Nvidia-prime' da profil seçici görünmüyor, prime indicator kurulamıyor

Başlatan agritux, 09 Nisan 2014 - 08:55:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

Herkese merhaba.
Uzun bir soluk ardından, merak ile beklediğim LTS sürümü olan Ubuntu'nun beta 2 sürümünü kurdum.
Nvidia-prime hakkında çok okumuş ve nasıl çalıştığını merak eder haldeydim. Ve beta 2 deki hali beni sevindirdi.
Fakat evde günlük kullanıma daha hazır olmadığına karar verdim beta 2 nin ve xubuntu'nun 13.10 sürümünü kurdum.

Nvidia-prime'ı burada denemek istedim. Ubuntu wiki (en) de anlatıldığı üzere nvidia-prime nvidia-common ve nvidia-319 sürücülerini kurdum.
Fakat dikkatimi çeken nokta, nvidia kart çalışıyor olmasına rağmen, intel'e geçiş yapabileceğim profil seçme sekmesi nvidia-settings içerisinde bulunmuyordu.
Bunun üzerine, 14.04 beta 2 de deneyip beğendiğim prime indicator'ü kurmak için aynı işlemleri yaparak ppa:nilarimogard/webupd8 eklemesini yaparak prime-indicator paketini kurmak istedim.
Bana nvidia settings 331.20 paketinin bağımlılığı sağlamadığını söyledi. Doğaldı çünkü 13.10 deposunda 319 sürücüsü var.
Bende ppa:ubuntu-x-swat/x-updates eklemesini yaptım ve nvidia 331 kurulumu yaptım. Nvidia-settings de profile seçme sekmesinin sürücüden kaynaklı olarak görünmediğini de düşünmüyor değildim.
Kurulum ardından nvidia-settings'de profil seçme sekmesi yine yoktu. Nvidia settings ve sürücü versiyonum 331.20 olmasına karşın, depodan halen prime indicator'ü kuramıyordum.
Bende paketi indirip elle kurayım dedim.
Yazılım merkezi aynı şeyi söyledi. nvidia settings 331.20 bulunmadığından kurulum gerçekleşemiyor dedi.
Bende uçbrimden kurayım dedim, kurulumu yaptı ama çalışmadı. Zaten apt yi de kitledi. -f install yapmadan hiçbir işlem yapamadım apt ile. -f install da zaten paketi geri kaldırdı.
(Bu arada internette ubuntu 12.10 da bile çalıştığı yazıyor - depo eklemeden el ile kurulum yaparak)

Sonuç olarak xubuntu 13.10 sistemim var, nvidia-prime nvidia kartımı çalıştırıyor düzgün şekilde. Ama intele geçiş yapamıyorum. 14.04 beta 2 de denediğim prime indicator'ü de kuramıyorum (ilginç bir şekilde)
Nvidia settings'de o sekmenin görünmeme sebebi, bağımlılıkların sağlanmasına karşın prime indicator'ü kuramama sebebim ne olabilir?

heartsmagic

dpkg -l | grep nvidia

ne diyor? Eski sürücüleri purge ile kaldırmadan yeni sürücü kurunca arkada artık paket kalıyor diye hatırlıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

@heartsmagic

arda@agritux:~$ dpkg -l | grep nvidia
ii  nvidia-331                           331.20-0ubuntu1~xedgers~saucy1          i386         NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
ii  nvidia-common                        1:0.2.83                                i386         transitional package for ubuntu-drivers-common
ii  nvidia-persistenced                  331.20-0ubuntu1~xedgers~saucy1          i386         Load the NVIDIA kernel driver and create device files
ii  nvidia-prime                         0.4.2~ubuntu13.10.1                     all          Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-settings-331                  331.20-0ubuntu1~xedgers~saucy1          i386         Tool for configuring the NVIDIA graphics driver
arda@agritux:~$ dpkg -l | grep nvidia

meda

Bende sizin gibi Prime deneme niyetim vardı.Vazgeçtim.Bir süre daha Uçbirim-Optirun birlikteliğine devam ediyim.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

agritux

14.04 de sorun yok yanlış anlaşılmasın. Sanıyorum ki önceki sürümler ile mevcut olan bir uyumsuzluk.
Şimdi ubuntu gnome 14.04 kurulumu yapacağım. Bakalım onda da sorun yoksa düşüncem doğru olacak.

heartsmagic

Geride de artık kalmamış. Söylediğin gibi geriye yönelik bir sorun olabilir.

agritux

Ubuntu ile sorunsuz çalışan nvidia 331 ubuntu gnome u boot ettirmedi :)

Denemeden bakınsaymışım keşke :)
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-shell/+bug/1288572

heartsmagic

Kurulum düzgün gitti mi peki, çekirdek için modüller falan sorunsuz inşa edildi mi?

agritux

Kurulumda sıkıntı olmadı. Boot da etti aslında. Login ekranı gelecekken gnome simgesi altında üç top dolunca orada donuyor. 319 u da denedim, onda da aynı.

agritux

Daldan dala oldu ama eos lunaya geçiş yapıyorum. Sabaha en azından çalışan bir bilgisayar gerek. Bumblebee kurmak istemiyorum. Sanırım limanım ubuntu gnome olacak kararlı sürüm ile. Cevaplar için teşekkürler.