PC-BSD 7.0.1 Kararlı Sürüm Yayınlandı

Başlatan Eren, 21 Ekim 2008 - 19:33:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Son kullanıcılar için hazırlanan %100 Türkçe destekli ve kullanımı en kolay BSD dağıtımı PC-BSD'nin en son kararlı sürümü yayınlandı.

Sürüm özellikleri;

* KDE 4.1.2
* Otomatik NTFS yazma desteği
* Adobe Flash 9 desteği
* Gömülü Wireless sürücüleri
* Yeni otomatik sistem güncelleme asistanı (Vista'da olana benziyor)
* Yeni kurulum aracı
* Hızlı çalışan ve neredeyse sorunsuz bir KDE
* Windows vari paket sistemi PBI

PC-BSD benim kullandığım en iyi BSD dağıtımı. Bir çok Linux dağıtımından da daha kararlı. Yeni seri KDE kullanmak için kesinlikle en iyi dağıtımlardan bir tanesi. OpenSuse'ye göre de çok daha iyi.

Bence tek dezavantajı DVD olarak çıkması. Ülkemizde malum herkesin kotasız bağlantısı yok ve bir çok insanda hala DVD okuyucu yok.

Ana sayfası: http://www.pcbsd.org
Ekran görüntüleri: http://www.thecodingstudio.com/opensource/linux/screenshots/index.php?os=pcbsd

iXsystems yine iyi bir iş çıkartmış.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

maxspacemax

Ubuntu ile birlikte nasıl kuracağım. :D FAT32 ne NTFS partisyonlarını görmüyordu ama seviyorum PC-BSD'yi. :D
Bu arada sistem kurulumu 3 CD hatırlatalım. :D
http://www.pcbsd.org/content/view/21/11/

eren

Alıntı yapılan: maxspacemax - 21 Ekim 2008 - 19:40:12
Ubuntu ile birlikte nasıl kuracağım. :D FAT32 ne NTFS partisyonlarını görmüyordu ama seviyorum PC-BSD'yi. :D

Kurulum sırasında elle bölümlendirmeyi seçeceksiniz. 2 Linux dağıtımı nasıl kuruluyorsa 1 Linux 1 BSD dağıtımı da aynı şekilde kuruluyor. Fat32 ve NTFS'yi bende sorunsuz gördü.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Eren - 21 Ekim 2008 - 19:42:33
Alıntı yapılan: maxspacemax - 21 Ekim 2008 - 19:40:12

Kurulum sırasında elle bölümlendirmeyi seçeceksiniz. 2 Linux dağıtımı nasıl kuruluyorsa 1 Linux 1 BSD dağıtımı da aynı şekilde kuruluyor. Fat32 ve NTFS'yi bende sorunsuz gördü.

Bu çok sevindirici bir haber. :D Eski sürüme göre birçok değişiklik var. Hemen indiriyorum o zaman :D

eren

maxspacemax

Bu garip bir durum. Bende eski sürümde EXT3 bölümleri hariç hiçbirşey görmüyordu. İndirip deneyeyim. Sonuçları yazacağım.

zulfikar

Bende tam PC BSD 7.0.1 i deniyordum.
Dogrusu kde4 hic kullanisli degil cok hantal kaliyor. Isteyen internetten gnome paketlerini indirip kurabilir benim gibi. Su an gnome uzerindegim ve gercekten hiz farkini hissettiriyor. Ama hala cok eksigi var, insanin icinden gecmiyor degil neden gelistiricileri gnome ye agirlik verip ontanimli yapmamisler diye. Bunlarin disinda depo zaten yok indirilip kurula bilen programlarda sinirli. Her halde biraz daha kurcalayip baska dagitim deneyecek gibiyim. (aklimdan arch + gnome geciyor ama daha karar vermedim.)

eren

Hemen bir hatamı düzeltmek istiyorum. Bundan önceki sistem %100 Türkçe dil desteğine sahipti. En son sürüm ile 2 yeni uygulamanın eklenmesi ve bunların daha tercüme edilmemesi yüzünden dil desteği %78'e düşmüş.

http://www.pcbsd.org:8080/tr/

Türkiye ekibi en kısa sürede bu 2 dosyayı da çevirir. Sizde destek olmak isterseniz üst de yer alan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Not: Gnome ve paket desteği konusunda haklısınız. Bende 2 GB Ram var Ubuntu Gnome ile isyanları oynarken PC-BSD KDE 4.1 ile sorunsuz ve hızlı çalışıyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: zulfikar - 21 Ekim 2008 - 19:56:18
Bende tam PC BSD 7.0.1 i deniyordum.
Dogrusu kde4 hic kullanisli degil cok hantal kaliyor. Isteyen internetten gnome paketlerini indirip kurabilir benim gibi. Su an gnome uzerindegim ve gercekten hiz farkini hissettiriyor. Ama hala cok eksigi var, insanin icinden gecmiyor degil neden gelistiricileri gnome ye agirlik verip ontanimli yapmamisler diye. Bunlarin disinda depo zaten yok indirilip kurula bilen programlarda sinirli. Her halde biraz daha kurcalayip baska dagitim deneyecek gibiyim. (aklimdan arch + gnome geciyor ama daha karar vermedim.)

Arch hep hayalimde vardı. Kurulumu zor. :(

eren

Kurulumdan ziyade son kullanıcı için Arch uygun değil. Ancak Ubuntu üzerinde kendinizi geliştirseniz Arch ile yolunuza devam edebilirsiniz.

zulfikar

Alıntı yapılan: maxspacemax - 21 Ekim 2008 - 19:59:00
Arch hep hayalimde vardı. Kurulumu zor. :(

Kurulum degil de kurulumdan sonra neredeyse her seyi konsal ile yapmak beni hic cekmiyor. Daha once Arch KDE4 kurup silmem hic uzun surmemisdi. Fakat suan Arch linux un kullandigi cekirdek WPA ile sorunsuz o sebep le kurmak istiyorum. Ubuntu beta surumunde hala cozulmedi, ilk kurumdan sonra cekirdek guncellemesi ile sorun tekrar ortaya cikti ve her halde benim kanaatim kararli surumde suanki cekirdegi kullanacaklar. Bende birkac gundur kendime alternatif ariyorum.

Alternatiflere acigim bunu da burdan ileteyim.  :D

PC-BSD ye gelirsek turkce destegi anladigim kadari ile sadece KDE ile gelmekte olan dil paketi. Diger kurulan ekstra uygulamalar ingilizce firefox, open office gibi.

fadike

Arkadaşlar önyükleyici olarak ne kullanıyor PC-BSD ve paketlerdeki çeşitlilik nedir? Ubuntu ve Debian kadar var mıdır?
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

eren