Lenovo G505 Bilgisayara Linux Kurma

Başlatan ercnynr, 31 Ocak 2014 - 14:15:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ercnynr

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir linux kullanıyorum. Daha doğrusu kullanıyordum. 2-3 ay önce bilgisayarı satıp tablet aldım.(Bilgisayarım sürekli arıza çıkarttığı için.) Ama tablet notebook'un yerini tutmuyor haliyle. Dün A-101'den aşağıdaki ilanda olan bilgisayarı aldım. Win8 biraz yavaş geldi bana. Tabi bunda bilgisayarın özellikleride etkilidir. Win8 silip yerine Elementary Os veya ubuntu kurmak istiyorum ama bir sorun çıkar diye korkuyorum. Haliyle yedek bir win8 cd'si veya imajı yok.
Bu işlemci veya ekran kartında bir sorun çıkar mı acaba diye merak ediyorum. Tabi kurup kullanmadan bilemeyiz ama sildikten sonra geri dönüşüde yok veya biraz zor. Siz ne dersiniz bu konuda?

arpia

Tam net hatırlamıyorum ama Windows 8 içinden kurtarma DVD'si yaratıyor olması lazım. Bu tekrar dönüş için size yardımcı olacaktır.

heartsmagic

Grafik kartı gibi donanımlar görünmüyor broşürde, haliyle yorum yapmak zor. Bir yerlerde varsa bu modelin bilgileri buraya geçebilirsin.
@arpia'nın söylediği gibi yedek bir DVD oluşturabilirsin önce. Buna ilave olarak Ubuntu'yu diske değil de bir USB belleğe kurup, bu USB bellek üzerinden kullanırsın bir süre.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ercnynr

Ekran kartı'nın AMD Radeon HD 8330 olduğu söyleniyor. Farklı söyleyenlerde var. Win8 içinde nerden bakılıyor tam olarak bilmiyorum. Dediğiniz gibi önce yedek Dvd oluşturayım. Her ihtimale karşıda birkaç gün Usb'den kullanayım. Yardımlarınız için teşekkürler.

TheGodEmperor

Amd APu a4-5000 işlemcisi. Ekran kartı işlemcinin içinde.
Ekran kartı intelin hd 4400lerden iyi ama harici ekran kartından kötü. Arasında yani. İşlemci hmmm i3-2377m'e denk. Ekran kartı ise 7470m'e yakın. Yani iyi bilgisayar aslında.
Cogito Ergo Sum
Özgür Dünya, Özgür Bilgi
http://www.erhankilic.pro

ercnynr

Alıntı yapılan: TheGodEmperor - 31 Ocak 2014 - 23:09:45
Amd APu a4-5000 işlemcisi. Ekran kartı işlemcinin içinde.
Ekran kartı intelin hd 4400lerden iyi ama harici ekran kartından kötü. Arasında yani. İşlemci hmmm i3-2377m'e denk. Ekran kartı ise 7470m'e yakın. Yani iyi bilgisayar aslında.

Pek bir şey anlamadım ama güzel bilgisayar :)

TheGodEmperor

Abi siz ubuntu linuxda iyisiniz ben donanımda napıyım :D
Ama işlemci Amd A4-5000. Araştırabilirsin ona göre netten.
Cogito Ergo Sum
Özgür Dünya, Özgür Bilgi
http://www.erhankilic.pro