Ubuntu server 13.10 panelsiz web server yönetimi

Başlatan askala, 09 Nisan 2014 - 10:57:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

askala

merhaba arkadaşlar
Ubuntu 13.10 x64 server sürümünü sunucuma kurdum. ve bir çok panel denedim hepsinin ayrı ayrı kendine has yönetim şekli var. ve internette çok aramalar yapım ve dökümanlar okudum. bu host için panele gerek olmadan da yönetilebilirmiş. bunu nasıl yapabilirim. Çalıştığım şirkete kurdum bu sunucuyu ve benden başka yönetim ile kimse uğraşmıyor sadece ben ilgileniyorum bu işle. ve panellik bir durum yok diye düşünüyorum. eğer işlerimi kolaylaştıracaksa.

sunucu kurulum sırasında bunları yapmam gerekli diye düşünüyorum sırası ile yazıyorum yanlışım varsa bilgili arkadaşlardan düzeltmesini rica ediyorum.
SSH kurulumu
lamb server (Php-mysql-apache) kurulumu
dns server kurulumu
bunları sistemi kurarken işaretlemem gerekenler mi?

ve bunları kurdum farzediyorum.  phpmyadmin den mysql yönetimimi yapacağım. buraya kadar tamam. peki dns yapılandırmasını nasıl yapıcam. ftp hesabı nereden açıcam ve son olarakta abc.com diye bir domainim var mesela ben bunun ns lerini sunucuma yönlendirdim. ve bununla ilgili olarakta hosting hesabı nasıl açıcağım..

panel olmadan bunlar daha kolaysa zaten benden başka kullanan olmayacağı için beni tercihim olur. aksi takdirde webmin kuracağım mecburenn.

tefoski

- EHCP - Sunucu Kontrol Paneli ; Kolay kuruluyor - Mükemmel çalışıyor,
- Benim gibi amatör kullanıcılar için ideal denebilir,
- Bir kaç kere tüm verileri kaybedip yeniden kurmak zorunda kaldım,
- Çok karıştırdım herhalde,ubuntu güncellemeleri sorun çıkardı,
- Ben kullanıyorum,çok ama çok memnunum ..;https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14859.0
BirDost

siberoloji

Bu dediklerinin hepsini komutlarla yapacaksınız.
Linux komutları ve ayar dosyaları, sql komutları, vb.
Komutlara yakın değilseniz görsel arayüz kurmanız daha iyi olur.
Görsel arayüzün sunucu olarak kullanılan bilgisayara kurulu olması hızı yavaşlatır, performansı düşürür.
Sunucu bilgisayara başka bir bilgisayardan webmin ile bağlanmak daha mantıklı.

askala

BIND DNS webmin de nasıl yapılandırılıyor. ben bi tane domain satın aldım sunucuma ana domain olarak tanımlamak istiyorum. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

heartsmagic

Bind konusu başka bir başlıkta konuşulsun ki yeni başlık açmışsın zaten. Bu başlık karışır yoksa.
Eğer başlıkta sorduğun işleri nasıl yapacağını soruyorsan ne yazık ki önce okuyacak, araştıracak sonra yapmak için uğraş vereceksin. Takıldığın noktalarda da destek isteyeceksin elbette. Panelsiz de sunucu yönetilir, hatta çok da zor değildir ancak az biraz Linux tarafını biliyor olman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.