[Çözüldü] Ubuntu siyah ekran sorunu

Başlatan LugiHaue, 11 Şubat 2014 - 20:43:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LugiHaue

Merhabalar,

Çoğu kişinin karşılaştığı siyah ekran hatası az önce benimde başıma geldi. Misafir oturumunu kapatma işleminden sonra pc yi yeniden başlatınca bir daha oturum açma ekranına gelemedim. Ubuntu yu yükleme ekranından seçiyorum. Yükleniyor tarzında baloncuklar doluyor ondan sonra siyah bir ekranda sürekli duruyor kalıyor.
''Bu genç Ricky mavi mi yoksa siyah kalem mi istediğinizi hatırlamaz ; Ancak yakındaki restaurantın baş garsonunu ezerken Tanrı gibiydi..

guopx

Misafir oturumunu kapatma işlemini nasıl yaptınız?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

LugiHaue

Alıntı yapılan: guopx - 11 Şubat 2014 - 21:16:52
Misafir oturumunu kapatma işlemini nasıl yaptınız?

Misafir oturumunu kapatmak için uçbirimden;

sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf

Açılan lightdm.conf dosyasının en altına
allow-guest=false

ibaresini ekleyip dosyayı kaydedin.

Şeklinde bir anlatım vardı bi sitede bende aynılarını uyguladım.
''Bu genç Ricky mavi mi yoksa siyah kalem mi istediğinizi hatırlamaz ; Ancak yakındaki restaurantın baş garsonunu ezerken Tanrı gibiydi..

guopx

O siyah ekranda ctrl+alt+f1 yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girip konsola ulaşabiliyorsanız
sudo nano etc/lightdm/lightdm.conf ile dosyayı açıp eski haline getirin. Eğer yapabilirseniz içeriğini buraya geçin.
Eğer konsola ulaşamıyorsanız kurtarma kipi ya da canlı usb ile o dosyaya ulaşabilir ve düzenleyebilirsiniz.

LugiHaue

Alıntı yapılan: guopx - 11 Şubat 2014 - 21:34:12
O siyah ekranda ctrl+alt+f1 yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girip konsola ulaşabiliyorsanız
sudo nano etc/lightdm/lightdm.conf ile dosyayı açıp eski haline getirin. Eğer yapabilirseniz içeriğini buraya geçin.
Eğer konsola ulaşamıyorsanız kurtarma kipi ya da canlı usb ile o dosyaya ulaşabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Hocam çok teşekkür ederim şuan UBUNTUm'dan yazıyorum :D

guopx

O anlatım ubuntu 13.10 için değil. Ubuntu 13.10'da konuk (guest) hesabını kapatmak için
sudo -H gedit /etc/lightdm/lightdm.conf.d/50-unity-greeter.conf ile açılan belgenin sonuna allow-guest=false ekleyip kaydedin
http://ubuntuhandbook.org/wp-content/uploads/2013/10/remove-guest-ubuntu1310.jpg
Eğer çözüldü ise: http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi

LugiHaue

sudo -H gedit /etc/lightdm/lightdm.conf.d/50-unity-greeter.conf

kodlarını yazıp çalıştırdığımda ;

** (gedit:2711): WARNING **: Could not load Gedit repository: Typelib file for namespace 'GtkSource', version '3.0' not found

(gedit:2711): Gtk-WARNING **: Calling Inhibit failed: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

şeklinde bir uyarı veriyor ama genede 50-unity-greeter.conf dosyası açılıyor. Açılan dosyanın içeriği boş.

Genede allow-guest=false kodunu ekleyeyim mi ?

EDİT : Ben yazım yanlışı yapmışım heralde ondan öyle bir hata verdi. Sizin yazdığınızı kopyalayıp yapıştırınca hiçbir sorun çıkmadı. Tekrardan teşekkür ediyorum.

guopx

Boş olmaması gerek. Gerçi bilemiyorum 13.10 kullanmıyorum şu an.
ls -l /etc/lightdm/lightdm.conf.d çıktısını verebilir misiniz?
Düzeltme: Çözüldüyse tamam. Etiket için teşekkürler :)