Ubuntu 12.10 Oturum açılmıyor

Başlatan mountain_human, 18 Ocak 2014 - 00:19:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mountain_human

İyi geceler,

1 GB RAM'li netbook'umda Ubuntu 12.10 yavaş çallıştığı için hızlandırmaya kalktım. Bunun için bir sürü yol denedim. En son olarak da Compiz'i kaldırdım. Sonuç: Ubuntu oturum açma ekranına kadar geliyor, her zamanki gibi şifremi giriyorum ve Failed to load session "ubuntu" mesajını alıyorumm. Tek buton olan Çıkış'ı tıklayınca yine kullanıcı seçilen ekrana geliyor. Konuk oturumu şifresiz olarak çalışıyor ama o da aynı mesajı verip açılmıyor. Bir yolu varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Sevgiler.

krwlng

Tavsiyem, yavaşlıktan şikayet ediyorsanız xubuntu veya lubuntu kurun.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

mountain_human

Teşekkürler,
Bu (ev-netbook) makinem linux ile "Mandrake" sayesinde tanıştı. Sonra "Gelecek" yükledim. Nihayet 2009'dan bu yana Ubuntu yüklü. Çok eski bir makine olmasına rağmen 12.04 dahil mükemmeldi. 12.10'da ne olduysa yavaşladı. Tekrar 12.04'e dönebilirim. Ubuntu'dan o kadar memnunum ki değiştirmeyi hiç denemedim. Ancak diğer sistemleri de merak etmiyor değilim. Okuldaki bilgisayarlara Pardus (KDE) ve Ubuntu (Gnome) yüklemiştim. Herkes memnun. Zaten kimse sistemlerini kurcalamadığı için şimdiye kadar (2007'den bu yana) hiç bir sorun da çıkmadı.

heartsmagic

Unity dediğimiz şey Compiz'in bir eklentisi zaten. Sen Compiz'i kaldırdıysan masaüstünün açılmaması normal. Unity istemem diyorsan farklı masaüstlerine yönelebilirsin aynı sistemde. Örneğin Gnome Shell, LXDE, XFCE gibi. Yok, ben Unity isterim diyorsan Compiz'in olması lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mountain_human

Evde internet gittiği için bir süre ara verdim. Ancak sorunum devam ediyor.

1-Bilgisayarı text modunda açabiliyorum. Bu durumda bilgilerimi kopyalayabilsem sistemi kaldırıp yeniden kurabilirim;
a-Taktığım USB flash diski ya da USB hard diski nasıl görebilirim?
b-Önemli dosyalarımı hangi komutla bu USB cihazlara kopyalayabilirim?
c-Klavye otomatik olarak İngilizce'ye düşüyor, oysa bazı klasör adlarında Türkçe karakterler var. Türkçe karakterleri nasıl yazabilirim?

2-Bilgisayarı Ubuntu Flash'ımla grafik modunda açıp "Ubuntuyu Dene" diyerek grafik modunda hard diski ve bilgileri görebiliyorum. Ancak hard diskteki tüm dosya ve klasörler kilitli görünüyor ve içeriklerine ulaşamıyorum. Sadece isimlerini listeliyebiliyorum. Bunu açmanın bir yolu var mı? (Bilgisayardaki Ubuntu 12.10, Flash'daki 12.04 bundan olabilir mi?)

Teşekkürler.

heartsmagic

Öncelikle, yeniden kurmaya gerek yok. Eksik paketleri kurdurabiliriz rahatlıkla sana. Masaüstü bile kurdurabiliriz. Yeter ki internet olsun.

Ancak, illa kuracağım diyorsan 2. adımda anlattığın yerden yola çıkabilirsin. Sadece, dosya yöneticisi için:

sudo -H nautilus

şeklinde bir komut kullan. Daha sonraki dosyalarını falan görebilmen lazım. Gerçi yönetici olmadan da disk bölümlerine erişebiliyor olman lazım ya, neden sorun yaşıyorsun bilemiyorum.

mountain_human

USB Flash ile (12.04) açtığımda ve "Ubuntuyu dene" seçeneğini verdiğimde bilgisayardaki tüm dosyalarım kilitli çıkıyordu. Ancak verdiğiniz komutla dosya yöneticisi açıldı ve kilitsizdi. Tüm dosyalarımı USB Hard Diske yedekledim (ohhhh). 12.10 ile çok yavaşlamıştım, tüm sorunlar da o yüzden çıkmıştı. Şimdi sil baştan 12.04 yükledim. Tüm sorunlarım çözüldü.

Yeniden sistemi kurtarma yolunun açık olması güzel. Güvenli bir işletim sistemine ve bilgiyi paylaşmaktan erinmeyen sıkı dostlara sahip olmak daha da güzel. Vınn kotam kızımın seyrettiği filmler yüzünden erken dolduğundan bir kaç gün daha İnternetim yok.

12.04'ün güncellemelerini işyerimden indirip flash disk ile taşıyıp kurabilir miyim?

Yardımlarınıza teşekkürler.

krwlng

@mountain_human, güncelleştirme bilgilerini alabilmeniz için en az bir kez internete bağlanmanız gerekiyor, internete bağlıyken paket listesi güncellendikten sonra synaptic ile güncelleme betiği oluşturabilirsiniz, bu konu hakkında detaylı bilgi forumda mevcut, ufak bir arama ile erişebilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

O konuda çözüme ulaşamazsan da yeni bir konu açabilirsin. Bu konu yeniden kuruluma gidildiği için kapatılsın bence. Diğer konularda elimizden geldiğince yardımcı oluruz yine.