[Çözüldü] Gparted Disk Bölme Sorunu

Başlatan laz61, 06 Şubat 2014 - 14:03:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

laz61

Merhaba arkadaşlar gparted programı ile diski bölümleyerek yeni bir bölüm oluşturmak istiyorum ancak oluşturamıyorum. Bu sorundan nasıl kurtulabilirim?
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

tlg

Sisteminizin kurulu olduğu kök dizini ayıramazsınız.

ekremsenturk

Bilgisayarı kapatın ve Ubuntu kurulum DVD'sinden başlatın ve oradan disk'i yeniden bölümleyin.

laz61

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 06 Şubat 2014 - 15:19:41
Bilgisayarı kapatın ve Ubuntu kurulum DVD'sinden başlatın ve oradan disk'i yeniden bölümleyin.
Kurulu olan ubuntu sistemine zarar vermez degil mi?

HTC Desire X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

guopx

Canlı usb ya da cd ile açın sistemi ve sonra gparted'ı açın.
Ubuntunun kurulu olduğu bölüme format atmayın çünkü silinmesini istemiyorsunuz. Yapmanız gereken şey /dev/sda2 üzerine sağ tıklayıp boyutlandır/taşı demek.
http://imgim.com/ekrang%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC-2014-02-0617:06:34.png
Bu pencerede soldaki oktan tutup sağa doğru çekerek solda boş alan oluşturun istediğiniz kadar. Sonra yeniden boyutlandır/taşı deyin. Oluşan ayrılmamış alan üzerine sağ tıklayıp yeni deyin ve istediğiniz dosya biçiminde yeni bölüm oluşturun.
Yalnız eğer "4 birincil bölümden fazlasını oluşturmak mümkün değildir" şeklinde bir hata alırsanız swap alanını ve diskin sonundaki ayrılmamış alanı silip yeni oluşturduğumuz ayrılmamış alana ekledikten sonra genişletilmiş bir bölüm oluşturmanız gerekli.
Bu durumdal eğer swap alanını silerseniz grub bozulabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0 başlığındakileri uygulayıp düzeltebilirsiniz.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

laz61

Alıntı yapılan: guopx - 06 Şubat 2014 - 17:17:52
Canlı usb ya da cd ile açın sistemi ve sonra gparted'ı açın.
Ubuntunun kurulu olduğu bölüme format atmayın çünkü silinmesini istemiyorsunuz. Yapmanız gereken şey /dev/sda2 üzerine sağ tıklayıp boyutlandır/taşı demek.
http://imgim.com/ekrang%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC-2014-02-0617:06:34.png
Bu pencerede soldaki oktan tutup sağa doğru çekerek solda boş alan oluşturun istediğiniz kadar. Sonra yeniden boyutlandır/taşı deyin. Oluşan ayrılmamış alan üzerine sağ tıklayıp yeni deyin ve istediğiniz dosya biçiminde yeni bölüm oluşturun.
Yalnız eğer "4 birincil bölümden fazlasını oluşturmak mümkün değildir" şeklinde bir hata alırsanız swap alanını ve diskin sonundaki ayrılmamış alanı silip yeni oluşturduğumuz ayrılmamış alana ekledikten sonra genişletilmiş bir bölüm oluşturmanız gerekli.
Bu durumdal eğer swap alanını silerseniz grub bozulabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0 başlığındakileri uygulayıp düzeltebilirsiniz.

çok yardımcı oldunuz hocam teşekkür ederim.
Canlı cd'yi nereden bulabilirim?

guopx

@laz61
Ubuntuyu nasıl kurdunuz?
Usb'ye yazdırarak kurduysanız aynı usb'yi diski düzenlemek için de kullanabilirsiniz. Ya da cd veya dvd'ye yazdırmışsanız onu kullanabilirsiniz.
Kurulum iso'larında gparted öntanımlı yüklü gelir zaten.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

laz61

Tamam hocam canli cd deyince farkli birsey diye dusunmustum tesekkur ederim :))

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Şubat 2014 - 23:13:17

canlı cd ile kurulum ekranında bölüm belirle kısmından hdd'yi biçimlendirmeyi deniyorum ancak sonuc alamıyorum. Biçimlendirilmiş gözüküyor ancak pc'yi tekrar başlattığımda ubuntu açılıyor tekrar. Anlamış değilim

laz61

Sorunu cozdum hocam hepinizden Allah razi olsun. Win7 kurup yanina ubuntu kurulumu yapmayi dusunuyorum.

heartsmagic

Çözülen başlıklarımız için: cozuldukonusu
Umarım kurulum da sıkıntısız gider.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.