2. diske Ubuntu 13.10 kurulumu

Başlatan sfu420, 11 Şubat 2014 - 00:36:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sfu420

Arkadaslar oncelikle, bilindigi gibi cep telefolarinda turkce karakterleri kullanmak yazma isini uzattigi icin ozen gostermiyorum. Bu durumu hos karsilamayan arkadaslar olabilir, maruz gormelerini isterim.

Uzun zaman evvel bi linux deneyimim olmustu ama bu sadece merakti. Simdi ise merak ve ogrenme istegiyle ubuntu 13.1 amd64 desktop surumunu laptopima kurmak istedim ancak basarili olamadim.
Usb uzerinden yukleme yapmak istiyorum fakat ubuntu kur dedigim zaman makine restart atiyor. Wikide bayagi aciklama okudum fakat kafam karismadi desem yalan olur. Uefi olayindandir(bu konuyu yeni tanidim) dedim biosta oralarla oynadim fakat gene basarisiz.(benden kaynakli)

Velhasil mutlak ustadlar vardir, ozet bi sekilde anlatirlar ve kafama takilan bazi sorulari cevaplarla diye yeni bir konu actim.

1- laptapta 120gb win 8.1 kurulu ssd disk var(kurulumu ben yaptim hazir degil)
2-laptopin kendi harddiskini(formatlandi,tek bolum) hdd caddy ile dvdnin oldugu yere takacagim.

Ssd diske dokunmayacagim.
2. Diskte ubuntu icin 100gb alan ayirip kalanini iki sistem icinde yedek olarak kullanacagim.

Hizli ve kolay kurulum icin surayi dikkatlice okuyun ve su detaylara da dikkat ediniz diyeceginiz bir link verir veya vaktiniz varsa genel olarak kurulumu aciklayabilirmisiniz.

Kurulumdan once disk bolumlemeyi windowsta mi yapmaliyim? Ubuntu kurulum asamasinda mi? Ubuntuda disk bolumlemeyi win formatlarinda yapabiliyormuyuz?

Iki ayri disk iki ayri sata girisinden bagli olacagindan isletim sistemi secimini ancak herseferinde  biostan disk secimi yaparakmi  gerceklestirebilirim? farkli bir yontemi var midir? Ya da tavsiyeniz nedir?

Birkac soru daha vardi aklimda fakat saat sebebi ile aklima gelmiyor.

Bu arada henuz hdd caddy elime ulasmadigindan kurulum yapmak istedigim diski laptapa takip denemeler yaptim.

Desteginiz ve ayrica degerli vaktinizi ayirdiginiz icin simdiden tesekkur ederim.

heartsmagic

HDD Caddy denen şey nedir?

Şimdi, UEFI meselesi karışık. Windows 8 nasıl kuruldu bu sisteme, UEFI ile mi? Eğer öyleyse Ubuntu'yu da o kipte kurman lazım. Bu konu hakkında net bir cevap yok ne yazık ki, her şeyi uygun yapmasına rağmen kuramayanlar dahi var. Wiki'deki maddeyi tekrar okuyup, forumdaki konuları da gözden geçirebilirsin.

İki ayrı diske kurulum yapacaksan ve ilk diskten açılış olacaksa Ubuntu kurulumunda Grub kurulumunu açılışın yapılacağı diske kurman lazım. Böylece Grub işin içine girecek ve disk değişikliği yapmadan her iki sistemi de açabileceksin.
Disk bölümlemesini istediğin yerde yapabilirsin, Windows'ta bile. Eğer ext4 olarak biçimleme yapamıyorsan ayırdığın bölümü biçimlemeden boş bırakman bile iş görebilir. Ubuntu kurulumunda bu boş bölümü gösterebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sfu420

Merhaba,

DVD sürücünün yerine HDD bağlantı aparatıdır diye tanımlayabiliriz.

Windows 8i sıfır disk üzerine ben kurdum. Bu yuzden ilk etapta normal kurulum yapmak istedim ama başaramadım.

Grup kurulumu hakkında bilgiye nereden ulaşabilirim. Sizin daha önce böyle bir tecrübeniz oldu mu?

