[Nasıl] Arch Linux'ta NTFS Disklere Bağlanmak

Başlatan maxxblade, 25 Temmuz 2009 - 19:01:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxxblade

1.Adım
ntfs-3g'yi kurun
pacman -S ntfs-3g
bölümlerinizi öğrenmek için gparted'ı kurun
pacman -S gparted
yada
fdisk -l
komutunuda kullanabilirsiniz,
ve eğer kurulu değilse sudoyu kurun
pacman -S sudo
Sudoyu Ayarlamak

1. yöntem
su
deyip root şifresini girdikten sonra
visudo
yada daha kolay olan nano ile
EDITOR=nano visudo
(nano yerine başka bir editor de olur(EDITOR=gedit visudo) gibi)
komutunu verip,
# User privilege specification
root ALL=(ALL) ALL

'un altına
<kullanıcı adınız> ALL=(ALL) ALL
yazıp kaydetmet.

2. yöntem
riskli yöntem...
su
deyip root şifresini girdikten sonra
nano /etc/sudoers
diyerek sudoers dosyasını nano ile açarak
(başka bir düzenleyici de olur;gedit,kwrite,leafpad v.b)
# User privilege specification
root ALL=(ALL) ALL

'un altına
<kullanıcı adınız> ALL=(ALL) ALL
yazıp kaydetmet.

2.Adım
gparted'ı ile yada "fdisk -l" ile bölümlerinizin adını öğrenin(/dev/sda /dev/sdb)

"/etc/fstab"'ı kendinize göre düzenleyin
sudo gedit /etc/fstab
<bölüm> <bağlantı noktası> <biçim> <seçenekler>
Örnek:
/dev/sda1  /mnt/windows  ntfs-3g  defaults  0 0

üstteki "/mnt/windows"'taki "windows" yerine istediğiniz şeyi yazabilirsiniz.

3.Adım
şimdi komutları veriyoruz:
mkdir /mnt/<istediğiniz isim>
mount <istediğiniz bölüm>(/dev/sda /dev/sdb) <yukarıda verdiğiniz bağlantı noktası>(/mnt/<istediğiniz isim>)
Örnek:
mkdir /mnt/windows
mount /dev/sda1 /mnt/windows

ve bu komutları verdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın,
şimdi gparted'da verdiğiniz bu bağlantı noktalarının gözükmesi gerekiyor.

Ve güzel son;
artık dosya sistemi>mnt'den istediğiniz bölüme girebilirsiniz ;)

NOT:diğer bölümleri bağlamak için'de aynı şeyleri yapmanız gerekiyor
sadece "2.Adım"'da bölümün biçimini belirtmeniz gerekiyor,
Örnek;
/dev/sda6  /mnt/ex       ext3     defaults  0 0

ihtiyar said

Güzel anlatım için teşekkür ederiz. Bir şey sormak istiyorum. Gparted'i kurmak yerine "fdisk -l" çıktısı işe yaramaz mıydı?

maxxblade

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 25 Temmuz 2009 - 19:24:39
Güzel anlatım için teşekkür ederiz. Bir şey sormak istiyorum. Gparted'i kurmak yerine "fdisk -l" çıktısı işe yaramaz mıydı?
işe yarar aklıma gelmemiş :D
eklerim ;)

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

utdmr

Tabii ki sudo'yu kurarken, root haklarıyla "visudo" komutu verip, "/etc/sudoers" dosyasınakullanici_adi ALL=(ALL) ALL satırını eklememiz gerekir kullanıcımızla sudo kullanabilmek için.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: utdemir - 25 Temmuz 2009 - 20:31:38
Tabii ki sudo'yu kurarken, root haklarıyla "visudo" komutu verip, "/etc/sudoers" dosyasınakullanici_adi ALL=(ALL) ALL satırını eklememiz gerekir kullanıcımızla sudo kullanabilmek için.

Zenwalk'ta da aynı şeyi yapmak gerekiyormuş sanırım. "visudo" lu bir uyarı veriyordu ama araştırmamıştım, sanırım bu olsa gerek. :)

maxxblade

Alıntı yapılan: utdemir - 25 Temmuz 2009 - 20:31:38
ekledim ;)
"fdisk -l"'yide ekledim ;)

utdmr

Riskli yöntem demişsiniz ama, asıl riskli yöntem visudo kullanmadan sudors üzerinde işlem yapmaktır. visudo komutunun doğrudan açıp düzenlemekten farkı, dosya kapatıldıktan sonra doğrudan kaydetmeyip, syntax errorları kontrol etmesidir. Bu yüzden çoğu yerde, sudoers'i visudo kullanmadan düzenlemek tavsiye edilmez. Farketmeden yaptığınız bir hata, sudo'nun çalışmamasına neden olur.

Ayrıca, siz gedit olarak üzerinden gitmişsiniz ama, ArchLinux kullanan biri Gnome üzerinde olmayabilir, sadece gnome-base kurup gedit'i edinmemiş olabilir, KDE, E17, Fluxbox kullanıyor olabilir, ve hatta X kurmamış bile olabilir. Bu yüzden "gedit" yerine "bir metin düzenleyicisi" dersek daha çok koşula adapte olabiilr anlatımımız.

Edit:

Ayrıca vi alışmamış olanlar için kullanımı zor bir editördür; EDITOR=nano visudokomutu ile daha basit bir editör olan nano ile açabiliriz visudo'yu.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

maxxblade

Alıntı yapılan: utdemir - 25 Temmuz 2009 - 22:47:49
Riskli yöntem demişsiniz ama, asıl riskli yöntem visudo kullanmadan sudors üzerinde işlem yapmaktır. visudo komutunun doğrudan açıp düzenlemekten farkı, dosya kapatıldıktan sonra doğrudan kaydetmeyip, syntax errorları kontrol etmesidir. Bu yüzden çoğu yerde, sudoers'i visudo kullanmadan düzenlemek tavsiye edilmez. Farketmeden yaptığınız bir hata, sudo'nun çalışmamasına neden olur.

Ayrıca, siz gedit olarak üzerinden gitmişsiniz ama, ArchLinux kullanan biri Gnome üzerinde olmayabilir, sadece gnome-base kurup gedit'i edinmemiş olabilir, KDE, E17, Fluxbox kullanıyor olabilir, ve hatta X kurmamış bile olabilir. Bu yüzden "gedit" yerine "bir metin düzenleyicisi" dersek daha çok koşula adapte olabiilr anlatımımız.
hata yapmışım 2.yöntem'e riskli diyecektim :D
hemen düzeltiyorum ;)
edit:
"EDITOR=nano visudo"'yu da ekledim,
ayrıca bende vi bilmiyorum :D

hasansahin

Alıntı yapılan: bytan - 25 Temmuz 2009 - 20:04:27
Tabii Hal ve Dbus gibi ayarlamalarda yapılıyordur.

http://wiki.archlinux.org/index.php/HAL

Bencede  HAL ile kullanmak daha mantıklı ve risk taşımıyor. Nasıl yapılacağını aşağıdaki bağlantıda anlatmıştım.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,11195.15.html
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.