[Çözüldü] Kurulum sonrası çeşitli sorunlar

Başlatan darkainu, 26 Ekim 2008 - 17:18:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 11 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkainu

sorunum başlıktaki gibidir yardımcı olursanız çok memnun olurum..
ayrıca ubuntu 8.04te broadcom wirelessimi doğru düzgün tanıtamayıp wireless kullanamamıştım mintte de aynı sorunu yaşar mıyım , yaşarsam ne yapmalıyım ?

teşekkürler

extremebrutal

Depodan ntfs-config isimli paketi kurun. Programı çalıştırın. (Uygulamalar > Sistem Araçları > NTFS Yazma Desteği Yapılandırma Aracı) Gelen pencerede sabit sürücü bölümlerinizin başındaki onay kutularını işaretleyin.

Kablosuz konusunda fikrim yok.. Bu güne kadar Slackware hariç diğer dağıtımlarda hiç ağ sorunu yaşamadım..

darkainu

mintte şuan yeni kurulum sonrası updateleri yapıyorum sadece 1 ve 2inci derece updateleri yaptım 3ler biraz advance diyorlardı galiba onları yapsam mı acaba yada onların sorun açıp açmayacağını nasıl araştırabilirim tam bi kaynak var mıdır ?

wireless kartım da broadcam acaba ubuntudaki gibi bi program falan yardımıyla mı yapılır hmph :/

extremebrutal

Alıntı yapılan: darkainu - 27 Ekim 2008 - 00:38:05
mintte şuan yeni kurulum sonrası updateleri yapıyorum sadece 1 ve 2inci derece updateleri yaptım 3ler biraz advance diyorlardı galiba onları yapsam mı acaba * ya da onların sorun açıp açmayacağını nasıl araştırabilirim tam bi kaynak var mıdır ?

wireless kartım da broadcam acaba ubuntudaki gibi bi program falan yardımıyla mı yapılır hmph :/

Bütün güncellemeleri yapabilirsiniz, ben yaptım herhangi bir sorun çıkmıyor..

darkainu

tekrar tesekkur ederim

buarada nftsconfigi kurdurdum ancak system toolstan onu acinca menude 2 secenek var enable writing internal devices ve enable writing external devices..benim asil sorunum aslinda reading de yani ntfsli kismini okumuyor harddiskin onu cozemedim..

powerpoint slaytları görmek için program yoktu ben de open office kuruyorum şuanda.ancak ntfs-config olayı dışında bi sorunum daha var..
wireless kartımı restricted drivers'tan enable ettim bikere de bağlandı evdeki wirelessa sonra bi koptu falan bidaha bağlanmadı bi görüyor bir görmüyor wirelessi şimdi..

ve boot ederken mint username password kısmına gelmeden önce siyah ekran çıkıyor ekranda yazılar vs sonra ekran bi kararıp geliyo yeşiller siyahlar oluyo saçmalıyo sonra tekrar güzeliyo username kısmına geldiğinde grafik kartın tam kurulu değil gibi bişeyler diyip 640/480 çözünürlükle açim mi yoksa kartını listeden falan seçecek misin diyor,ben de listeden intel 945i seçiyorum ok diyorum ama i810 gibi bişey seçiyor kendi kendine benim 945i seçmeme rağmen.sonra da ekran bikaç kere daha kendi kendine kararıyo açılıyo falan hop mint boot oluyo 1280/780 yani normal olarak nedir bu böyle ?

heartsmagic

Son iletiyle birlikte ortalık karışmış. Tek tek konuşmak daha iyi olurmuş.

NTFS için, eğer ntfs-config ile sorunu çözemediysen forumda elle bağlama yöntemleri mevcut.
Kablosuz kartın için son aldığın güncellemeler sorun yapmış olabilir. Yine yakın zamanlarda buna benzer bir soru sorulmuş. Olayın kernel, modül veya kablosuz sürücü güncellemeleriyle alakası olabilir. Eğer eski kernel mevcutsa deneyebilirsin (tabi tahminim doğruysa).

Grafik kartı için yine aklıma modül güncellemeleri geliyor. Sürücüleri nasıl kurmuştun? Tekrar kurmayı denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

darkainu

son gelişmeleri ve sorularımı veriyorum şimdi :)

1-wireless düzeldi update sonrası restart ile.ekran kartını kurmadım buarad intel 945 onboard kendisi

2-bilgisayara kurulan bir program nasıl kaldırılır onu öğrenmem gerek sanırım bi de.

