OpenSuse 11 geliyor...

Başlatan hasansahin, 09 Haziran 2008 - 13:15:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

izzetguntalaz

Alıntı YapDistrowatch'ın ilk 5'i Google a göre şöyle;

http://www.google.com/trends?q=ubuntu%2C+opensuse%2C+fedora%2C+pclinuxos%2C+mint%2C+debian&ctab=0&geo=all&date=all&sort=0

Üstteki grafikten PCLinuxOS'un yerlerde süründüğü görülebilir, oysaki yaklaşık 1 sene boyunca Distrowatch sitesinde 1. sırada kalmıştı. İlginç.

Distrowatch sitesinde 8. sırada yer alan Debian ise Google'a göre Fedora'yla aynı seviyede;

http://google.com/trends?q=fedora%2C+debian
http://www.google.com/trends?q=ubuntu%2C+opensuse%2C+fedora%2C+debian%2C+mint&ctab=0&geo=all&date=all&sort=0

Yani aslında popülerliği en çok olan 2. dağıtım Debian.

Dahada ilginci Distowatch sitesinde 17. sırada olan Gentoo popülerlik bakımından Opensuse ve Mandriva'dan daha ötede:

http://www.google.com/trends?q=opensuse%2C+gentoo%2C+mandriva&ctab=0&geo=all&date=all&sort=0
http://www.google.com/trends?q=ubuntu%2C+opensuse%2C+fedora%2C+debian%2C+gentoo&ctab=0&geo=all&date=all&sort=0

Kısacası birçok dağıtımı Google Trends ile karşılaştırdım ve en gerçekçi sonuç olduğuna inandığım dağıtımların popülerlik sırası şöyle;
(Popülerlik ile kullanımı arasında sıkı bir ilişki olduğunuda unutmamak lazım)

1. Ubuntu
2. Debian
3. Fedora
4. Suse
5. Gentoo
6. Kubuntu (Çok kısa süre sonra Gentoo'yu geçebilir, istatistikler bunu gösteriyor)
7. Mandriva
8. Centos
9. OpenSuse
10. Red Hat

İsterseniz sıraya göre bunları ikişerli gruplar halinde Google Trends ile karşılaştırıp ispatını görebilirsiniz.

Yani kısacası Distrowatch bence güvenilir değil. PCLinuxOS'un Distrowatch'ta nasıl 1. sıraya çıktığı ve şuan nasıl 4. sırada durduğu ise meçhul.

arsivciturk

arkadaşlar merhaba ismim uğur yeni üye oldum bu site çok hoşuma gitti bir kaç konuyu okudum çok sıcak bir site bundan sonra sürekli girdiğim sitelerden olacak sanırım :) windows kullanıyorum yıllardır ama ne zamandır unix tabanlı bir sisteme geçmek istiyordum pardus kullanıcısıyım aynı zaman da bir kaç sorum olacak

bu suse dvd sinde Türkçe mevcut mu
eğer değilse nasıl indirip kurabilirim komutlar hakkında hiçbir fikrim yok

birde linuxsa hangi dağıtım ile başlamamı önerirsiniz sanırım en çok ubuntu ve suse kullanılıyor ?

yani beni windowsa bağlayan yazılm yok gibi

birde harici bir diskim var buna linuxta yazabilmem için formatının ne olması lazım ve formatı değiştirdiğimde de windows bilgisayarlarda kullanabilirmiyim hdd mi ?

ufuk_k

Hoşgeldin, forumu iyice bir araştırıp incelemeni öneririm. İstatistiklere takılmazsan senin için daha iyi olur. Linux dağıtımı seçmek, ihtiyaca ve keyfe göre değişir. Ubuntu gerçekten yeni kullanıcılara kolaylıklar sunan yaygın bir dağıtım. Suse de büyük bir firmanın köklü bir dağıtımı. Dağıtım konusunda kimse "budur" diyemez, çeşitlilik ve özgürlük olayın bu noktasında anlaşılabiliyor. Yeni kullanıcı için uygun olan, kolayına gelecek bir dağıtım kurup alışmak ve araştırarak kullanımını öğrenmektir. Forum Ubuntu ve genel linux kullanımı için faydalı bilgilerle dolu. Ancak kurmadan, kurduktan sonra da bilmediklerin için forumu araştırmadan pek fazla cevap bekleme, çünkü göreceksin ki soracağın bir çok soru daha önce sorulmuş ve cevaplanmış. Yine de çözülmemiş ya da cevaplanmamış bir soru olursa uygun başlık altında yeni bir konu açarak sorabilirsin.

