Ubuntu'da Counter Strike 1.6 oynamak istiyorum/ Mümkün müdür?

Başlatan wcwmcl, 25 Mart 2014 - 19:33:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wcwmcl

Ubuntu 12.04 kullanıyorum, bi önceki kurduğum sistemde aynısıydı birkaç sorun yaşadım ve format atmak zorunda kalmıştım, format atmadan önce tam ekran olmasa da wine ile Counter Strike 1.6 kurup oynamıştım. Format attıktan sonra tekrar yükleyip oynamak istedim. Wine ı kurdum daha sonra da Counter Strike ı kurdum, Masaüstüne de simgesi geldi falan ama çift tıkladığım zaman açılır gibi oluyo ekran 600x800 e düşüyo masaüstü ayarlarım kayboluyo bütün simgeler büyüyo falan yani, daha sonra da
error initializing gl driver, check that the file 'opengl32.dll' exists
hatası alıyorum ve oyun açılmadan kapanıyor. opengl ile ilgili bi hata olduğuna bende eminim ama detayları nelerdir çözüm yolu nedir bilmiyorum eğer yardımcı olursanız sevinirim, oynadığım tek oyun bu :D
-bumblebee kurulu
-ekran kartım yeterli bu oyun için
-Counter Strike 1.6 simgesine masaüstündeyken sağ tıladığımda wine ile birlikte aç veya benzeri bi komut yok
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır.
En iyi silah bilgidir.

Deadpool

Oyunu steam üzerinden linux destekli olarak elde edebilirsiniz diye biliyorum wine ile uğraşmanıza gerek kalmaz böylece.

agg1401

Wine ile açmıştım önceden ve iyi çalışıyordu. Arkadaşın dediği taktikde iyidir.

plazma

opengl hatası bu winetrikcs yükelyin oradanda opengl kütüphaneleri kurun öyle deneyin birde olmadı ekran kartı sürücünüzde sorun yoktur diye düşüyorum onuda listeleyin isterseniz bir :http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

wcwmcl

@deadpool hocam hayatım boyunca hiç bi oyuna para vermedim buna da vermem :D 29 dolar yazıyo orda :D

@plazma hocam winetricksle alakalı dediğini pek anlamadım ama kuruyum bakıyım bakalm nasıl bişeymiş belki bakınca anlarım:D çıktılar ise;
lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 630M] (rev ff)

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 630M] (rev ff)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5289 (rev 01)
04:00.2 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0a)

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

mesa-utils ve jockey gommon yüklü değil bilgisayarımda onlarıda yükle o çıktılarıda görmem lazım diyosan yükler bakarım :D
Teşekkür ederim ilginiz için :D
En iyi silah bilgidir.

Luna

Orijinal oyuna para vermiyor oluşunuzda komik olan bir şey yok, aksine çok irite edici tavrınız.

(Orijinale param yetmiyor zırvası gelecek)
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

FireSwords

Forumda kredi kartı veya banka hesabı olmayanlar olabilir nasıl alacaklar? Hemen sinirlenmeye gerek yok. Ben de korsanı etik bir davranış olarak görmüyorum ama bazı durumlarda örneğin ailenin gönderdiği 100-200 lira ile zor geçinen üniversite öğrencisi bir oyuna neden 60 TL versin ki?

janparey

Alıntı yapılan: Ustadharak - 21 Nisan 2014 - 21:01:43
Forumda kredi kartı veya banka hesabı olmayanlar olabilir nasıl alacaklar? Hemen sinirlenmeye gerek yok. Ben de korsanı etik bir davranış olarak görmüyorum ama bazı durumlarda örneğin ailenin gönderdiği 100-200 lira ile zor geçinen üniversite öğrencisi bir oyuna neden 60 TL versin ki?
Steamde yaz indirimlerinde bütün counter-strike serisi 7.5$ gibi komik bir rakama alınıyor.Yada humble bundle üzerinden minimum 1$ ile birçok steam oyunu alınıyor. ben birçok kaliteli THQ oyununu toplamda 5-6$'a almıştım.O üniversite öğrencisi böyle uygun olanakları araştırmış olması lazım. Malumunuz bütçe sıkıntısı yaşayan birinden ilk yapması beklenen şey daha uygun yollara bakmaktır, çalmak değil. Ve söylemeyi unuttum. Bu memlekette enpara gibi süper bir hizmet varken (bütün steam harcamalarının ay sonunda %50sini iade ediyor) hala banka kartı, kredi kartı bahanesine sarılmak sadece olayı dramatize etmektir,sebeblenmektir söylemiş olayım.