3-masaüstünde mouse'a sağ tıklayınca çıkan menüde bazı yeni kurduğum programları göremiyorum mesela amarok'u open with another application diyerek buldum

4-buarada ben hiç driver vs kurmadım sadece kurdum minti update ettim..open office impresent mi öyle bişey powerpoint işi gören programı kurdum..smplayer kurdum..amarok kurdum..amsn kurdum ve skype kurdum

5-buarada amsnde kamerayla görüşemedim daha önce ubuntuda da tanıtamamıştım kendisini 7.10da galiba belki 8.04te tam hatırlayamıyorum ama webcam rexpo model.

6-müzik dinlerken * ya da herhangi bir ses çıkarcağı zaman laptop 2+1 hoparlörlerimin jacki takılı olduğu halde hoparlörler kapalı * ya da sesi kısıksa laptopun kendi speakerlarından ses veriyor yani minti susturamadım şuana kadar :D

eğer sorularım bu şekilde forumda cevaplamak için zahmetliyse msnden de yardım alabilirim.

edit : buarada ntfs sorunumu çözdüm media diye bi klasör varmış onun içinde bi klasöre daha girdim ancak öyle görebildim windows klasörlerimi

heartsmagic

1-wireless düzeldi update sonrası restart ile.ekran kartını kurmadım buarad intel 945 onboard kendisi

Intel karta sahip değilim ancak bildiğim kadarıyla çözünürlük probleminin olmaması gerekiyor. /etc/X11/xorg.conf dosyanı buraya bir geçersen Intel sahibi arkadaşlar daha iyi yorum yapacaklardır.

2-bilgisayara kurulan bir program nasıl kaldırılır onu öğrenmem gerek sanırım bi de.

Forumda gerekli açıklamalar mevcut.

3-masaüstünde mouse'a sağ tıklayınca çıkan menüde bazı yeni kurduğum programları göremiyorum mesela amarok'u open with another application diyerek buldum

Bu çok normal, kendiliğinden o listeye girmez. Ancak sen ilk defa gösterirsen bir dahaki sefere listede görürsün. Ayrıca o dosya biçimini hep o programla beraber de açabilirsin. Dosyaya sağ tıkla, özellikler altından birlikte açılacak programlar menüsüne bak. Yanlış da hatırlamıyorsam bir programı en son neyle açtıysan onla devam ediyor. Eğer etmiyorsa anlattığım şekilde denersin.

4-buarada ben hiç driver vs kurmadım sadece kurdum minti update ettim..open office impresent mi öyle bişey powerpoint işi gören programı kurdum..smplayer kurdum..amarok kurdum..amsn kurdum ve skype kurdum

Güzel, demek ki program kurabiliyorsun. Sürücü kurmana gerek bile olmayabilir. Eğer donanımlarının desteği tamamen kernelle destekleniyorsa ne âlâ.

5-buarada amsnde kamerayla görüşemedim daha önce ubuntuda da tanıtamamıştım kendisini 7.10da galiba belki 8.04te tam hatırlayamıyorum ama webcam rexpo model.

Modelden ziyade çipset önemli. Forumdaki kamera iletilerine bakarsan ne demek istediğimi anlarsın.

6-müzik dinlerken * ya da herhangi bir ses çıkarcağı zaman laptop 2+1 hoparlörlerimin jacki takılı olduğu halde hoparlörler kapalı * ya da sesi kısıksa laptopun kendi speakerlarından ses veriyor yani minti susturamadım şuana kadar Kahkaha

Bu konunun da forumda geçtiğini hatırlar gibiyim. Elle bir iki ayarlamayla çözenler mevcuttu diye anımsıyorum.

eğer sorularım bu şekilde forumda cevaplamak için zahmetliyse msnden de yardım alabilirim.

Hayır zahmetli değil, aksine verimli. MSN üzerinden destek tercih ettiğimiz bir şey değil.

Sorulara tek tek cevap vermeye çalışsam da forumda biz problemlerimizi ayrı başlıklar halinde konuşuruz. Ancak önce bir araştırma yaparız. Bazı sorularının cevapları halihazırda zaten forumda mevcut, az bakınırsan sanırım bulursun. Diğer problemlerin için gerekli uğraşı yaptıktan sonra, cevap almak için gerekli ve yeterli bilgilerle ayrı başlıklar kullanabilirsin.

darkainu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ekim 2008 - 20:40:32

Intel karta sahip değilim ancak bildiğim kadarıyla çözünürlük probleminin olmaması gerekiyor. /etc/X11/xorg.conf dosyanı buraya bir geçersen Intel sahibi arkadaşlar daha iyi yorum yapacaklardır.