arsivciturk

hoşbulduk teşekkür ederim araştıracağım

ufuk_k

Anasayfada arama butonu var. Forum başlıkları düzenli. Harici diskler ile ilgili de epey bir konu var ve linux altında formatı değiştirmeden bağlanıp yazılabilir, ister NTFS olarak istersen de formatı değiştirip ext3 olarak kullanabilirsin (tabi ext3 yapmak diskteki verileri siler).

arsivciturk

tamam teşekkür ederim bugün suseyi indirmeye başlayacağım sanırım birde 700 mb lık dil dosyası var ilk bir kurulumu halledeyim ondansonra da ununtu kuracağım hangisi kolayıma gelirse onu kullanacağım ama film seyretmek müzik dinlemek fotoğraf işlemek ve blogumu güncellemek başka çok işim olmuyor zaten birde en önemlisi internete girmek tabiki bilgiler için teşekkür ederim son bir soru  ext3 olarak formatlarsam windowstada dosya yazabilirmiyim diskime ?

arsivciturk

elimde ubuntu varmış pcnetin verdiği son sürüm ubuntustudio-8.04-alternate-i386 hemen kurup deniyeyim ubuntuyu :) merka içerisindeyim live sürmünü daha önce kullanmıştım

izzetguntalaz

Evet arkadaşlar suse 11 gnome kurulumunu yaptım ve biraz anlatayım.

Şimdi yaşadığım ilk şey kurulumda kök dizin alanı seçilen ekranda başımageldi.
Suse daha ben bişey yapmadan ubuntu kurulu yeri "kök" mint kurulu yeri" /home" olarak belirleyivermiş.
Sabah ta hafif uykuluyum. Kendime geldim bir anda.  Ubuntu gidiyordu vallahi.
Sonra bu alanlara gidip "/" ve "/home" u kaldırdım. Dikkatsizliği baya ağır ödüyecektim yani.
Zaten boşta bekleyen partisiona gösterdim yerini. Sorunsuz kuruldu.
Ama genel olarak ubuntu dan karmaşık bir kurulumu olduğunu söylüyeyim.

Ati hd2400pro yu 3d desteği ile açtı.
Yüklediği grub u hiç beğenmedim.
Hemen ubuntu nun sağde grubu ile değiştirdim.
Zaten şimdi listenin sonunda ne zaman yolum düşer bilmiyorum.

Genelde yavaş geldi özellikle de OpenOffece.
Bir yast var e birde kontrol panel eklemişler. Ben bişey anlamadım. Çok karışık.
İşin garibi bu karışıklık insana yapacağını da unutturuyor.
Program menüsünde baştan hiç bişey yok sandım.
Sonrdan buldum geri kalanını. Çok kullanışsız yahu.

Genel olarak Ubuntu nun "Sade tut" mantığına alıştığım için beğenmedim. Zaten çok belli oluyor dimi. :)

Toparlarsak işin başında olan ubuntu üzerine kurulma muhabbeti beni korkuttu.
Dikkatsiz kullanıcılar "haşırt" diye diğer dağıtımlarından olabilirler!
Ekran ses vesaire şeyleri oto tanıması iyi ama genelde kurulum ve program menüsü çok karışık!