FireSwords

Alıntı yapılan: can_66 - 21 Nisan 2014 - 23:04:26
Steamde yaz indirimlerinde bütün counter-strike serisi 7.5$ gibi komik bir rakama alınıyor.Yada humble bundle üzerinden minimum 1$ ile birçok steam oyunu alınıyor. ben birçok kaliteli THQ oyununu toplamda 5-6$'a almıştım.O üniversite öğrencisi böyle uygun olanakları araştırmış olması lazım. Malumunuz bütçe sıkıntısı yaşayan birinden ilk yapması beklenen şey daha uygun yollara bakmaktır, çalmak değil. Ve söylemeyi unuttum. Bu memlekette enpara gibi süper bir hizmet varken (bütün steam harcamalarının ay sonunda %50sini iade ediyor) hala banka kartı, kredi kartı bahanesine sarılmak sadece olayı dramatize etmektir,sebeblenmektir söylemiş olayım.
Şahsen ben 3-4 tarihi eser dışında korsan oyun kullanmadım. Orada kastım direk hırsız damgası yapıştırılmasını istemememdi 30 dolar yüksek bir para ama deneme amaçlı korsan kullanıyorsa yasalara göre suç değil(24 saat süreyle). Ama hiçbir oyuna para vermedim ibaresini gülerek söylediği dikkatimi çekti şimdi.

janparey

Alıntı yapılan: Ustadharak - 22 Nisan 2014 - 00:03:03
Alıntı yapılan: can_66 - 21 Nisan 2014 - 23:04:26
Şahsen ben 3-4 tarihi eser dışında korsan oyun kullanmadım. Orada kastım direk hırsız damgası yapıştırılmasını istemememdi 30 dolar yüksek bir para ama deneme amaçlı korsan kullanıyorsa yasalara göre suç değil(24 saat süreyle). Ama hiçbir oyuna para vermedim ibaresini gülerek söylediği dikkatimi çekti şimdi.
Hocam dijital eserlerde kullanıcının kafasında ürün hakkında en azından bir fikir, bir önizleme oluşturmak için fragmanlar,demolar vardır. Denersiniz , beğenirseniz alırsınız. Çoğu oyun 24 saat süre içerisinde bitebilirken bu şekilde bir yöntem yaratmayı doğru bulmuyorum. Her ne kadar itiraf etmeyi sevmesem de ben de geçmişte çok korsan kullandım. Özellikle windows oyunlarının elde edilebilme kolaylığı beni cezbetmişti fakat düşünce sistemim yavaş yavaş değişti. Hem düzeni bozup hemde bozuk düzenden şikayet ediyoruz ne garip değil mi?

plazma

Bende (yabancı kelime olacak ama) crack, warez vs sevmiyorum olayın membağı varken doğru değil, cep olayı bütçe olayı var doğrudur arkadaşında dediği gibi tanıtım yazıları, makaleler, videolar ve demolar var bunlar legal yoldan erişebilir içerik, 24 saatlik kullan at sistemi diye bir sistemde yoktur onu belirteyim heleki kur karşısında bizim paramız değer kaybetmiştir onlara göre çerez olabilecek paralar örnek pahalı bir oyun seçelim diablo 40 avro iken bizde 120 +/- 5 olsun gibi paralara denk geliyor oyun pazarında bölgeselden çok parite yüzünden ülkesel çıkması lazım mesela örnekteki oyun 20 tl gibi bir rakam olsa ülkemizde ve sadece bize özel olsa herkes alır, malesef durum böyle değil. Ama indie ler bundlelar hafta sonu indirimleri olsun kuponlar begen paylaş ürün anahtarı al gibi bir çok seçenekte mevcut durumda hatta ve hatta hediye çekleri dağıtılmakta steam en son yüklü bir çek vermişti. Kaldı ki linuxte zaten çok "olayın dibi - bak adamlar yapmışlar" tarzında denebilecek çok fazla oyun havuzu şimdilik yok ama merak etmeyin çok hızlı gelişiyor son 20 yılda olan değişiklikler belki son 2 yılda daha hızlı ilerleyecektir benim görüşüm bu yönde umutluyum birçok oyun motoru ve oyun firması desteklerin açıklamaktadır. O yüzdendir ki kişinin kendi kararıdır çok üstünden polemik yapma taraftarı değilim benim gibi düşünen arkadaşlar almaz, düşünmeyen alır korsanı...