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by failsafeDexconf, using
# values from the debconf database and some overrides to use vesa mode.
#
# You should use dexconf or another such tool for creating a "real" xorg.conf
# For example:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Synaptics Touchpad"
Driver "synaptics"
Option "SendCoreEvents" "true"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Protocol" "auto-dev"
Option "HorizEdgeScroll" "0"
EndSection
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Boardname "Intel 945"
Busid "PCI:0:2:1"
Driver "i810"
Screen 0
Vendorname "Intel"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
Vendorname "Plug 'n' Play"
Modelname "Plug 'n' Play"
  modeline  "640x480@60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
Gamma 1.0
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Configured Video Device"
Monitor "Configured Monitor"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Virtual 640 480
Modes "640x480@60"
EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
  screen 0 "screen1" 0 0
Inputdevice "Synaptics Touchpad"
EndSection
Section "Module"
Load "glx"
Load "GLcore"
Load "dri"
Load "v4l"
EndSection
Section "device" #
Identifier "device1"
Boardname "Intel 945"
Busid "PCI:0:2:0"
Driver "i810"
Screen 0
Vendorname "Intel"
EndSection
Section "screen" #
Identifier "screen1"
Device "device1"
Defaultdepth 24
Monitor "monitor1"
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "640x480@60"
EndSubSection
EndSection
Section "monitor" #
Identifier "monitor1"
  modeline  "640x480@60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
Gamma 1.0
EndSection
Section "device" #
Identifier "device2"
Boardname "Intel 945"
Driver "i810"
Screen 1
Vendorname "Intel"
EndSection
Section "screen" #
Identifier "screen2"
Device "device2"
Defaultdepth 24
Monitor "monitor2"
EndSection
Section "monitor" #
Identifier "monitor2"
Gamma 1.0
EndSection
Section "ServerFlags"
EndSection

heartsmagic

Öncelikle çözünürlüğünün 1280x800 olduğunu var sayarak aşağıdaki dosyayı veriyorum. Bu çözünürlüğü kullanmıyorsan değiştirdiğim yerleri bul ve ona göre değiştir.

Bu dosya ile oynamadan önce bir yedek al ve herhanbi bir şekilde X açılmaz ve terminalde kalırsan giriş yap ve yedekle.

Yedek almak için şu komutu ver:

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek

X açılmazsa geri yükleyeceğin komut:

sudo cp /etc/X11/xorg.conf.yedek /etc/X11/xorg.conf

Bunu X açılmazsa uygula.

Şimdi, aşağıdaki komutla dosyayı aç:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

ve benim verdiğim gibi değiştir.

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by failsafeDexconf, using
# values from the debconf database and some overrides to use vesa mode.
#
# You should use dexconf or another such tool for creating a "real" xorg.conf
# For example:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Synaptics Touchpad"
Driver "synaptics"
Option "SendCoreEvents" "true"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Protocol" "auto-dev"
Option "HorizEdgeScroll" "0"
EndSection
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Boardname "Intel 945"
Driver "i810"
Screen 0
Vendorname "Intel"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
  modeline  "1280x800@60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
Gamma 1.0
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Configured Video Device"
Monitor "Configured Monitor"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Virtual 640 480
Modes "1280x800"
EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
  screen 0 "screen1" 0 0
Inputdevice "Synaptics Touchpad"
EndSection
Section "Module"
Load "glx"
Load "GLcore"
Load "dri"
Load "v4l"
EndSection
Section "device" #
Identifier "device1"
Boardname "Intel 945"
Busid "PCI:0:2:0"
Driver "i810"
Screen 0
Vendorname "Intel"
EndSection
Section "screen" #
Identifier "screen1"
Device "device1"
Defaultdepth 24
Monitor "monitor1"
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1280x800"
EndSubSection
EndSection
Section "monitor" #
Identifier "monitor1"
  modeline  "1280x800@60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
Gamma 1.0
EndSection
Section "device" #
Identifier "device2"
Boardname "Intel 945"
Driver "i810"
Screen 1
Vendorname "Intel"
EndSection
Section "screen" #
Identifier "screen2"
Device "device2"
Defaultdepth 24
Monitor "monitor2"
EndSection
Section "monitor" #
Identifier "monitor2"
Gamma 1.0
EndSection
Section "ServerFlags"
EndSection

darkainu

toplamda 2 tane 640x480 vardı galiba onları 1280x800 diye değiştirdim olayın ne olduğunu da anladım galiba böylece biraz.
teşekkür ederim

heartsmagic

darkainu

çözüldü gibi gözüküyor şuanda teşekkürler tekrar

heartsmagic

O halde bu başlığı kapatıp, diğer sorunların için araştırmalarından sonra farklı başlıklarla konuşalım.