[Çözüldü] Windows dayken ubuntunun bulunduğu kısmı biçimlendirdim bilgisayar açılmıyor

Başlatan anatolianeagle, 21 Nisan 2014 - 20:50:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anatolianeagle

Merhaba arkadaşlar
Öncelikle konuyu doğru yere açmadıysam admin doğru yere taşırsa sevinirim.Gelelim konumuza; ***** sıvazlama durumuna. Bir windows kullanıcısı olarak uzun süredir merak ettiğim linux dün indirip kurdum.Bilgisayarımda win. 7 ile ubuntunun son sürümünü yükledim ikisi de gayet güzel çalışıyordu.500 gb lik harddiski 125gb win. 7 nın C sürücüsü, 125 gb win.7 nın D sürücüsü, 125 gb nı ubuntu nun kök dizini ,125 gb da  ubuntu nun home dizini yapacaktım.Win. 7 yüklerken 125 gb lik alanı kaybettim. Sonra ubuntuyu sadece kök dizin yapıp kurdum(takas alanını da kurmayı unuttum). Sistemler çalışıyordu. Yalnız ubuntuda internet de gezinirken sayfanın açılması için 30-40 sn beklemem gerekiyordu ve tam anlamıyla Türkçe yapamamıştım.Bu konuları rahatça araştırmak   için win. 7 geçtim .Bu sırada niye 125 gb kaybın var diye disk yönetiminden bakarken ubuntunun bulunduğu bölümü biçimlendirdim .Bilgisayarı yeniden başlatınca bilgisayar açılmadı.Bende ubuntu dvd si ile yeniden format attım(bozduğum ve kaybettiğim bölümlere).Kurulum sorunsuz biçimde bitti.Bilgisayar yeniden başlayınca win. 7 mi? ubuntu mu? diye seçim ekranı geldi.Lakin win.7 seçtiğimde diskte hata var diyor ve alt+ctrl+del e basın diyor.Ubuntuda ise aşağıdaki  resimde olan hatayı veriyor.

Bilgisayarı nasıl kurtarabilirim?

siberoloji

1.Bilgisayarı kurulum cd/usb ile açın.
2. Ubuntu Dene seçeneğini seçin ve bilgisayarı çalışan Ubuntu ile başlatın.
3.İnternet bağlantısı sağlayın.
4.Terminalden
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update
komutunu vererek boot-repair paket deposunu ekleyin.
5.Daha sonra
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)
komutu ile boot-repair programını kurun.
6. Boot-repair programını çalıştırın. Önerilen seçenekleri kullanarak bilgisayarınızdaki GRUB ve işletim sistemlerinizin başlatma değerlenin otomatik tamir edilmesini umud edin.
7.Program size rapor verecektir.
8.Bilgisayarınızı tekrar açıp cd/usb olmadan başlatın.
9.Olmaz ise ubuntuyu tekrar kurun.
10.Olmaz ise tekrar bakarız.

Alıntı YapGelelim konumuza;..... sıvazlama durumuna.
Duygularınızı bence bu kadar belli etmeyin. Hele ilk mesajınızda...

meda

Kurtarılacak bi dosya falan yoksa Win-Ubuntu sıfır kurulum daha iyi olur.Bilgisayarı kullanım  şekliniz önemli.Oyun,film,müzik ne şekilde kullanıyorsunuz ? Bu doğrultuda disk yapılandırmasıda değişir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

anatolianeagle

Boyle bir durum olustu. Win. 7 dvdsi ile sistemin kurulacagi harddisk asamasina kadar gelsem ordan ubuntu olan bolumleri bicimlendirip islemi iptal etsem win.7 icindeki bilgileri kurtarabilir miyim

siberoloji

Ubuntu bölümlerini bence bir kenara bırakın.
Sisteminizi Win 7 DVD ile System Recovery ile başlatabilirseniz gerekli tamiratları yapıp windowsu çalıştırabilirsiniz. Oradan istediğiniz bölümleri biçimlendirirsiniz.
Bu resimde gördüğünüz hataya göre boot-repair kurulamadı diyor. O zaman bu yoldan iş uzar.

anatolianeagle

Şu anda win.7 dvd sini taktım ama harddiski görmüyor.Hiçbir sürücü bulunamadı.Depolama sürücüsü edinmek için Sürücü yükleye tıklayın diyor.Acaba ubuntu yu mu yüklemeyi denesem?

meda

Ubuntu'yu deneme modunda disklerin içindeki bilgileri görüntüleyebiliryorsan ne ala aksi halde dosya sistemlerini taratıp düzeltmen gerekecek.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

siberoloji

Ubuntu DENE ile girip seçkeden disks programını çalıştırdığınızda disklerinizi görebilirsiniz. Tarama da yaptırabilirsiniz.
Ubuntu DENE ile girip dosya yöneticisi ile win bölümülerinize bir bakın isterseniz.

anatolianeagle

Bilgi kurtarma kısmını geçtim artık. Tüm harddiski baştan silebilirim.Ubuntu ile tüm harddiski silip ubuntuyu kursam sonra yeniden winows 7 kurmaya çalışsam sıkıntı olur mu?Şu anda windows 7 yi kuramıyorum harddiski görmediği için.

guopx

@anatolianeagle
Alıntı YapGelelim konumuza; ***** sıvazlama durumuna.
İletilerinizde uygunsuz kelimeler kullandığınız için uyarı aldınız. Lütfen forum kurallarına riayet edin.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

D@bbe

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

plazma

Alıntı yapılan: anatolianeagle - 21 Nisan 2014 - 23:09:27
Bilgi kurtarma kısmını geçtim artık. Tüm harddiski baştan silebilirim.Ubuntu ile tüm harddiski silip ubuntuyu kursam sonra yeniden winows 7 kurmaya çalışsam sıkıntı olur mu?Şu anda windows 7 yi kuramıyorum harddiski görmediği için.

İki işletim sisteminide tekrar kuracaksanız ozaman win7 ilk olarak kurmak daha sağlıklık olacaktır, ardından ubuntuyu kurun gerisini grub halledecektir açılışta seçersiniz hangi İS ile açılacağını bilgisayarın.

anatolianeagle

Sorunu çözdüm.Bilgisayara ubuntu yu kurdum(Harddiski tamamen silip).Ardından win. 7 dvd sini takınca harddiski gördü ve yeniden win. 7 kurdum. Yardım eden tüm arkadaşlara teşekkürler.