Ubuntu 14.04 LTS çoook yavaş

Başlatan muhametsafak, 04 Mayıs 2014 - 12:36:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muhametsafak

Merhaba dün http://www.ubuntu.com/download/desktop/ adresinden ubuntunun 14.04 LTS (32 bit (for machines with less than 2GB Ram)) sürümünü indirdim ve bugün bilgisayarıma kurdum. (Windows yanına) bir kaç sefer hata aldıysamda son denememde başarılı oldum ve kuruldu. Ancak gelin görün ki sistem aşırı yavaş çalışıyor. Kasarak programlar açılıyor vs. Kurulumu usb bellekten gerçekleştirdim.

Sistem özellikleri: 1GB Ram, 1.66Ghz İntel Core 2 Duo vs

Bundan önce 12.04 LTS sürümünü kullanıyordum. Onda bu tip sıkıntılar yaşamamıştım. İndirirken yanlış mı indirdim acaba? Sadece 32 bit sürümünü mü indirmeliydim?

if

@muhametsafak, 1GB Ubuntu için az. En iyisi Lubuntu kurun siz.

muhametsafak

Ama ubuntunun 12.04 sürümü çook performanslı bir şekilde çalışıyordu. Açıkçası 14.04 de oldukça hoşuma gitti. Eğer 14.04 1GB ram ile performanslı çalışmaz diyorsanız 12.04 e geri dönücem. Kullanmıyacağım paketleri kaldırsam bir yararı olur mu? Sonuçta sadece internete girmek, film ve müzik dinlemek, php geliştirme için kullanıyorum....

91011

Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

muhametsafak

Sanırım ram yeterli ama işlemci yetersiz en azından benim bu ekrandan anladığım bu... :) Olmadı bunu windows yanına kurmuştum, 12.04'üde bunun yanına kurarım :) Bunu optimize etmeye çalışırım! ;)

Son olarak @if lubuntu hiç kullanmadım. Ne gibi farkı var ubuntudan?

if

@muhametsafak, şunu[1] uygulayın. Benim kaldırdığım paketler[2]. Paket kaldırmanın kendisi değil fakat kaldırılan paketlerden kimilerinin çalışması durduğu için faydalı olabilir. O dosyada şöyle şeyler göreceksiniz:
Alıntı Yapfriends > unity-lens-friends
Bu, friends paketi kaldırılırsa unity-lens-frineds paketinin de kaldırılacağı analamına gelir. Gözünüz kapalı kaldırmayın paketleri.

[1] https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43122.msg504515#msg504515
[2] http://ubuntuone.com/41EPKyly0Lc7YhXF1CxkLt

muhametsafak

Ubuntu 12.04'ü geri kurdum. Aradaki performans farkı everestin zirvesi ile yer arasındaki kadar. :) İşte aynı sistemde 12.04'ün bilgileri;

heartsmagic

Şimdi, geri 12.04 kurulmuş ancak 14.04'teki yavaşlık neyin yavaşlığıydı?
Grafik kartın neydi, sürücüleri ne durumdaydı örneğin?

@91011, 12.04 kaç bitti, 14.04 kaç bit? Eğer 64bit'se belleğin yukarılarda kullanılıyor olması normal. 32bit üzerinde durum böyle olmayabilir ki @muhametsafak'ın verdiği görüntüden de bu anlaşılıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

91011

heartsmagic

Bu durumda bir sonraki soru, hangi aşamada alındı bu değerler? İki sürüm arasında iki katı bellek kullanımı farkı olacağını düşünmüyorum açıkçası.

91011

Normal durumda iken masaüstü haliyle herhangi bir program açılmadı şu an baktım gene 1.1 GB.

muhametsafak

İki sistemde aynı bilgisayara kuruldu. Yani donanımsal hiçbir fark yok arada! Yazılımsal olarak aradaki fark ise sadece sürümleri onun haricinde iki sistemde 32 bit. Kendi adıma 12.04'e geri dönerek sorunu çözdüm sayılır ama bu seferde farklı bir sorun yaşıyorum, https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43355.0

heartsmagic

Alıntı yapılan: 91011 - 06 Mayıs 2014 - 07:41:50
Normal durumda iken masaüstü haliyle herhangi bir program açılmadı şu an baktım gene 1.1 GB.

Bu durumda geri adım atıyorum. Unity veya alt yapıdaki bir şey arttırmış olabilir kullanımı. Düşünmüyordum bu kadar fark olabileceğini.

Yeniden kurulum yapıldığı için konuyu kapatalım.