Linux yer dağılımı

Başlatan eronis, 04 Mart 2014 - 20:30:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Arkadaşlar merak ettiğim bir husus var. Mesela ben şu anda Mint kullanıyorum. Biliyorsunuz ki iki işletim sistemi birden kurunca birine misal 100GB diğerine 150GB gibi bir rakam giriyoruz.  Toplam HD boyutu 250GB. Ancak bu bölümlendirme olmadan aynı alanı kaplamaları mümkünmü ? (Mint ile misal Pardus 250 GB ı birlikte kullanacaklar. İkisininde toplam boyutu 250 GB olacak. Ancak mesela pardusa 1GB ver yükledim bu veri Mint te da gözükecek...). Böyle bir şey yapılabilirmi ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

qhareb

@eronis
Tam dediğin şeyin imkanı olduğunu sanmıyorum çünkü iki ayrı işletim sisteminden bahsediyoruz; ama ben de iki sistem kullanıyorum ve her iki sisteme de o kadar çok yer ayırmak yerine her iki sistemde de kullanacağım verileri (müzik, video, belgeler gibi) ayrı bir bölümde tutup bu bölümü kurulum sırasında sistemlere bağlıyorum. Daha sonrasında da ev dizinindeki gerekli yerlere kısa yol atıyorum... Böylece yeni bir sistem kuracağım zaman verilerimi nasıl yedekleyeceğim diye düşünmüyorum her seferinde.
Örneğin 250 GB için şöyle ayarlardım:
Hard diskimi dörde bölüp 1. ve 3. bölümlere 15-20 gb ayırıp bu bölümlere her iki sistemi kurardım.
2. bölüme yeteri kadar bir takas alanı ayırırdım. Geri kalanı da 4. bölüme bırakırdım.
Bu 4. bölümü de bir depo alanı gibi kullanıp bütün verilerimi buraya atardım. Yukarıda da dedğim gibi kurulum sırasında bu bölümü format atmadan bağlardım.
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

heartsmagic

Öncelikle, @qhareb'in söylediği gibi bir dağıtıma o kadar boyut ayırmak ne şart ne de gerekli. Kuracağın büyük büyük oyunlar, büyük büyük uygulamalar yoksa gerek yok buna.
Sorduğun sorunun cevabı için hem evet hem hayır denebilir. Hayır denmesinin sebebi sistemi ortak tek bir yerde koşturmamandan dolayıdır. Farklı dağıtımlar bu bahsettiklerin haliyle hepsi kendi kök bölümünü ister, yani /.

Ancak, ev bölümü dediğimiz /home bölümünü (kullanıcıları barındıran) ayırabilirsin sistemlerden. Tek bir ev bölümü olur, iki sistem birden kullanır. Fakat, bunun da sorun çıkartacağı noktalar olabilir, kendi adıma önermem. @qhareb'in yaptığı şekilde bir bölümleme tavsiye ederim ben de.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.