[Çözüldü] openSUSE-13.1 YAST modülleri çalışmıyor.

Başlatan burak öztürk, 07 Nisan 2014 - 22:05:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burak öztürk

Merhaba,
opnSUSE13.1 çalışan Gnome dvd'si üzerindeyken Yast ve modüllerini çalıştırabiliyordum. Ama kurulumdan sonra hiç bir modül çalışmadı. Herhangi birinie tıkladığımda öylece kalıyor ve işlemci kullanımı %100'e ulaşıyor.
Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Selamlar.
Sistem opneSUSE13.1 - GNOME 64bit
Çekirdek: Linux 3.11.x

heartsmagic

Şurada benzer sorun irdelenmiş ama çözememişler sanırım:
http://forums.opensuse.org/showthread.php/494934-y2base-uses-max-cpu-and-doesn-t-respond

Sistem güncel mi diye soracağım ama eminim öyledir :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burak öztürk

Evet ben de şu an o adreste yazılanları okuyordum  :)
Farklı depoları kullanılmaması gerekir diyor.
bir de şurada yazılanlar var ; http://forums.opensuse.org/showthread.php/494321-YaST-modules-not-working-on-GUI-modes
burda da .rvm klasöründen bahsetmiş ama anlayamadım tam.

heartsmagic

RVM (Ruby Version Manager) kurmuş oradaki arkadaş, kaldırınca düzeldi demiş.

burak öztürk

Evet öyle bir paket bulamadım. Muhtemelen bir önceki srümle alakalı idi.
Diğer taraftan; ruby ve yast ile ilgili bir çok paketi yeniden yükleyip yeniden başlattım
ama yine çalışmadı. Çalışan DVD üzerinde çalışıp kurulumdan sonra çalışmaması garip.

emre b.

Eğer aynı sorunla karşılaşmasaydım, şu anda OpenSuse'den devam ediyor olacaktım.

burak öztürk

Sistem dilini İngilizceye alınca sorunsuz çalışıyor. İngilizceden tekrar Türkçeye alınca donup kalıyor. Bu sorun dil ayarlarıyla alakalı olsa gerek.
@emre b. hak veriyorum. Bu sistemde Yast çalışmazsa olmuyor, her şey orada
çünkü sistem Yast üzerinde yoğunlaşmış ve o şekilde inşa edilmiş.

emre b.

@burak öztürk Eğer, dediğiniz gibi düzeliyorsa, openSUSE'ye hata bildiriminde bulunmak gerekir.

burak öztürk

@emre b. , ana foruma bir başlık açtım. Ancak şuana kadar ilgilenen olmadı. Bakalım ileri günlerde ne olur.
Diğer taraftan hata kaydı nasıl açılır nereye bildirilir bilmiyorum. Çünkü daha önce hiç hata kaydı bildirimi yapmadım :-\
Eğer siz de bu konuda bana yardımcı olursanız ingilizce bir metin hazırlayıp yollayabiliriz.

heartsmagic

Benim bir sonraki önerim de İngilizce çalıştırmak olacaktı, esasında dün de geldi aklıma ama üşendim açıkçası. Sistem dilini tamamen İngilizce yapmaya gerek yok:

LC_ALL=C y2base

ya da artık o Yast'ı ne açıyorsa o şekilde denenebilir. OpenSUSE tarafına hata kaydı sanırım şuradan açılabilir:
https://bugzilla.novell.com/index.cgi

Tabi bunun için hesap açmak gerekiyor, birazcık da İngilice. Hatayı Yast'a karşı açacaksın, durum da izah edeceksin. İşte ne bileyim Türkçe olarak açtığımızda modüller çalışmıyor, işlemci falan tavan yapıyor ancak İngilizce olarak açıldığında sorun olmuyor" gibi. Tabi bununla yetinmeyecektir geliştiriciler, senden teknik geri bildirimler isteyeceklerdir. Bir şekilde yönlendirirler seni diye düşünüyorum.

burak öztürk

@heartsmagic
Alıntı YapLC_ALL=C
' nın
tam olarak işlevi nedir?
Bir de bu yazılımı çalıştıran komutu bulup çıkardım şöyle;
/usr/bin/xdg-su -c /sbin/yast2
Şimdi yukarıdaki başlatıcı komuta göre bu LC_ALL=C nasıl ve nereye yerleştirmeliyim, bilemedim.

heartsmagic

LC_ALL tüm çevresel değişkenleri (dil de buna dahil) ezen bir değişken. Onu C yapıyoruz, yani ANSI-C (daha doğrusu sanırım) ki bu da dili varsayılan dil yapıyor yani İngilizce. Bu sayede yerel olarak kullanılan dil es geçiliyor. Sorun Türkçe'de mi yoksa değil mi diye hemencecik denenebilecek bir yol bu.