Anladığım kadarıyla Ubuntu kuracağım diski ya ext4 formatında ya da birim oluşturulmamış şekilde bırakıp kuruluma başlayacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2014 - 19:55:32

Yanlis kisima mi konu actim acaba? :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2014 - 23:09:39

Bu aksamda canimi sıktı yuklemeyi yapamamak. Windowsun gozunu sevim demek istemiyorum. Yarinda savasacagim olmadi ubuntuyu kurdum kurdum. Yarin olmazsa belki bi 15 sene sonra tekrar...

Elestirmek istemiyorum ama daha kurulum asamasinda bu kadar skinti yasatan bir isletim sistemi gercekten iyi mi arkadaslar. Severek kullaniyormusunuz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: sfu420 - 11 Şubat 2014 - 14:17:50
Elestirmek istemiyorum ama daha kurulum asamasinda bu kadar skinti yasatan bir isletim sistemi gercekten iyi mi arkadaslar. Severek kullaniyormusunuz?

Yaklaşık 12-13 senedir başka bir işletim sistemine ihtiyaç duymadan, severek ifadesini geçtim zevkle kullanıyorum. Benim gibi binlercesi vardır. Şimdi, mesele şu ki o gözünü seveyim dediğin işletim sisteminin sahibi olan şirket birkaç sene önce garip bir olay çıkarttı ortaya. Bu sıkıntıların büyük nedeni o olaydır işte. Ha, icat kendisine ait değildir ancak uygulamasını öyle bir dayatmayla yapmıştır ki günümüzdeki sorunlar yaşanmaktadır. Araştırıp bakmak istersen seni Wiki'deki UEFI maddesine davet edebilirim:
http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Extensible_Firmware_Interface

Kısacası UEFI nedeniyle yaşanan sıkıntıların yarısı bize aitse, diğer yarısı bu dayatmacı zihniyete aittir. Lütfen Linux'un iyi ya da kötü bir işletim sistemi olduğunu bu saçma mesele ile sorgulama. Ben de yanlış anlaşılmak istemem ancak bu konuda eleştireceksen eleştirme bu tarafı :)

Gelelim sorununa, Grub için ek bir şey yapmana gerek yok. Kurulum esnasında sana nereye kuracağını soracaktır. Basit bir şekilde Ubuntu kurduğun diske değil de, Windows'un olduğu diske kur dersen bu konuda sorun olmaz. Grub dediğimiz şey diskin başına kurulur, herhangi bir bölüm istemez. Fakat, UEFI ile uğraşacağın kesin, ancak soruyu cevaplamamışsın, Windows 8'i nasıl kurdun? UEFI ile mi? Temiz veya kullanılmış diske kurulması, senin veya bir başkasının kurması mesele değil, nasıl kurulduğu asıl mesele.

sfu420

Hocam ilgilin için teşekkürler. Kesinlikle kötü olarak eleştirmiyorum. Yanlış anlaşılmasın sözlerim. Merakın verdiği hazdan dolayı sabırsızlık diyebiliriz.

Win8i kurulumuNU yaparken herhangi bir düzenleme yapmadan direk kurdum. Yani Biosta hiçbirşeye dokunmadım. Eğer default olarak UEFI durumunda ise evet UEFI ile kurdum. Bunu nasıl tespit edebilirim?

heartsmagic

sfu420

Hocam Kurulum penceresine ulaştım çok şükür. . Sadece yükleme yapılacak disk secileceği zaman kök dosya sistemi olayı var onu da çözeriz inşaallah. Ama çözmeden evvel şu grup olayını yapmak gerekir sanırım. Şimdi biraz ona yoğunlaşacağım.

heartsmagic

Kök bölüm dediği şey temel bir mesele. Linux'un kurulacağı bölümün ismi kök bölümdür ve "/" ile gösterilir. Kurulum için ayarladığın bölümü gösterip / şeklinde bağlaman lazım.
Grub olayı sonraki aşamadır. Kurulumun bir yerlerinde soruyor olması lazım diye hatırlıyorum, disk bölümleme esnasında olabilir. Ancak, diski elle bölümleme seçeneği üzerinden gitmelisin diye hatırlıyorum, "Başka bir şey" seçeneği olabilir ismi.