Bilmiyorrum her kez bir denesin bakalım onlar ne düşünecek. :D

Ekleme: Opensuse nin hala Firefox 3Beta5 ile geldiğini hatırlatayım.

hasansahin

Kısa metrajlı bir deneme de ben yaptım. Gördüğüm en iyi KDE 4.x entegrasyonu diyebilirim. KDE4 ortamında henüz hiçbir sorunla karşılaşmadım.
Gnome 2.22 kullanılmış ve her zamanki gibi suse-sled menü var. İsteyenler KDE 3.5.9 kullanmaya devam edebiliyor. Bunun dışında XFCE4 yine kullanılmış. Kurulum aşaması 10.3'ten çok farklı değil. Varsayılan olarak compiz-fusion geliyor.
İzzet'e katılıyorum, diğer kurulumları tanımıyor ve o bölümleri "/" ve "/home" tayin etmek istiyor. Buna dikkat etmek lazım.
DVD o kadar dolu ki; kurulum sonrasında herhangi bir programa ihtiyaç duymadım :) İnsanları OpenSUSE hakkındaki hantal tanımlaması devam ediyor çünkü başlangıçta birçok servisi ve beagle gibi X uygulamalarını çalıştırıyor. Bu servisleri ihtiyaca göre ayarladığınız zaman ubuntudan yavaş olmadığını göreceksiniz.

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

munirekinci

1 gündür kullanmaktayım;

ilk izlenimlerim;

Yast oldukça yetenekli, kurulum ile ilgili birçok şeyi ayrıntılı biçimde düzenleyebiliyorsunuz. Bu istediğiniz kıvamda bir işletim sistemi kurmanız konusunda faydalı oluyor.

Grub ve splash temaları hoş gözüküyor. Görünüm açısından oldukça güzel.

Yine sistem yönetim aracı olarak Yast harika. İşletim sistemi ile ilgili birçok ayarı grafik arayüzü ile yapmanıza olanak sağlıyor.

Ubuntu kullandığım vakitlerde bilgisayarı her açtığımda kablosuz ağa bağlanması için ayar yapıyordum, ancak Yast2 ile bunu kolayca ayarladım ve kendisi bilgisayar boot edildiği sırada otomatikman kablosuza bağlanıyor.

Çözünürlük konusunda ufak bir problem yaşadım; xorg ayar dosyasında 1280x1024 olmasına rağmen o çözünürlüğü bir türlü kullanamadım, meğerki ekran kartı sürücüsü yüklenince oluyormuş, ekran kartı sürücüsünü yüklemek için yine yast2 ile depo ayarlarından nvidia deposunu aktif ettim ve sistemi güncelle dediğimde gerekli ayarları kendisi yaptı. X'i yeniden açtığımda 1280x1024 kullanabildim.

Gnome-panel'in bana olan büyük kini devam ediyor, daha önce Ubuntu ve Linux Mint üzerinde sapıtan gnome-panel bu sefer yok oldu. Şuan xfce4-panel'i kullanıyorum.

Açılışta GDM yöneticisi gelmiyor doğrudan Gnome ile açılıyor. Ancak ctrl+alt+backspace ile diğer masaüstü ortamlarına geçiş yapabildim.

Bunun dışında yast2 gerçekten hoşuma gitti.

Ayrıca DVD ile birçok alanda birçok yazılım birlikte geliyor, multimedya, programlama, sunucu, ofis kullanımı için istediğiniz paketleri kurabiliyorsunuz.

Ancak paket sistemini hâla tam olarak çözemedim, uğraşıyorum.

munirekinci

KDE4 oturumu altında ses ara sıra gitmekte, yast2 ile ses çıkışını resetlediğim zaman geri geliyor. Ancak Gnome üzerinde bu sorun yok. Bunuda ekliyeyim, ilginç bir durum.

DeFacto

yast nedir :? Anlayamadım da alsa gibi bişi mi yoksa pisi gibi mi ?

munirekinci

Yast (2 sürümünden bahsettim hep) hem kurulum hemde sistem yapılandırma aracı. Windows'taki denetim masası gibi yast ile herşeyi ayarlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde kurulum konusundada oldukça yetenekli.

