[Çözüldü] Hangi sürücüyü kuracağım ben?

Başlatan unega, 22 Ocak 2014 - 11:12:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unega

Ubuntu 13.10 sürümünü kullanırken sürücü kurulu geliyordu fakat 12.04 LTS'ye geçince kurulu gelmiyor ve benim kurmam isteniyor. Aşağıda görüldüğü gibi 4 seçenek sunuyor bana bunlardan tavsiye edileni kurdum ben ama sistem ayarları>ayrıntılar yoluyla uğraştığım pencerede "Graphics : Bilinmiyor" yazıyor. Bunun nedeni nedir? Neyi yanlış yaptım? Nasıl düzeltebilirim?

burak öztürk

nvidia-304 ya da nvidia-319 her ikisi de sizin donanımınız için uygun sürücüler. Aralarındaki farksa şu;
nvidia-304.xx sürücüsü LTS yani uzun dönem destekli bir sürücü ve güncel tüm nvidia kartlara uygun. Nvidia-319 ise şuan için depodaki en güncel sürücü durumunda ve bu sürücü de güncel olan tüm Nvidia kartlara uygun.
Artık hangisini yüklemek isterseniz..seçim sizin.

unega

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Bir kaç yere daha baktım ve grafik kartı sürücüsünün tanınmamasını konsoldan aşağıdaki komutu vererek giderebiliyormuşuz fakat bana önerilen grafik kartı sürücülerini yükledikten sonra bilgisayar açılıp kapanırken bazı problemler oluştu. Ekranda gereksiz yazılar yazıyordu, siyah ekran bir kaç kez açılıyordu vs. Bende kurduğum sürücüyü kaldırdım ve bilgisayarı yeniden başlattım grafik kartı sürücüsüne baktım Gallium 0.4 on NVC1 yazıyordu ve şu an hiç bir problemim kalmadı. sudo apt-get mesa-utils

heartsmagic

Sorun kalmamıştır da, sürücü de kurulmamıştır haliyle. Zira şu an etkin olan sürücü açık kaynaklı sürücü. Şu çıktıyı geç ki buraya durumu yorumlayabilelim:
lspci | grep VGA
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unega

Aldığım çıktı bu sanırım bir problem yok. :)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 420M] (rev a1)

heartsmagic

@unega, çıktıları ekran görüntüsü olarak vermezsen hem sana daha az zahmet olur, hem de forum namına daha güzel. Zira bu şekilde hem çıktılar indekslenemiyor hem de kopyala yapıştır yapılamıyor. Çıktılar için: kodetiketi

İstediğim çıktı zaten sorun olup olmadığını göstermeyecek bize, bilgi verecek. Kartın Nvidia ve tek kart var. Eğer bu şekilde devam edeceksen açık kaynak sürücülerle devam edeceksin demektir. Fakat olur da grafik kartını fazlaca zorlayacak bir oyun denersen ve çalışmazsa aklında bulunsun kartının sahipli sürücüleri kurulu değil şu an. Sürücüleri kurduktan sonra açılışta siyah ekranda bazı şeylerin yazması falan büyük sorunlar değil. Yeter ki sistem açıldıktan sonra çözünürlük olsun, başka bir şey olsun sorun yapmasın.

Sahipli sürücüler pil ömrü, ısınma gibi bazı sorunların da çözülmesine yarayabilir. İllâ kurmak gerekmez tabi orası ayrı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unega

Çıktıyı düzelttim. Oyun oynamıyorum, ısınma ya da pil ömrünün az olması gibi bir problemim de yok şimdilik. Açık kaynak sürücülerle devam edeceğim. Diğer sürücüyü kurduğumda açıldıktan sonra çözünürlük iyiydi, uzun süre kullanmadım tabi ama görünürde bir hatada yoktu.