işletim sistemini ancak boottan seçebiliyorum

Başlatan yuksel-, 07 Şubat 2014 - 15:43:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yuksel-

Freedos asus notebook aldım, diski üçe bölerek windows 8.1'i kurdum, ikinci bölüme de ubuntu 13.10 kurdum, iyice alıştıktan sonra da tamamen ubuntuya geçme niyetim var. Neyse bios boota girdim 1. sırada hdd vardı 2. sırada uefi mi efi mi hatırlamıyorum işte "uefi cddwd" vardı 3. sırada sadece "cddwd" vardı, uefi cddwdyi 1. sıraya alarak ubuntuyu kurdum, kurarken de herhangi bir işletim sistemi bulunamadı yazısı çıktı ne yapmak istersinizden başka bir şey yaptan boş bölümü göstererek ubuntuyu kurdum. her iki sistem de hem windows hem ubuntu gayet güzel seri çalışıyor ama sorunum şu:

boot menüde sıralama böyle:

1 windows boot manager (P0: hgst541010....
2 ubuntu (P0 hgst541010.....
3 P2 tsstcorp cddvdw su-228cb
4 disabled 

bu şekil bilgisayar devamlı windowsu açıyor eğer ubuntuyu başa alsam bu kez devamlı ubuntuyu açıyor.

ben her seferinde biosa girip sırayı değiştirerek mi  sistemi seçeceğim bunun bir çaresi yok mu, açılışta hangisini seçeceğim ile ilgili bir kısım çıkamaz mı. ne yaptım ben de anlamadım, eski masaüstü bilgisayarda böyle bir sıkıntı yoktu orda ubuntuyu kurduğumda başta seçim sayfası çıkıyordu ama bu yeni bilgisayarlar değişik galiba.

if

Ne yaptığınızı anlamadım. Grub ekranı gelmiyor mu?

yuksel-

evet gelmiyor. bootta birinci sıraya ubuntuyu alsam devamlı o açılıyor windowsu alsam windows açılıyor yani seçenek yok. ilkin biosa giriyorum orada boottan birinci sıraya aldığı işletim sistemini açıyorum, yardım..

heartsmagic

Boot-Repair uygulamasına bakabilirsin bir ihtimal.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.