Şu şekilde bir şansını dene:

LC_ALL=C /usr/bin/xdg-su -c /sbin/yast2

Eğer işler yolunda giderse Yast'ın İngilizce olarak açılması lazım.

burak öztürk

@heartsmagic süpersin, vallahi helal olsun sana. İyi ki varsın abi ya. Çok teşekkür ederim.
Bilmiyorum ben mi çok büyüttüm ama iki gündür uğraşıyordum.
Evet ingilizce olarak açıldı ve çalışıyor normal olarak
verdiğin komut grafiksel olmayan yani uç birim üzerinde çalıştırınca grafik arayüzü için burada küçücük bir düzenleme yaptım;
LC_ALL=C xdg-su -u root -c /sbin/yast2
Son bir soru;
Şimdi aklıma geldi yast dil paketlerini kurarken root kullanıcısının dilinin ne olmasını istediğimi sormuştu, hangisini seçtim hatırlamıyorum
şimdi bu durum root kullanıcısının ve normal kullanıcının kullandığı dil farkından olabilir mi?

emre b.

Bu yeni komutla sorunsuz kullanabilmek, bir hatanın(bug) olmadığı anlamına gelmiyor bence. Siz yine de bir hata kaydı açın derim.

burak öztürk

Ana forumda da bunun bir hata olduğunu söylemişler ve ben de hata kaydını açtım.

heartsmagic

Mesele dil farkından kaynaklanmıyordur, Türkçe sorunudur. Daha doğrusu Türkçe sorunlu dillerden biri olabilir. Ara ara bazı uygulamalarda, özellikle de Ptyhon kaynaklı olanlarda, bu sorunu yaşıyoruz. Zamanla alışıyor insan, çok büyütülecek bir şey değil :) Kaldı ki esasında çözümü sen bulmuştun.

Hata kaydını açarak da iyi yapmışsın bence.

emre b.

Yakında helvasını yiyeceğimiz Ubuntu One'da da benzer bir durum yaşanmıştı. :)
Ben de bir hesap açayım da +1'leyim. Az da olsa, çorbada tuzumuz bulunsun.

@Burak Öztürk Hocam aynı konuyla ilgili daha önce bir hata bildirimi  Munip Oniz tarafından yapılmış zaten. https://bugzilla.novell.com/show_bug.cgi?id=852242 log kayıtları falan da vermiş. Muhtemelen onlar birleştirecektir; o yüzden yorumlarınız olursa, oradan devam edin derim ben.
Ben de destek olmak isterdim kendi log kayıtlarımla, ama sınav dönemim nedeniyle uğraşamak istemiyorum. kolay gelsin. :)

plazma

Bu Opensuse yi Türkçe olarak kullanan herkeste mi çıkıyor yoksa biraz şansa mı?

meda

İngilizce kurulum yaptım.Ben böyle bir sorunla karşılaşmadım.Ama modül ayarlama işi söz konusu GNU/Linux tuhaf geldi.Mesela internet bağlantısı için modülleri aktif etmem gerekti.Neyse 13.1 güzel oturmuş bir sistem yapmışlar.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

burak öztürk

Alıntı yapılan: plazma - 10 Nisan 2014 - 19:05:25
Bu Opensuse yi Türkçe olarak kullanan herkeste mi çıkıyor yoksa biraz şansa mı?
Sıkıntı Türkçe dilinde gibi görünüyor. İngilizceye tekrar aldığınızda modüller çalışıyor ama Türkçede çalışmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Nisan 2014 - 20:43:48

Alıntı yapılan: shadow. - 10 Nisan 2014 - 19:23:46
İngilizce kurulum yaptım.Ben böyle bir sorunla karşılaşmadım.Ama modül ayarlama işi söz konusu GNU/Linux tuhaf geldi.Mesela internet bağlantısı için modülleri aktif etmem gerekti.Neyse 13.1 güzel oturmuş bir sistem yapmışlar.
@shadow. evet haklısın kurulumdan sonra söylediğin gibi bazı ayarlar yapmak zorundasın. O yönüyle Ubuntu daha otomatik. Yeni başlayan biri için bu durum kafa karıştırıcı olabilir.
Diğer taraftan her paket ana depoda mevcut değil. Örneğin biz Ubuntu da kodek ve medya oynatıcılarını kurmak için depo eklemiyoruz. Ubuntu kurulum esnasında bunu hallediyor.
Ama Suse de kodekler vs için depo eklemek gerekiyor. Yoksa Vlc player'ı bile kuramıyorsunuz. Bunun haricinde ekran kartı sürücüleri içinde bazı depoları eklemeli ya da çalışır hale getirmelisiniz.

Paket yönetim aracı, yani "zypper" çok hoş. Yalın, basit ve tıpkı "Apt" gibi çok işleve sahip. Hız olarak Ubuntuya yakın sayılır.
Bunun dışında yeni başlayan bir kullanıcı için tavsiye edemesem de RPM tarafında güzel bir sistem. Ama öznelliği bir kenara bırakıp
tarafsız olarak değerlendirecek olursam Ubuntu derim son olarak. Selamlar.

heartsmagic

Şu durumda konu bir şekilde de olsa çözüme ulaştığı ve etiketlendiği için kapatalım :)