[Çözüldü] Laptoplarda Linux Enerji Tasarrufu?

Başlatan natgho, 04 Şubat 2014 - 03:45:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

natgho

Merhabalar;

Hp Envy serisinden bir laptop'a sahibim, bir linux tutkunu olmama rağmen ilk geldiğinde beats audio ses sistemi nedeniyle (driver sıkıntısı vardı) kurup, merkeze driver eksik raporu gönderip el-mahkum win8'i geri yüklemiştim. birkaç ay öyle kullanıp şimdi linux'a döndüm ancak ciddi bir performans sorunum mevcut. win8'deyken 4-5 saat giden pilim şimdi 2 saat civarında gitmekte, bunun için bir rpogram mevcutmu? birkaç bir şey denedim ama pek etkili olduğu söylenemez.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

alorak

Öneri olarak şu adresteki önerileri düşünebilirsiniz.

Bataryanızın kapasitesinin düşüp düşmediğini:

upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0

komutu ile  capacity: özelliğinden öğrenebilirsiniz. 
özgürlük için

guopx

ekrankomut
Çıktılarını da alalım.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

natgho

guopx, onlar bir ömür yahu :) benim ekran kartımla sorunum yok, bumblebee kurdum zaten, onun sayesinde bir artış olduğunu gözlemliyorum, bir de TLP'yi kurdum bakalım nolacak, öneriler için teşekkür ederim :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

heartsmagic

@natgho yanlış anlama ancak çıktıları doğru okuyup okuyamadığından emin olamayız bizler. Forumda bizden destek isteyenlere yardımcı olabilmek için bazı şeyleri kendi gözlerimizle görmemiz lazım. Bumblebee'nin doğru kurulup kurulmadığından, sürücülerin doğru çalışıp çalışmadığından nasıl emin olabiliriz şu durumda? Oradaki çıktıları alıp buraya geçmek muhtemelen 2 dakikanı alacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

natgho

Elbette haklısınız, başım her sıkıştığında ulaşabildiğim böyle bir platforma saygım sonsuz, öyle diyorsanız öyledir,
buyrun çıktılar;
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 635M] (rev ff)

lxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_MESA_ycbcr_texture, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,

support test komutları ve compiz komutu çalışmadı.

jockey-text --list
ERROR:root:Could not find any typelib for AppIndicator3
kmod:nvidia_319_updates - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Proprietary, Disabled, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_331 - nvidia_331 (Free, Etkinleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_304_updates - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Proprietary, Disabled, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_304 - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Free, Disabled, Kullanımda değil)

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev c4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM77 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 RAID bus controller: Intel Corporation 82801 Mobile SATA Controller [RAID mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 635M] (rev ff)
08:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5229 PCI Express Card Reader (rev 01)
0a:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 2230 (rev c4)
0b:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 07)

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 345mm x 194mm
   1366x768       60.0*+   40.0 
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

yorumlarınızı merakla beklemekteyim :)

heartsmagic

Yanlış anlaşılmadığım için mutluyum.

Buradan kart bilgilerini görüyoruz, ancak söylemeyi unuttuğum şey bize Bumblebee çıktılarının lazım olduğu :) Öncelikle, Linux dağıtımın Mint mi, Ubuntu mu? Eğer öyleyse sürümleri nedir?
Ubuntu 13.10 üzerinde Bumblebee meselesi oldukça kolaylaştı.

dpkg -l | grep bumblebee
optirun firefox

çıktıları ne diyor?

glxgears
optirun glxgears

ile farklı şekilde denediğinde FPS artışı oluyor mu?

natgho

Linux mint 16 Petra kullanıcısyım :)

ii  bumblebee                                   3.2.1-5~xedgers~saucy1                                amd64        NVIDIA Optimus support for Linux
ii  bumblebee-nvidia                            3.2.1-5~xedgers~saucy1                                amd64        NVIDIA Optimus support using the proprietary

(process:6490): GLib-CRITICAL **: g_slice_set_config: assertion 'sys_page_size == 0' failed

(firefox:6490): GLib-GObject-WARNING **: Attempt to add property GnomeProgram::sm-connect after class was initialised

(firefox:6490): GLib-GObject-WARNING **: Attempt to add property GnomeProgram::show-crash-dialog after class was initialised

(firefox:6490): GLib-GObject-WARNING **: Attempt to add property GnomeProgram::display after class was initialised

glxgearsta ise ortalama 300 fps diyor her iki koddada.

heartsmagic

Petra 13.10'a mı dayanıyor? Prime görünmüyor çıktıda, gerçi 13.10'a dayanmıyorsa gerek olmayabilir.

FPS aynı olabilir, ona çok takılmayalım. Bir başlıkta başka kullanıcılarda da aynı görünüyordu, vardı bir sebebi onun. optirun çıktında sorun görünmüyor, ilki bilindik bir şey ve Bumblebee ile ilgili değil. Şu durumda Bumblebee'de sıkıntı yok diyebiliriz.

Tlp ile durum değişti mi peki?

natgho

evet tlp ile zaman uzadı şu an 4 saate çıktı bu benim için yeterli oldu denebilir, diğeride aşağı yukarı bu kadar dayanmaktaydı.

heartsmagic

Çözüldü diyelim o zaman :)
cozuldukonusu

natgho

heartsmagic