DeFacto

Peki Ubuntu'da bir karşılığı var mı ?

munirekinci

Ubuntu üzerindede sistemi yapılandırmak için bir sürü araç mevcut ancak Yast gibi olan görmedim.

hasansahin

Sanıyorum YasT2 gibi bir yapılandırma aracı Mandriva haricinde diğer dağıtımlarda yok.
Mandriva'da yapılandırma araçları çok iyiymiş ama ben şahsen kullanmadım. Enixma'daki bir makalede okumuştum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

ufuk_k

Mandriva ben de kullanmadım ama, PcLos araçları ile benzer ise öyledir. Çünkü PcLOS'un "drakconf" araçları kadar kolayca konfigurasyon yapılan bir dağıtım görmedim. Ekran kartından sambay ayarlarına, NFS paylaşımına kadar herşeyi sorunsuz yapmıştım. Tıklama ile sadece. Şu an PcLOS ne durumdadır çok bilmiyorum ama o zaman için öyleydi.

atomkarinca

Pclos daki Drakconf tamamen mandrivadan alınma. Ama paket yöneticisi alınmamış. Ben mandrivanın paket yöneticisini hep beğenmişimdir. Asıl söylemek istediğim yast ; aslında ubuntunun sahip olması gereken şey yast. Ubuntu şu an belirli bir ivmeyle gidiyor  ama bu yükselişi  yetenekleriyle orantılı değil. Yast bir ara debiana entegre edilecekti ama sonra ne oldu bilemiyorum. Ozaman aklımdan geçen eğer bu olursa debianı kimse tutamaz olmuştu.

mbt28

O kadar zaman slackware kullandım bunun kadar zorlanmadım. Bu nedir ya? Bir dağıtım nasıl bu kadar zorlar. Yast bir rezillik çok çok karmaşık. En azından isteyen öyle karmaşık olsun, tema filan. Sırf paket yönetimi için bilmem kaç tane seçenek var. Depoları bomboş. Ekran kartı sürücüsü için bile depo ekleniyor!

Yok suse çok güzel görünyor ama bir debian, ubuntu veya bir pardus asla olamaz.

eren

Alıntı yapılan: mbt28 - 18 Ekim 2008 - 01:42:08
O kadar zaman slackware kullandım bunun kadar zorlanmadım. Bu nedir ya? Bir dağıtım nasıl bu kadar zorlar. Yast bir rezillik çok çok karmaşık. En azından isteyen öyle karmaşık olsun, tema filan. Sırf paket yönetimi için bilmem kaç tane seçenek var. Depoları bomboş. Ekran kartı sürücüsü için bile depo ekleniyor!

Yok suse çok güzel görünyor ama bir debian, ubuntu veya bir pardus asla olamaz.

Aynen katılıyorum. Bunu bende söyleyecektim ama taraf tutmuş gibi olmamak için söylemedim. En son sürümü kurmam ile kaldırmam arasında 4 saat var. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Xenophobia

11.1 ile bir çok konuda tatminkar olacaktır, ben hala bir yandan SuSE kullanıyorum.

Donanım desteği konusunda da hiç sıkıntı yaşamadım. KDE ile çalışmak istediğimde beni yeterince tatmin ediyor.

11.1 sürümünü heyecanla bekliyorum, daha kararlı bir KDE 4 ile karşılaşacağımıza eminim.

mbt28

Belkide benden kaynaklanıyor, linuxa ilk başladığım sıralar çoğunlukla debian ve slackware 2 lisini kullandım. Masaüstüm olarakta fluxbox ve icewm kullandım dolayısı ile basit, kararlı ve herşeye elle müdahele etmeye alıştım. Pardus kullandığım sıralar bile fluxbox masaüstü kullandım.

Suse de en az yukarıdakiler kadar zahmetli sadece hoş görünümlü bir grafik arayüzünde çekiyorsun bu zahmeti.

Foresight

OpenSuse 11 versiyonunu bende denedim kurmamla kaldırmam arasında 1-2 saat var :) :) Novell Micro&Soft yumuşatıcı firmasıyla anlaştıktan sonra böyle graip versiyonlar üretmeye başladı. Susenin şu haline üzülüyorum