan arkadaşlarım bana bir soru sorduğunda bilmediğim bir sistem olduğu için mal gibi kalmayim fikir sahibi olayım. Mesela "Şu kodla Kernel sürümüne bak yoksa şu kodla güncelle" gibi... 1 yıl içinde bir miktar fikir sahibi oldum. İstesem öğrenirim ama bir öğrenci düşün :) (mesela ben :D ) sınavı yaklaştı ama hiç ders çalışmadı bu sıpa :D Sınava 1 gün kaldı bir dünya konu var nereden başlayacam diye kafası allak bullak oldu. İşte benim durumum bu :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Mayıs 2014 - 18:03:37

Neyse cevabın için teşekkür ederim. VirtualBox iyi fikir. Konuyu çözüldü diye etiketliyorum. Teşekkürler.

heartsmagic

Alıntı yapılan: eronis - 08 Mayıs 2014 - 17:24:23
Mesela benim bi arch linux kullanacak tecrübemin olup olmadığını yada yoksa nelere hazırlanmam gerektiğini nasıl anlarım ?

Örneğin çalışmayan bir donanım olduğunda sorunu araştırmak için neleri yapman gerektiğini bilmiyorsan, aklına lsmod gelmiyorsa Arch için hazır olmayabilirsin.
Örneğin kablolu/kablosuz ağın çalışmadığında aklına ilk gelen şeylerden biri ifconfig komutu değilse, Arch için hazır olmayabilirsin.
Henüz çekirdek sürümünün hangi komutla öğrenildiğini bilmiyorsan Arch için hazır değilsindir :)

X dağıtımını kurarsam Linux'u kesin öğrenirim diye bir durum söz konusu değil. Eğer meraklıysan, okumaya hevesliysen, okuduğunu uygulayıp kurcalayabiliyorsan her dağıtımda Linux'u öğrenirsin. Bu sayılanlar yoksa Linux'u öğrenmek için kuracağın Arch gibi bir dağıtımı bir hafta sonra kaldırıp "Bu iş bana uygun değilmiş" dersin. Kısacası mesele dağıtım farklılığı değil. Tabi, Ubuntu gibi birçok şeyi hazır getiren bir dağıtımda günlük işlerini yürütürken Linux'u daha az öğrenme durumu var. Zira birçok şey söylendiği gibi hazır geliyor. Ancak bu senin "Ağ ayarları acaba nerelerden yapılabiliyor?" "Ben şimdi ağ yöneticisini değil de interfaces dosyasını kullansam neler olur?" diye sorup denemene mani değil. Linux dosya sistemini araştırmana, ne neredeymiş diye bakınmana mani olmaz. lsmod gibi çok temel komutlar ne yapıyormuş, bana nasıl bilgi veriyormuş diye sormanın önüne geçmez.

Arch gibi dağıtımlar kullanıcıyı bunları öğrenmeye zorlar diyelim. Örneğin Ubuntu tarafında bir donanımın vardır ki sürücüsünün kullandığı modül hazır geliyordur. Arch'ta belki sürücü kurup bunu çekirdeğe işlemen gerekir. Bunun için de hem Linux temelini bilmelisin hem de Arch'a ait işlemleri öğrenmelisin zira bazı aşamalar dağıtım dağıtım değişebilir. Kısacası yolun sonu vakit ayırmaya, okumaya bakıyor.

Not0: Son kullanıcıyı küstürmemesi açısından Ubuntu gibi dağıtımlarla başlanmasının iyi olacağını düşünüyorum. Eğer son kullanıcı "ben küsmem, azmederim, araştırırım" diyorsa Ubuntu değil de, Archlinux, Slackware gibi dağıtımlar daha uygun olabilir.
Not1: Sanal makine önerisine katılıyorum, tabi sık sık açıp kurcalamak kaydıyla.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.