Mageia 4 Çıktı

Başlatan tarakbumba, 10 Şubat 2014 - 15:46:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tarakbumba

2010 yılında Mandriva Linux'tan çatallanan Mageia' nın 4. sürümü 01 Şubat 2014 tarihinde duyuruldu.

3.12 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem KDE 4.11, GNOME 3.10, Xfce 4.10, Mate 1.6 ve Cinnamon 2.0 masaüstü ortamlarını ve GRUB2, RPM 4.11, systemd 208, Libreoffice 4.1.3.2 gibi paketleri içeren sistem; deneysel UEFI desteği de veriyor. Sistem, Mageia'nın kullanımı ve yapılandırmasına yardımcı olmak için yeni bir MageiaWelcome aracıyla geliyor. Bu sürüm ayrıca, tam Türkçe desteği ile berebar ilk kez kurulum aracı yardım belgelerinin de dilimize kazandırıldığı sürüm niteliğini taşıyor. Yine bu sürümde, bir önceki sürümde olduğu gibi Zemberek de depolardan kurularak sistem genelinde kullanılabiliyor.

Dünyanın her tarafından katılan 100′den fazla insan tarafından yapılan Mageia 4 içerisindeki güzellikleri ve ayrıntıları görmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Mageia 4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

İndirme sayfası
    İndirme sayfası
    Yansılar

KAYNAK: Bir kısım kişisel düzenleme ile birlikte getgnu.org

kuzgun_

bu mageia 4 linux'un farklı bir dağıtımı yoksa bir arayüz mü?
BSD >> Bilmediğin Sulara Dalmıcan!!

heartsmagic

@kuzgun_, elbette koskoca bir dağıtım kendisi. Zaten "Linux'un arayüzü" ifadesi de havada kalan bir ifadedir :) Neyin arayüzü olabilir ki? Linux çekirdeğin kendisi zaten, arayüz giydirme diye bir şey yok yani normalde. Kaldı ki yazıdaki kaynaklara bakman durumunda zaten istediğin bilgiyi elde edebilirdin:
http://getgnu.org/gnulinux/mageia.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuzgun_

hıımm anladım. Mandriva işletim sisteminden doğmuş sanırım.. paylaşımını yapmış olduğunuz kitapları okuyordum ordan hatırladım Mandriva'yı.. anladım hocam tekrar teşekkürler. :) üsteki yorum için: cahilliğime verin daha önce windows harici işletim sistemi tanımadığım için  :-\
BSD >> Bilmediğin Sulara Dalmıcan!!

tarakbumba

Alıntı yapılan: kuzgun_ - 11 Şubat 2014 - 15:08:18
hıımm anladım. Mandriva işletim sisteminden doğmuş sanırım.. paylaşımını yapmış olduğunuz kitapları okuyordum ordan hatırladım Mandriva'yı.. anladım hocam tekrar teşekkürler. :) üsteki yorum için: cahilliğime verin daha önce windows harici işletim sistemi tanımadığım için  :-\

Önemli değil. Burada olduğunuza göre artık Özgür Yazılım dünyasının güzelliklerini tanımaya ve keşfetmeye başlayabilirsiniz. Denerseniz, umuyorum ki Mageia' dan memnun kalacaksınız.

heartsmagic

@kuzgun_, estağfurullah cahillik değil @tarakbumba'nın dediği gibi yeni bir dünyaya yelken açma diyelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.